Mentální trénink II

V dnešním pokračování článku o mentálním tréninku – psychické přípravě se zaměříme na rozvoj koordinace, postřehu, rychlosti reakcí a koncentrace. První díl byl zaměřen na seznámení se s mentálním tréninkem a uvedly jsme několik základních cvičení. V dnešním článku budeme moci zlepšit svou koordinaci a rychlostí svých reakcí pro každodenní situace.

Budu zde zmiňovat pár pomůcek, ale všechny se dají nahradit věcmi, které máme všichni doma, jsou snadno dostupné nebo si je můžeme vyrobit.

Balónek – doporučuji mít 4 balónky 4 různých barev. Balónek můžeme jednoduše vyrobit z mouky a dvou nafukovacích balónků. Do 1 balónku nasypeme mouku a zavážeme. Přes 1.balónek přetáhneme druhý balónek tak, aby 2.balónek překryl uzel a konec ustřihneme. 

Koordinační žebřík– žebřík můžeme jednoduše namalovat na zem křídou nebo můžeme na zem nalepit lepící pásku. Pokud by jsme neměli po ruce křídu ani lepící pásku můžeme si žebřík jen představit. 

V- step

První cvičení je zaměřeno na trénink koordinace, ale můžeme ho použít i před nějakou stresovou situací o kterých jsem se zmiňovala v minulém díle. Jde o pohyb nohou do tvaru písmene V.

Policista

Toto cvičení spočívá v tom, že pravou rukou děláme pohyb nahoru – dolů a levou rukou děláme pohyb nahoru – do upažení – dolů. Toto cvičení můžeme také použít při stresových situacích.

Žonglování

Žonglování aktivuje obě mozkové hemisféry. Žonglování doporučuji rozdělit na jednotlivé kroky.

  1. máme v každé ruce 1 balónek, které vyhazujeme a chytáme. Balónek vždycky chytáme do ruky z které jsme jej vyhodili. 
  2. překřížíme ruce a vyhodíme balónky,  mezitím co jsou balónky ve vzduchu ruce rozpleteme a chytneme balónky. Tady je důležité, aby balónek, který byl na pravé straně zůstal na pravé straně i po překřížení rukou ( tzn. balónek se v druhé ruce)
  3. Tento krok je opakem 2. kroku. Začneme s rozpletenýma rukama, vyhodíme balónky, překřížíme ruce a chytneme. Jako v předchozím kroku dáváme pozor, aby balónky zůstávaly na stejné straně ( doporučuji 2 různě barevné balónky ).
  4.  posledním krokem je spojit všechny předchozí kroky dohromady. Začneme s rozpletenýma rukama – vyhodíme balónky – překřížíme ruce  a chytneme  – vyhodíme balónky – rozpleteme ruce a balónky znovu chytneme.Takto opakujeme pořád dokola. Ideálně křížíme ruce vždy naopak ( nejprve nahoře pravá, potom levá ).

Barvy a čísla 

K tomuto cvičení budeme potřebovat partnera, který nám bude zadávat následující postup. V ideálním případě se budete procvičovat navzájem. 

Vezmeme si 4 balónky a označíme je čísly a barvami ( modrý balonek nemusí být nazvaný jako modrý, ale např jako žlutý- tím zvýšíme obtížnost) :

  1. červený – chytit pravou rukou, udělat úkrok pravou nohou
  2. žlutý – chytit levou rukou, udělat úkrok levou nohou
  3. modrý – chytit pravou rukou, udělat úkrok levou nohou 
  4. zelený – chytit levou rukou, udělat úkrok pravou nohou 

Doporučuji začít se 2 balónky a postupně přidat 3. a 4. Partner řekne číslo nebo barvu balónku a hodí Vám ho. Vaším úkolem je splnit to, co jste ke každému balónku přiřadili. Ze začátku doporučuji říkat jen barvy nebo jen čísla, později můžete zkusit obě varianty zkombinovat ( červená –  čtyři – dva – modrá – …)

Kužely

(Toto cvičení jsem nazvala kužely, ale pro cvičení se dají použít i balónky, které jsme využili v předchozích cvičeních ).

K tomuto cvičení budeme potřebovat partnera, který nám bude zadávat následující postup. 

Postavíme si balónky do čtverce, měly by od se být vzdálené asi 1,5 m  a stoupneme si doprostřed čtverce. Balónky si označíme číslem (ideálně ne v pořadí po obvodu čtverce) a barvou (i když máme 4 různě barevné balónky, modrá nemusí znamenat modrá, ale aby to pro nás bylo náročnější může v tomto cvičení být pro nás na chvíli modrý balónek žlutým). Druhý člověk dává instrukce o barvě nebo číslu. Doporučuji začít jen s barvami nebo jen s čísly, později můžeme kombinovat čísla i barvy a zvýšit tak obtížnost. 

Linie 

Na toto cvičení použijeme žebřík nebo si najdeme na zemi rovnou čáru . 

  1. přeskakování čáry – přeskočení levou potom pravou a nakonec snožmo 
  2. přidání koordinace rukou – přidáme tlesknutí rukou o nohu na kterou jsme doskočili. Pokud jsme doskočili snožmo tak tleskneme oběma rukama.

Žebřík

Cvičení, které považuji za nejobtížnější trénuje naši koordinaci, koncentraci a i stabilitu. Toto cvičení opět doporučuji rozdělit do několika kroků .

  1. krok pravou nohou do žebříku  – krok levou nohou do žebříku – krok na obě nohy ob žebřík .
  2. po tom co zvládáme krok 1,  přidáme skok na 1 nohu, je na nás jestli začneme levou nebo pravou, ale nakonec ne vždy prostřídáme ( tzn. krok 1 – skok na pravou – krok 1  – skok na levou  – …)
  3. přidáme upažení ruky opačné k noze na které stojíme ( pouze ve fázi, kdy stojíme na 1 noze  – krok 2 )

O autorce:

Aneta Fricová

Anet je studentkou gymnázia. Zajímá se o zdravý životní styl, jógu a psychické zdraví. Snaží se ukázat, že zdravý životní styl nemusí být složitý a každý z nás ho může zařadit do svého života. Dříve se věnovala canisterapii, ale teď už se věnuji jen agility a proto se zajímá také o zdraví zvířat .