Udržitelnost ve fyzioterapii

Jak možná víte, zdravotnictví je jeden z oborů, který svůj dopad na životní prostředí nemůže příliš snížit. Vzhledem k hygienickým předpisům a nutnosti dodržení čistoty je to zcela srozumitelné. Stejně mi to ale nedalo, a tak jsem se zamyslela, zda v mém oboru, fyzioterapii, není možné přeci jen něco pro životní prostředí udělat a udělat tak krok k udržitelnosti ve fyzioterapii. 

Pomůcky na cvičení

Asi první na co jsem se chtěla zaměřit, bylo redukování plastových pomůcek, které používáme opravdu hodně. Samozřejmě dojde k jejich využití mnoha pacienty, ale na druhou stranu plast, ze kterého jsou pomůcky vyrobeny, není příliš šetrný k životnímu prostředí. Proto jsem si dala za úkol najít pomůcky z lepších materiálů a současně neubírat na možnostech pro pacienty. 

Korkové bloky na cvičení, pásky

Korkové bloky na cvičení a látkové pásky s kovovou přezkou mají široké uplatnění a mohou pacientům pomoci v klasických cvicích. Navíc se hodí i pro různé modifikace cviků a uzpůsobení danému jedinci. Korkový blok se dá v některých případech využít jako náhrada overballu.

Eko podložky

Pro cvičení na zemi je vhodné zvolit podložky, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. Velkou část cviků je možné provádět na lehátku, ale jsou cviky, které je lepší a také bezpečnější cvičit na zemi na podložce. Navíc má tak pacient prostor natrénovat cviky tak, jak je bude cvičit doma. 

Vyměňte plast na nestabilních plochách 

Často v terapii využíváme tzn. senzomotorický trénink, při kterém se nejčastěji cvičí na nestabilních podložkách. V dnešní době je velmi oblíbené bosu a balanční podložky, které mají jistě široké využití, ale mohou být nahrazeny dřevěnou úsečí. Úseče se dříve používaly zcela běžně a jejich využití je také velmi široké. Cvičení na měkkém povrchu s určitým stupněm nestability je možné také zajistit na běžné podložce nebo pro ztížení je možné navrstvit více podložek. 

V domácích podmínkách mohou pacienti jednoduše cvičit na složené osušce, která vytvoří dostatečně nestabilní povrch. A v teplých měsících není nic lepšího než pacientům doporučit dané cviky cvičit venku na trávě nebo u moře na písku. 

 

Myslím, že šikovný terapeut si poradí i bez velkého množství pomůcek. Na druhou stranu je dobré terapii oživit i jinými prvky. Tyto pomůcky, ale nemusí být nutně plastové, ale je možné sáhnout po udržitelnějších variantách (korku, dřevu, látce). Myslím, že pacienty nijak neochudíme o cvičení, když pomůcky v našich ambulancích zredukujeme nebo nahradíme.

Pro mě je toto spíše nový krok do budoucna. Ještě před pár lety mě ani nenapadlo, že by plastové pomůcky nemusely být vhodné. Proto ty co již mám, plánuji naplno využít a do budoucna se zaměřím na udržitelnější varianty. To možná nebude zcela stoprocentní, ale budu se snažit o redukci plastu ve své ambulanci. Možná ne každá pomůcka má svou udržitelnou variantu, možná je na čase se podívat zcela nově, jaké cviky zvolit a kreativně je doplnit.

Oblečení na cvičení

Ráda bych se ještě krátce dotkla oblečení na cvičení. I zde je možné vybírat z udržitelnějších variant. Samozřejmě nejprve je dobré vybírat v naší vlastní skříni nebo se zeptat známých, zda nemají oblečení, které nepotřebují. Je to daleko lepší než nakoupit v řetězci, který má své továrny v rozvojových zemích (kde jsou špatné podmínky pro pracovníky a následně se musí oblečení dopravit do Evropy). Jestli ale toužíte po novém oblečení, můžete vyzkoušet některé od následujících značek. 

Circlle

Circlle je zcela nová, česká značka, která vstoupila na trh docela nedávno. Jejich oblečení je krásné, funkční a navíc je vyrobeno z recyklovaného plastu. Jejich celková mise a hodnote se mi velmi líbí a myslím, že právě tímto směrem bychom se všichni měli postupně vydat. 

Organic Basics

Organic Basics se za poslední roky stali velmi oblíbenou udržitelnou značkou nejen spodního prádla. Organic Basics nabízí pohodlné oblečení na cvičení a volný čas. Vybrat si tak můžete třeba i trička s příměsí stříbra, které lépe pracující s potem a tím redukují zápach. Zvolit ale můžete i klasickou variantu z organické bavlny, která je na pokožce velmi příjemná. 

Více na FyzioFitness