Bez bolesti zad

Dopřejte svým zádům o něco více péče, ať se nemusíte trápit s bolestmi. Bolesti zad jsou nejčastější celosvětovou příčinou pracovní neschopnosti, tak si nenechte ubírat čas v práci, ale i ve Vašem soukromém životě a začněte s prevencí klidně teď hned. Zde je několik tipů, které Vám při prevenci mohou pomoci nebo mohou být vhodné pro někoho, kdo již trpí občasnými bolestmi.

Zruště dlouhodobý sed

Jakákoli dlouho udržovaná poloha není pro záda vhodná a tím méně je to sed, kdy většinou sedíme spíše tak, že svým zádům škodíme. Zde je několik tipů, jak alespoň jednou za hodinu vstát od stolu.

  • Telefonujete často? Pokud voláte někomu ve Vaší práci, tak za ním zkuste dojít a sluchátko nechte ležet. V případě, že použijete telefon, tak při tom zkuste vstát. Celkově jsme lépe schopni udržet pozornost, jelikož se lépe okysličuje mozek.
  • Používejte menší skleničky či hrneček, abyste museli vstát a jít si dotočit vodu.
  • Tiskněte na vzdálenější tiskárně
  • Jednoduše si dejte na monitor počítače štítek s poznámkou, abyste vstali. Nebo si dejte upomínku do mobilu

Nemáte na takové pauzy čas? Pak Vaše priority stojí jinde, na čemž není nic špatného. Dlouhodobým sedem přispíváte k bolestem zad a je na každém, aby zvolil, čemu dá přednost. Pokud nechcete často vstávat, pak alespoň sed napravte.

IMG_4717

Napravte sed

Když už jsme u toho sedu, tak určitě stojí za to zmínit, že i přesto že sedíte krátkou dobu, tak je důležité sedět ve správném sedu. Ale připravte se na to, že se Vám seděte správně nepovede ihned. Naše pozornost přirozeně přeskočí na úkoly v práci a my ztratíme přehled o tom, jak sedíme. Než si na takový sed zvykneme, tak to nějaký čas trvá. Bolest zad může sloužit jako dobrá upomínka pro to, abychom se narovnali. Ale lepší bude pokud sed vylepšíme ještě před tím než se bolesti objeví. Tipy jak na to:

  • Nalepte si na okraj obrazovky vzkaz k tomu, abyste se narovnali. Volte barevný papír, aby upoutal Vaši pozornost a každý týden typ písma nebo velikost vzkazu obměňte. Jinak se stane prakticky neviditelným.
  • Dejte si přípomínku do telefonu. Začněte například každé dvě hodiny, kdy se Vám na obrazovce telefonu objeví vzkaz či obrázek s tím, jak rovně sedět
  • Podívejte se, jak svému tělu škodíme, když sedíme špatně zde:
  • LumoLift: posturální senzor jako upomínka Vašeho správného držení těla vsedě
  • Bederení role: seďte s bederní rolí, která napomáhá udržení přirozené lordózy, nebude docházet k tomu, že se budete hrbit. Chráníte tak svou páteř od nechtěných výhřezů plotének a dalších obtíží

Cesta do a z práce

Pokud mate šedavé zaměstnání tak zkuste cestu z práce a do práce trávit aktivně, jak jen to jde. Dochazejte na vzdálenější zastávku nebo parkujte dále od práce. Pokud jedete městskou dopravou krátkou chvíli tak zůstávejte stát. Zkuste zjistit, zda do práce není možné jezdit na kole a nebo po práci jít nějakou vzdálenost pěšky. Někdy jde jen o 5 až 10 minut pohybu, ale alespoň ukrojíte čas, který byste běžné proseděli.

Pohyb

Pokud mate sedavé zaměstnání tak přidejte na pohybu. Často se setkávám s názorem, že pohyb daleko více vede k bolestem a opotřebení kloubu. To ale není pravda, ale spíše líná výmluva. U problémů se zády je tomu většinou tak, že nedostatek pohybu vede k blokádě a následně bolestem. Dejte také na to, co Vám říká Vaše tělo. Bolí Vás záda, když sedíte, ale při chůzi je to lepší? Pak Vám tedy pohyb dělá dobře a nemusíte se ho bát. Všímejte si, jestli Vás záda bolí při Vaší oblíbené sportovní aktivitě. Pokud ano a ještě dochází ke zhoršení, zkuste dbát na řádný strečink a kompenzační cvičení. Když problémy přetrvávají již několik týdnů, tak vyhledejte odborníka. A že se žádnému sportu nevěnujete? A práci máte především sedavou? Tak to je největší čas se do nějaké pohybové aktivity pustit. Pohybu se nebojte, v drtivé většině případů přináší spoustu benefitů a pohyb je našemu tělu přirozený. Nemusí Vás bavit vše, najděte si to, co Vás bude bavit.