Máte občas pocit těžkých nohou nebo bolavých chodidel? Možná Vaše nohy potřebují nějakou tu péči navíc. Především pokud celý den stojíte nebo nosíte úzkou či nepohodlnou obuv, Vaše chodidla mohou být po celém dni unavená. Dopřejte si jednoduchou, ale příjemnou péči o Vaše chodidla, díky které ulevíte od pocitu těžkosti a bolesti.
Masáž
Pomocí míčku
Jednoduchá masáž pomocí tenisového nebo masážního míčku je výbornou technikou, kterou nejde udělat špatně. Ve stoji nebo vsedě na židli si dejte pod chodilo míček a válejte s ním vpřed i vzad, do stran a také na něj shora přitlačte chodidlem v jeho různých místech. Výhoda provádění této masáže ve stoje je, že můžete vytvořit větší tlak a tím promasírovat chodidlo více do hloubky. Při velké únavě je ale lepší zvolit jemnější masáž. Pravidlo čím více, tím lípe, zde neplatí.
Manuálně
Po masáži míčkem můžete přejít k suché (bez použití oleje) masáží pomocí Vašich rukou. Zvolte přímý tlak palci nebo krouživé pohyby prstů. Pakliže jste přes den v úzké obuvi, může být příjemné jemné vytahování prstů do dálky. Masáž můžete provádět v sedě, kdy se dáte jednu nohu přes druhou nebo vsedě na zemi (zvolte polohu, která je Vám nejvíce příjemná).
Studená lázeň nebo sprcha
Pocitu těžkých nohou, které mohou doprovázet i otoky, můžete ulevit studenou lázní nebo sprchou. Výhoda lázně (postačí menší lavor) je možnost vydržet v ní déle, nohy jsou v příjemném stavu nadnášeny vodou (nebojte se přidat trochu mořské soli) a současně můžete i zlehka procvičit prsty a kotníky. Sprcha je časově méně náročná a můžete při ní také zkusit střídání teplé a studené vody.
Abhyanga
Abhyanga je název pro indickou olejovou masáž. Pakliže máte možnost, je dobré olej (olivový, slunečnicový nebo kokosový) zlehka ohřát a poté vmasírovat do chodidel. Oproti počáteční suché masáži, postupujte v delších tazích a to vždy směrem k srdce (tedy od prstů ke kotníku). Aby Vaše koupelna nebo ložnice nebyla od oleje, vezměte si bavlněné ponožky a nechte nohy odpočinout.
Nohy nahoru
Poslední krok, který se hodí hned po práci nebo i před tím než jdete spát, je opření si nohou o zeď nebo o vyšší nábytek tak, abyste měli chodidla nahoře. Nohám po celém dni odlehčíte a také podpoříte oběhový systém, který je po celém dni většinou o něco pomalejší (a může tak stát za otoky, bolestmi nebo i vznikem křečových žil). Nohy si jentak opřete nebo můžete přidat prohýbání prstů a kotníků. V poloze zkuste setrvat 5-10 minut.
Lehké cvičení
Chodidlům také můžete ulevit jednoduchým cvičení. To můžete navíc provádět tehdy, kdy máte nohy opřené o zeď nebo kdykoli během dne. Cvičení zlepšuje prokrvení, předchází otokům a pocitu těžkosti.
Aktivace prstů – jednoduše několikrát pokrčte a propněte všechny prsty na nohách. Při natažení se navíc snažte co nejvíce prsty oddálit od sebe. Cvičte aktivně v rychlejším tempu.
Hybnost kotníků – prohýbejte také kotníky. Přitáhněte špičky střídavě k sobě a od sebe a také přidejte kroužení oběma směry.
Video postup tipů pro úlevu od pocitu těžkých chodidel
Vychází již brzy