Artroskopie kolenního kloubu je stále velmi častou ortopedickou operací. Nedílnou součástí úspěšné léčby je dostatečné posilování. Většina pacientů projde klasickou rehabilitací, ale většinou nedojde až na náročnější posilování (je náročnější na prostor, pomůcky i počet návštěv). Proto jsem se dnes rozhodla sdílet cviky, které Vám pomohou posílit operovanou končetinu a celkově podpořit svalovou sílu dolních končetin. Podívejte se na cviky k posilování po artroskopii kolene.
Kdy s takovým cvičením začít? To je velmi dobrá otázka. S náročnějším posilováním začínáme tehdy, kdy je kolenní kloub po operaci rozcvičení. Není dobré začít posilovat tehdy, kdy je rozsah kloubu omezen (posílením bychom tohle omezení ještě více zafixovali). Samozřejmě u všech cviků platí, že nejdeme do bolesti kloubu. To je velmi důležité rozeznat. Pakliže bolí svaly, tak je to do určité míry v pořádku. Jestliže se ale objevuje bolest v kloubu, je vhodné cvik cvičit v menším rozsahu, úplně ho vynechat nebo se poradit o možné alternativě nebo průpravnému cvičení pro určitý cvik (v tomto případě mi klidně napište).
Cvičení posilování po artroskopii kolene by mělo přijít po krátkém rozehřátí. Tím může být rotoped, stepper nebo třeba i krátká procházka. Není vhodné se do cvičení pustit po několika hodinovém sezení v práci. Kloub je potřeba nejdřív trochu rozhýbat a tělo probrat.
Podřep s míčem
Dřep s míčem je šetrná varianta pro Vaše kolena. Váha těla se trochu odlehčí opřením o míč, páteř udržíte v napřímení a kolena nepředběhnou špičky prstů u nohou. Můžete cvičit dynamicky (nahoru/dolu) nebo s krátkou výdrží ve dřepu. Kolena je důležité udržet na šířku pánve – můžete mezi ně vložit míček nebo jen hlídat jejich polohu.
Podřep s míčem a jeho varianty
Každý dřep s míčem můžete opepřit tak, že v krajní poloze zvednete paty, poté je položíte a vrátíte se do stoje na celých chodidlech. Nebo můžete několikrát zvednout paty ve výdrži v dřepu.
Další varianta je s míčkem mezi koleny. V dřepu 3-5x stiskněte kolena kolena směrem k sobě.
Výpon na 1 noze
Operovaná končetina bývá oslabená nejen v oblasti kolenního kloubu, ale ochabují i lýtkové svaly. Proto je vhodné cvičit výpon na 1 noze. Cvičte jen operovanou stranu dokud nejsou nohy stejně silné. Výpon je velmi důležitým průpravným cvikem do běhu, kdy je potřeba aktivita lýtka pro dobrý odraz.
Můstek na 1 noze
Opět platí, že cvičíte pouze operovanou stranu dokud nejsou obě končetiny stejně silné. Cílem tohoto cvičení je docvičit oslabení po operaci, nikoli zvyšovat rozdíl svalové síly. Opřete se o dlaně, nadzvedněte zdravou nohu nad podložku a zvedejte pánev nahoru. Jestli cítíte bolest, tak cvik ještě nějakou dobu cvičte na obou nohách.
Excentrický dřep
Přicházíte o něco náročnější cvik. Proveďte mírný podřep na obou nohách. Poté zvedněte zdravou nohu nad podložku. Pozor, nesmí dojít k tomu, že se pánev posune do strany. Pakliže se tak děje, tak jste moc hluboko a musíte začít s menším podřepem. Následně se vracíte do stoje na 1 noze (na té operované). A opakujete znovu. Na obou nohách dolu, zdravá se nadzvedne, operovaná provádí vytažení zpět do stoje.
Podřep na 1 noze s oporou
Opřete si zdravou končetinu o židli, postel nebo pohovku a proveďte mírný podřep na operované noze. Platí, že koleno nedojde před špičky prstů u nohou. Trup zůstává rovný.
Cvičení dále může doplnit o následující
Cvičení na míči
Cvičení na balanční čočce
Cvičení na bosu (ze začátku nebo dokud nemáte povolený běh tak bez výskoku na bosu)
Navyšte intenzitu Vašeho cvičení a přidejte pomůcky jako bosu a TRX