Vážit si zdraví a pečovat o něj

„Zdraví je důležité!!!“, pro mnohé už jen klišé věta, stejně jako si stereotypně přejeme „hodně zdraví“ do nového roku nebo k narozeninám. Důležitost zdraví si ale většina lidí začíná uvědomovat až ve chvíli, kdy onemocní. Málokdo také přemýšlí nad tím, jak moc svým chováním zdraví ovlivňujeme. Jakto, že se tolik lidí chová, jako by tak důležitá hodnota v jejich životě neměla žádný význam? Co bychom o svém zdraví měli vědět, a jak bychom se podle toho měli chovat? Jak pečovat o své zdraví?

Často se mylně domníváme, že za naše zdraví mají zodpovědnost lékaři a další zdravotnický personál. Ne, za své zdraví si v první řadě zodpovídám já sám. Životním stylem, který vedeme, dokážeme ovlivnit naše zdraví, jak teď v přítomnosti, tak i do budoucna. Uvádí se, že právě životním stylem ovlivňujeme naše zdraví až z 80 %, zbytek patří dalším faktorům s dědičností na prvním místě. A je jen a jen na nás, jaký životní styl povedeme.

Co všechno zahrnuje pojem životní styl?

Strava a pitný režim

Naše tělo potřebuje k tomu, aby správně fungovalo, dodávat energii. Strava, by měla být pestrá, vyvážená a přiměřená. Je totiž rozdíl, jestli se snažíme jíst zdravě, dodávat tělu správné živiny ve správném množství i poměru a dodržujeme pitný režim, nebo jíme to, co nám zrovna přijde pod ruku či na co máme zrovna chuť, chodíme do fast foodů a většina jídel na našem talíři je nezdravě přepalovaných. Často je nám jedno, jaké to jsou živiny, jaké množství a jaký poměr. A na nějaký pitný režim si v tom shonu pomalu ani nevzpomeneme.

Alkohol a další návykové látky

Zprvu se nám může zdát, že nás nijak neovlivňují a jsou tedy neškodné. Pravda je taková, že mnohé z nich mají dlouhodobý účinek a ten se projeví až později. Samotný alkohol v malém množství není zase takový problém. Když si dáme sem tam skleničku třeba na oslavě nebo s rodinou či kamarády, je něco zcela jiného, než když pijeme pravidelně, i několikrát týdně ve velkém množství. Tady je také užitečné poukázat na to, že existuje rozdíl v pohlaví. Zpravidla alkohol (i všechny ostatní návykové látky) působí hůře na ženy než na muže. U kouření bych ještě zmínila problematiku tzv. pasivního kouření. Nemusíme kouřit, ale přesto ničíme naše plíce tím, že se často pohybujeme v zakouřených prostorech. 

Nedostatek spánku

Aby tělo správně fungovalo a bylo schopno čelit bacilům, potřebuje dostatek spánku. Dlouhodobým nedostatkem spánku naše tělo akorát vyčerpáváme. Navíc i sami se obvykle necítíme dobře, nemáme náladu, v práci nejsme tolik výkonní. 

Pravidelnost

Důležitá je také pravidelnost. Naše tělo mám v sobě biologické hodiny. Všechny výkyvy od normálu (ať už jde o nepravidelný režim dne, spánku …) jsou pro tělo jistou zátěží. Proto bychom se měli snažit o pravidelnost. 

Pohyb

Pohyb je pro naše tělo velmi potřebný. Působí skvěle nejen na fyzickou stránku, ale i na tu psychickou. Nedostatek pohybu je jednou z příčin vzniku mnohých civilizačních onemocnění. 

Prostředí

Prostředí, ve kterém žijeme (nebo se v něm často pohybujeme) můžeme do jisté míry také ovlivnit. Minimálně pokud víme, že přes týden trávíme mnoho času ve městě plném smogu, je dobré alespoň o víkendech změnit prostředí a vydat se do přírody. Zároveň se můžeme snažit i o ovlivnění městského prostředí, například chodit více pěšky nebo jezdit na kole. 

Psychický stav

 Ke zdraví neodmyslitelně patří i psychická stránka. Stres, neustálé obavy a negativistický postoj nám na zdraví rozhodně nepřidají. Místo toho zkusme raději vidět svět z jiného úhlu, být optimističtější, víc se radovat a být vděčný. Inspirací Vám může být mentální trénink s praktickými cvičeními pro zlepšení psychiky. 

Odpočinek, relaxace

V dnešním uspěchaném světě je někdy problém najít si chvíli na odpočinek, který je pro nás ale nesmírně důležitý. Naše tělo potřebuje někdy také vypnout a odpočívat. Výběr odpočinku je na každém z nás, může se jednat o aktivní i pasivní odpočinek nebo o kombinaci. Důležité je, aby vám to takto vyhovovalo. A pamatujte, že čas strávený relaxací nikdy není ztracený čas. 

   Tady dnešní článek pomalu končí. Zkusme se ale každý zamyslet nad několika otázkami:

  • Co pro mě znamená zdraví? 
  • Co pro své zdraví dělám? 
  • Které mé chování/který můj přístup naopak pro mé zdraví není dobrý? 
  • Co pro své zdraví mohu ještě udělat? 

S přáním pevného zdraví tento článek ukončuji, ale dovolím si na úplný závěr přidat ještě jeden citát:

 „Budete-li dobře pečovat o své zdraví, vydrží Vám po celý život.“ (George Coevoet)

Mohlo by Vás také zajímat

 Odkaz na článek, který stojí za přečtení: Zdravý životní styl 

Lékař Karel Nešpor nejen o závislostech

Kniha Proč spíme 

Biohacking spánku od Veroniky Allister

Mudr. Jan Vojáček Umění být zdráv

O autorce

Edita

 

Křestním jménem Edita, ale většinou jí nikdo neřekne jinak než Edith. Je studentka oboru fyzioterapie na Univerzitě Palackého v Olomouci. Ráda cestuje a chodí do přírody. Píše raději než čte, ale když už zrovna nemusí v ruce držet učebnici, udělá si čas i na nějakou zajímavou knihu.