Běh po operaci kolene

Máte za sebou operaci kolene a rádi byste se vrátili nebo začali s běháním? Před tím než začnete je dobré mít alespoň pár základních věci na paměti. Často jsou pacienti po operaci kolen odesláni domů s tím, že se mají pomalu vrátit do všech aktivit. Lékaři často nezmiňují důležité informace a proto jsem se rozhodla trochu přiblížit tuto tématiku. Tipy jsou také určeny těm, kteří se s během boji začít, aby nezhoršili stav kolene. Běh má ale více kladů než záporů, takže stoji za to ho vyzkoušet.

Kdy začít?

Doba, kdy začít s běháním se mění podle typu operace, kterou máte za sebou. U menších operací jako je šití menisku nebo úprava chrupavky je tato doby asi 1 měsíc.  Po plastice předního zkříženého vazu je to většinou po 2,5 až 3 měsících. Pro každou operaci existuje několik postupů a zda smíte běhat by Vám měl sdělit Váš operatér. Lékaři toto ale často nezmiňují, takže se určitě ptejte!

IMG_4029

Kde začít?

Vhodnou variantou je začít na přírodním rovinatém terénu. Ze začátku neběhejte do kopce a běh z kopce přidejte až po pár týdnech běhu. Dobrou možností jsou atletické ovály. Běh na páse je alternativou, ale pokud jste na něm dříve neběhali, tak může být obtížné chytit tempo. To platí hlavně u těch, kteří nesměli běhat 6 a více měsíců. Navíc běh na páse není přirozený, jelikož se vlastně zem hýbe pod Vámi. Na druhou stranu se jedná o rovným povrch, na kterém můžete udržovat stejnou rychlost.IMG_4032

Jak začít?

Běh po operaci bývá ze začátku pocitově docela zvláštní, a tak vždy začínejte rozehřátím. Nejjednodušší je svižná chůze po dobu alespoň 5 minut. Tu můžete proložit prvky z atletické abecedy – lifting, skipping a poskoky stranou. Vynechejte před a zakopávání a osmičky stranou. Po rozehřátí přejděte do klusu. Začnete pomalým tempem a rozhodně zapomeňte na sprint nebo rychlou změnu směru. Můžete začít v poměru 2:1, kdy 2 minuty běžíte a 1 minutu jdete. Postupně můžete dobu běhu zvyšovat a tím se Vám podaří se dostat do tempa. Až Vám to bude pohodlné, tak již nevkládejte chůzi do běhu.

Jak daleko nebo jak dlouho?

Je na Vás, zda si zvolíte jako cíl vzdálenost nebo dobu běhu. Pro každého platí jiná motivace. Vzdálenost prvních běhů se obvykle pohybuje od 2-3km. Čas strávený během by měl být od 15 do 20 minut. Doporučený přidávány objem je 10% týdně.

IMG_4030

Kdy je na běh příliš brzy?

Neběhejte pokud stále kulháte při chůzi. Pokud Vaše tělo není schopno provést běžnou chůzi, tak na běh jistě není připraveno. Kdybyste běhali, mohli byste si způsobit poškození operovaného kloubu, bolesti kotníku, kyčlí nebo zad. Raději trénujte chůzi samotnou, svižnou, v lehčím terénu a do schodů. Dále neběhejte, pokud Vám běh samotný způsobuje bolest v koleni jakéhokoli charakteru. Bolest nepřemáhejte. Nejčastěji je to známka oslabení přední strany stehna a měli byste se tedy více zaměřit na kompenzační cvičení.

Kompenzační cvičení

Udržuje plný rozsah operovaného kloubu. Rozsah stojí za správnou funkcí kloubu a celé dolní končetiny a odvíjí se od něj i možnost posílení svalů. Zaměřte se na posílení oslabených svalových skupin a na řádný strečink. Dále není vhodné dlouho sedět, sed přerušujte krátkými pauzami chůze, neseďte s nohama křížem nebo pod sebou. Také zařaďte dostatek chůze do každého dne. Běh po operaci kolene je následně snazší při zvolení vhodného kompenzačního cvičení. 

IMG_2252


Jestliže jste po operaci kolene a rádi byste se vrátili do běhu můžete se přihlásit na workshop Návrat k běhu po operaci kolene, který pořádám.

Návrat k běhu po operaci kolene