Je bolest špatná?

Bolest zad, hlavy nebo jiné části těla je vnímána velmi negativně. To je na jednu stranu přirozené, protože bolest přináší jakýsi pocit nepohodlí, omezení v každodenním životě a strach či úzkost. Velmi jednoduše řečeno. Na druhou stranu je bolest obyčejným signálem lidského těla, který nám říká, že je potřeba něco změnit. Bolest sama o sobě ale vlastně špatná není.

Bolest je takový posel. Naše reakce na ni přináší negativní emoce a velmi často zhoršuje kvalitu našeho života. Avšak postoj k bolesti samotné může stát za tím, že se nemůžeme bolesti zbavit. Náš postoj může mít dvě extrémní tváře. Na jedné straně je tu odmítání, ignorování a vyhýbání se bolesti. Na straně druhé se náš vztah k bolesti může stát až toxický. Tehdy kdy bolest využíváme k získání pozornosti nebo je bolest hlavním pocitem, který máme. Přijetí a pochopení našeho vztahu k bolesti je krokem k jejímu řešení.

woman looking at sunset

Bolest můžeme vidět jako nástroj pro krok kupředu. Připomíná nám, že něco není v pořádku. Ale bolest samotná vlastně přichází v náš prospěch. Jak těžké je toto někdy vidět, ale jak osvobozující může uvědomění si tohoto faktu. Je zajímavé, že právě postoj k bolesti hraje významnou roli při jejím odstranění. A jak vlastně můžeme nevidět bolest jako špatnou?

Ještě jedna poznámka. To že bolest není špatná, ale neznamená, že s ní musíme žít a měli bychom se s ní spřátelit do konce života. Spíš hraje v našem životě určitou úlohu a když ji splní, tak je čas se s ní zase rozloučit.

stacking brown stones

Ve vnímání bolesti je často těžké udělat změnu a vše často vidíme opravdu hodně černě. Pár následujících otázek může pomoci vidět bolest jako takové volání o pomoc našeho těla spíše než jako otravnou nepříjemnost. Ještě než si otázky přečtete, tak doporučuji se hezky posadit, zavřít oči a několikrát se zhluboka nadechnout a vydechnout. Takovou pauzu můžete udělat i po každé otázce. Odpovědi si můžete zapsat nebo si je říct jen pro sebe. Psaní poznámek může být užitečné v těžkých chvílích, kdy se k nim můžeme vrátit. Teď už k otázkám:

  • Co mi bolest v mém životě přinesla?
  • Od té doby, co mám bolesti, dělám více pro své zdraví?
  • Setkal/a jsem se s novými situacemi, lidmi, příteli, informacemi vlivem bolesti?
  • Naučila jsem se díky bolest něco nového?

Na otázky nemusíte znát odpověď hned. A také se mohou odpovědi měnit. Avšak jejich zodpovězení může pomoci trochu odlehčit těžkost situace a získat odstup, z kterého často můžeme lépe vidět řešení.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Nechápejte mě špatně. Neplatí pravidlo, že bychom si měli říkat, jak je vše skvělé a v pořádku, i když máme bolest. Neměli bychom ale bolest samotnou nesnášet nebo ignorovat. Lepší je se podívat na co bolest poukazuje, jít více do hloubky a vidět tento signál jako krok k sobě a možná i jako první krok k péči o sebe. Možná právě díky bolesti začnete o své zdraví pečovat a vyhnete se chronickým nemocím. Nebo se rozhodnete lépe stravovat a podaří se Vám odhodit několik kil, které do budoucna nebudou zatěžovat Vaše klouby. Možná díky bolesti budete na místě, kde potkáte životního partnera. Chci jen říct, že i bolest má v našich životech místo. Není ani dobrá ani špatná. Je to prostě bolest.