Aktivní odpočinek

Všichni to dobře známe, to obrovské těšení na víkend, dovolenou nebo volné dny. Odpočinek je pro nás velmi důležitý, zvláště v dnešní uspěchané době. Většina lidí si pod odpočinkem ale představí jen pasivitu. Jak se po náročné a únavné práci doma svalí na pohovku, (no neříkejte, že to není hezká představa). Napadlo vás však někdy, že se dá odpočívat i aktivně?

I aktivní forma odpočinku je pro nás svým způsobem důležitá. Znamená vlastně to, že necháme na chvíli odpočinout mozek, přestáváme přemýšlet nad všemi těmi povinnostmi a nad tím, co nás trápí a necháváme se unášet dobrým pocitem, který pohybová aktivita přináší. Aktivní odpočinek snižuje stres, zlepšuje fyzické i duševní zdraví, zvyšuje energii, zlepšuje náladu, ale pomáhá například také zvyšovat sebevědomí. Aktivní odpočinek pomáhá při regeneraci svalů a buněk během tréninku, ale i v dlouhodobém měřítku. Pomáhá nám zvyšovat svalovou sílu, výkon i kondici. 

A proč? Proč vlastně odpočívat aktivně, když už jsem mnohdy tak unavený, že jsem rád, že si lehnu?

Určitě nemusíme aktivně odpočívat pokaždé. Já se snažím vždy naslouchat svému tělu a vybrat tu správnou odpočinkovou aktivitu. Je úplně v pořádku, že se někdy necítíme na aktivní formu odpočinku a zvolíme odpočinek pasivní. Volba formy odpočinku dost souvisí i s typem únavy. Pokud se jedná o psychickou únavu (jsme za celý den zahlceni informacemi, dlouho jsme se učili …), určitě je lepší zvolit odpočinek aktivní a nechat odpočinout mozku. Naopak pokud se jedná o únavu fyzickou (po náročné fyzické aktivitě, náročný trénink …), tak zde se spíše nabízí odpočinek pasivní, kdy si potřebuje odpočinout hlavně tělo.

Aktivní odpočinek může být vhodný i pro sportovce, a to jako takový doplněk běžných tréninků nebo třeba po soutěži. Po náročných fyzických aktivitách je dobré nechat tělo odpočinout, avšak vždy se nemusí jednat jen o odpočinek pasivní. Aktivita o nižší intenzitě na rozdíl od toho, kdy neděláme nic, pomáhá zlepšit zotavení po předchozí fyzické aktivitě. To se děje díky zvýšení průtoku krve svaly. Zvýšený průtok krve zapříčiní, že se do svalů lépe dostanou živiny a kyslík, taky se lépe odplavují metabolity (odpadní látky), které při fyzické aktivitě vznikají. Aktivní odpočinek tedy může být použit jako taková přestávka od intenzivního tréninku.

Aktivní odpočinek se dá využít i v případě, kdy se člověk věnuje určité fyzické aktivitě (např. běhání) třeba třikrát týdně a potom jako kompenzaci zvolí aktivní odpočinek v dalších dnech.

Není vůbec potřeba provádět něco extra náročného, stačí, když se nám při nějaké fyzické aktivitě zvýší tepová frekvence a trochu se zadýcháme. Intenzitu bychom neměli přehánět, v takovém případě by nám to spíše uškodilo, než pomohlo. 

Neměli bychom také zapomenout na to, že daná aktivita by nás měla hlavně bavit. Pohybové aktivity nevykonáváme proto, abychom „nakrmili“ chytré hodinky nebo se pak dokonce mohli chlubit svými výkony, ale v první řadě pro radost.

Forma aktivního odpočinku

Běh

Vyražte na krátký 2-5 km běh po příjemné rovinatém terénu. Vaše tepová frekvence by měla být lehce nad 100 a běh můžete prokládat svižnou chůzí. Při takovém běhu pusťte z hlavy určité tempo nebo zaběhnuté kilometry a jen si užívejte volnost pohybu. 

Jízda na kole

Můžete si dát 10 km, jízda o nízké intenzitě – já bych za sebe řekla taková „vyhlídková jízda“. Provětrejte se projížďkou po svém městě a jeho okolí a užívejte si pohledů do krajiny.

Plavání

Zajděte do místního bazénu a zaplavejte si 0,5 – 1 km ve svém vlastním pohodlném tempu. Není třeba nikam spěchat. Mezi jednotlivými bazény můžete přidat lehké protažení. Pakliže umíte plavat více styly, tak je různě střídejte.

Strečink

Protáhněte si svaly, klouby nebo zajděte na lekci zdravotního nebo kompenzačního cvičení. Cvičit také můžete za pomocí aplikace nebo youtube videa. Pro jednoduché cvičení můžete vyzkoušet jeden z našich cvičebních plánů

Jóga nebo Pilates

Ze začátku je dobré zvolit lekce pro začátečníky, cvičte doma podle aplikace či youtube videí nebo začněte chodit na lekce. Nenechte se odradit tím, že vám první lekce nesednou. Je dobrý si najít lektora, který vám bude vyhovovat jak svým stylem cvičení, tak i přístupem a komunikací. 

Tanec

Začněte chodit na lekce zumby, moderního tance či společenského tance.

Procházka v přírodě nebo v parku Výšlap s rodinou nebo přáteli

Ideální je procházka kolem 10 km po turistické trase. V polovině si dejte přestávku, natáhněte se do trávy nebo si vychutnejte výhled po okolí.

Nebojme se aktivního odpočinku, vyberme si tu správnou aktivitu a pak už si jen užívejme ten hezký
pocit!!!

O autorce

Edita

Křestním jménem Edita, ale většinou jí nikdo neřekne jinak než Edith. Je studentka oboru fyzioterapie na Univerzitě Palackého v Olomouci. Ráda cestuje a chodí do přírody. Píše raději než čte, ale když už zrovna nemusí v ruce držet učebnici, udělá si čas i na nějakou zajímavou knihu.