Tipy pro pacienty

Jsem zastánce toho, že bychom měli pacientům nabídnout co nejlepší léčbu, kterou v daný okamžik můžeme. Někdy jsou to ale docela obecné, možná na první pohled nenápadné věci, které mohou přispět celkovému procesu léčby. A proto bych v dnešním článku ráda shrnula několik mých tipů pro všechny pacienty. 

Ptejte se

Ptejte se na postup vyšetření, léčby nebo cvičení. Nechte si vysvětlit, proč Váš lékař či fyzioterapeut postupuje právě takto. Rozhodování o léčbě je společné mezi pacientem a lékařem nebo fyzioterapeut. Zdravotník má přehled o možnostech léčby a pacient zase o svém těle. Jedině společně je možné dojít k tomu správnému postupu, ale vzájemně je nutné se informovat. 

Vždyť lékař či terapeut Vám také pokládá otázky. A že jich bývá opravdu hodně. Proto by vždy měl být prostor i pro dotazy pacienta. Proto se nebojte ptát. Vím, že to není vždy příjemné a že se ne vždy setkáte s nadšením druhé strany, ale podle mě je nutné začít se více ptát. A začít brát pacienty jako rovnocenné při rozhodování.

Každá Vaše odpověď je správná

Každá odpověď na položenou otázku je vždy správná. Tedy tehdy kdy odpovídáte opravdu podle sebe a nehledáte “správnou” odpověď. Na zdravotní otázky je totiž vždy jen ta pravdivá odpověď správná. A to i tehdy, kdy s ní Vy jako pacienti nejste spokojení. Je to prostě bod, v kterém aktuálně jste, ale díky tomu, že odpovíte popravdě, se budete moci posunout vpřed. Proto nezapomínejte na to, že Vaše odpověď je vždy správná.

Buďte upřímní

Trochu zde navazuji na předešlý bod. Buďte upřímní, když se Vám třeba nedaří dodržovat terapii, tak jak Vám bylo doporučeno. Buďte upřímní, když se cítíte hůře a Vaše bolesti se zhoršují. Nesnažte se potěšit svého lékaře nebo terapeuta a za dveřmi ambulance si stěžovat, že to nikam nevede. Dejte nám prostor se zamyslet nad tím, co bychom mohli při postupu změnit. Takto budeme moci nastavit léčbu tak, aby Vám vyhovovala a mohli jste se cítit lépe. 

Najděte motivaci

Silná vnitřní motivace je jedním ze základních bodů v léčbě. A přitom na ni často zapomínáme. Ale samotný přístup a vnímání toho, co se děje může pomoci se rychleji uzdravit nebo zmírnit obtíže. Proto je důležité nechat si chvilku a zamyslet se nad tím, zda je pro Vás aktuální postup v něčem podstatný, zda vidíte přínos terapie nebo zda naopak máte pocit, že to nikam nevede. 

Jestli máte chuť se pustit více do hloubky v hledání motivace, stáhněte si můj krátký průvodce pro nalezení motivace a zvýšení úspěšnosti léčby. 

Buďte aktivní

Léčba není jen o pasivním přijímání, ale naopak o Vaší aktivní účasti. Od Vašeho zájmu o postup léčby, až po cvičení a dodržování pohybového režimu. Především ve fyzioterapii je aktivita velmi potřeba. Využíváme totiž pohyb lidského těla k léčbě. A i když si zacvičíte v ambulanci terapeuta, je potřeba dodržovat cvičení i doma a prakticky každý den. Proto buďte aktivní.

 

Jestli se Vám nechce číst jednotlivé rady dopodrobna, podívejte se v klidu na video.

Mohlo by Vás také zajímat