Čekací lhůta na rehabilitace: po operaci

Dnes přicházím s druhým dílem na téma, co dělat, když jste objednáni na rehabilitaci až za několik týdnů. Tentokrát se chci zaměřit na pooperační stavy, kdy můžete udělat alespoň něco pro to, aby se Váš stav postupně zlepšoval, ale současně jste se nemuseli bát, že si nějakým způsobem ublížíte.

Jizva a otok

Pokud jste po operaci, tak je určitě dobré začít pečovat o vzniklou jizvu. S tou můžete začít pracovat až ve chvíli, kdy jsou vyndané stehy a jizva je zhojená a bez strupů. Jak přesně pracovat s jizvu můžete zjistit na následujícím obrázku. Uvolňování zabere kolem 5-10 minut podle velikosti jizvy a měli byste jej provádět alespoň 2x denně.  

IMG_1142

1. Tlak paci proti sobě – přímo nebo do písmene S, 2. tlak přímo na jizvu – kolmo a malé kroužky, 3. protahování jizvy – do dálky, oba palce jsou přiložené na jizvě

Po tomto uvolňování jizvu také několikrát denně mažete, aby byla pružná a nevysychala. Také s jizvu nechodíte na přímé slunce, můžete použít opalovací krém s vysokým faktorem nebo jizvu kryjete oblečením či vzdušným obvazem.

Další na řadu přichází péče o otok, který může bránit hybnosti. Otok chlaďte, čerstvě po operaci je dobré využít modré chladící sáčky. Ty zabalte třeba do ručníku nebo utěrky. Později po operaci přikládejte Priessnitzův obklad asi 2x denně. Pokud jste po operaci zápěstí, lokte, kolena, či kotníku, tak se snažte operovaný kloub držet výše. To znamená vypodkládat horní končetinu polštáři a u dolních končetin mít vsedě nohu opřenou třeba o stoličku.

Hybnost

Od svého operatéra byste měli vědět, zda s danou oblasti můžete hýbat a v jakém rozsahu. Poté můžete začít s obnovou hybnosti, kdy doporučuji cvičit všechny klouby na operované končetině. Cvičíte bez zátěže, pokud není určeno operatérem jinak.

Zvyšování rozsahu kotníků – pro zvětšení je možné si pomoci třeba páskem

Rozcvičování kolene – s overballem v odlehčené variantě a poté vleže na břiše

Procvičení zápěstí – nejlépe s oporou předloktí třeba o stůl

Rozcvičení lokte – při tomto cviku si dávejte pozor, aby jste nezvedali současně ramene, ale pohyb byl pouze v lokti

Další cvičení, posilování či protahování je často velmi individuální, takže záleží na Vašem stavu a to nejlépe posoudí Váš terapeut. Obecně doporučuji postupně navyšovat fyzickou kondici tehdy, kdy to Váš stav dovoluje. Dobré je začít procházkami, jízdou na rotopedu a aktivním cvičením neoperovaných částí těla. Pokud jste třeba po operaci ramene, tak můžete využít cvičení zaměřené na dolní část těla a druhou horní končetinu. Cvičení by nemělo provokovat žádné velké bolesti operované části. V případě, že jste po operaci třeba kotníku, tak se zaměřujete na horní část trupu a druhou dolní končetinu. Zůstaňte aktivní i po operaci, tím zajistíte, že se opět budete moci vrátit do všech Vašich oblíbených aktivit.

Aktivace svalů

Tento bod přidávám namísto posilování svalů, které bych nechala spíše na terapeutovi. Někdy je na vlastní aktivní cvičení se zátěží příliš brzy. Ale ve většině případů můžete cvičit s tzv. izometrickou kontrakcí. Při ní dochází k aktivaci svalů bez změny délky tkáně. V praxi to znamená, že zatínáte svaly bez pohybu končetinou. Některé svaly je možné zatínat vědomě, jako třeba ty hýžďové, pro jiné je dobré si ruku či nohu vypodložit míčkem či polštářkem a tlak vyvíjet do něj. Zde je několik příkladů.

IMG_1125

Izometrie lýtkového svalů – využít můžete zeď nebo třeba theraband, tlačíte špičkou nohy bez pohybu v kotníku

pooperaci (1)

Izometrie quadricepsu – kolenem vytváříte tlak do overballu bez odlepení paty od země

IMG_1127

Izometrie abduktorů a adduktorů (vnější a vnitřní strany stehen) – tlakem do overballu mezi koleny a therabandu do stran, lze také využít tlak do vlastních dlaní střídavě z vnitřní a vnější strany

Cvičení svalů ramene – využijte opět overballem nebo třeba složený ručník, lze také přidat tlak do vnější strany, kdy je overballm opřený o stěnu

Chůze

Při operacích na dolních končetinách často odcházíte s francouzskými holemi a je možné, že ještě před tím něž se dostanete na rehabilitaci, budete moci plně operovanou končetinu zatěžovat. Začínejte pomalu a dbejte na správný stereotyp chůze, který by měl:

  • Začínat došlapem na patu
  • Být stabilní, při fázi kdy stojíte na jedné noze, byste neměli přepadat do stran
  • Mít stejnou délku kroku oběma nohama
  • Být ve vzpřímení, pozor na kulatá záda

V případě, že je chůze příliš bolestivá, tak si francouzské hole ještě ponechejte. Když chůze příliš bolí, tak budete přetěžovat jiné struktury (často kyčle a záda) a můžete si vytvořit sekundární problém. Takže raději s lehkým odlehčením holí a pomalu přidávat. Také byste měli navyšovat vzdálenost chůze velmi pomalu. Zkusit 5 minut a když nemáte velké bolesti, tak postupně přidávejte.

Cvičební plány a obecná doporučení

Na stránkách některých našich nemocnic si můžete dokonce stáhnout cvičební plán po dané operaci. To je dobré využít a provádět doporučené cviky či režimová opatření, především to platí pro zákroky provedené na páteři a u dalších větších operací. Pro každou diagnózu toto může být rozdílné, takže je dobré se poptat tam, kde byla operace provedena. Zde uvádím odkazy na některá zařízení, která mají vytvořené své vlastní plány: