Zdravé letní nápoje

V letních měsících, kdy se zvyšují nároky na pitný režim, je příjemné si jednou za čas připravit i něco dobrého. Možná vás podobně jako mě obyčejná voda už trochu nudí, a tak je dobré mít v zásobě několik rychlých, jednoduchých receptů na letní nápoje. Všechny jsou bez cukru a zaručeně ozvláštní každodenní pitný režim na dovolené nebo v práci. Za sebe mohu doporučit pít nápoje spíše vlažné, pokojové teploty a nepřehánět to s ledovými a chlazenými variantami.

Ovocná nebo bylinková voda

Nakrájené ovoce jako jahody, pomeranče nebo broskve dodají lehkou chuť a příjemnou vůni obyčejné vodě. Ačkoli je tato varianta opravdu velmi jednoduchá, nejen že chutná moc dobře, ale ve velkém džbánu uprostřed stolu navíc lahodně vypadá. Kromě ovoce můžete přidat také čerstvé bylinky jako mátu nebo meduňku. Ovocnou nebo bylinkovou vodu si připravte ráno na pracovní stůl a v průběhu dne popíjejte. Také je skvělá k letnímu grilování nebo víkendovému obědu, kdy se hodí k pokrmům lépe než sladké pití.

Studené čaje

O něco více chuti nabízí studené čaje. Do jednoho šálku si připravte Vaši oblíbenou směs čaje nebo bylinek a nebojte se připravit silnější vývar (jen u čajů s obsahem kofeinu bych byla mírnější a doplnila je dalšími chutěmi). Moc ráda do letních čajů přidávám ibišek, který má navíc i krásnou barvu. Čaj zalijte v šálku horkou vodou a nechte 5-10 minut louhovat (ideálně pod pokličkou). Poté čaj přeceďte, nalijte do džbánu a zbytek dolijte vodou. Jako u ovocné vody můžete přidat ovoce, které je aktuálně v sezóně. Bylinkové čaje nakupuji na Bylince.

Chladný Chai Latté

Jestli toužíte po něčem lahodném, ale nechcete sáhnout po kávě, vyzkoušejte Chai Latté. Kořeněný čaj (vyrobte si vlastní nebo kupujte spíše sypanou směs, čajům v sáčcích většinou chybí dostatek chuti) si připravte několik hodin dopředu (nebo třeba večer) a pijte ho studený s našlehaným rostlinným mlékem (ne všechna rostlinný mléka jdou šlehat, ale můžete vyzkoušet sójové nebo ovesné). Pro výraznější chuť si chai oslaďte medem a našlehané mléko posypte skořicí. Směs na Chai můžete vyzkoušet třeba od značky YogiTea, která je bez kofeinu. 

Domácí limonády

Připravte si domácí sirup z ovoce, bezu nebo třeba zázvoru. Uvidíte, že výsledek je daleko lepší než u nabízených domácích limonád v restauracích, které většinou bývají stejně připravené z kupovaného sirupu plném konzervantů. Uchovávejte domácí sirup v lednici a kdykoli budete mít chuť, dolijte ho běžnou nebo perlivou vodou. Nakonec nezapomeňte na snítku čerstvé máty nebo bazalky.