Běh na podzim a v zimě 2

Druhý díl běhání v chladnějších měsících je tu. Jestli Vám utekl první díl, tak se na něj můžete podívat tady. Navíc k těmto článkům patří i video, na které se můžete podívat na konci této stránky. Teď už ale k dalším tipům pro běhání. 

Buďte rozumní

Přeci jen je potřeba v zimě dávat o něco více pozor a objektivně zhodnotit své možnosti. Tehdy kdy se cítíte unavení nebo při začátku nemoci, není dobré na sebe tlačit a nutit se do běhu. Na druhou stranu, nenechte chladnější počasí být důvodem, proč s během zcela skončit a na jaře těžce začínat. Proto je dobré zvolit rozumnou cestu, kdy možná budete běhat o něco méně než v létě, ale běhu se úplně nevzdáte. 

Plán a lehké cíle

Zkuste si navrhnout jednoduchý plán. Zvolte dny, kdy je pro nás snazší najít čas na běhání ještě za světla a těchto dnů se držte. Většinou jedním dnem je sobota nebo neděle a potom jeden den v týdnu. Myslím, že chodit běhat přes zimu 1-2x týdně je dobrý cíl, kterého lze docela dobře dosáhnout. 

Vždy je lepší si stanovit lehčí cíle a zaběhnout třeba jen 3-5 km než si předsevzít 10 km. Samozřejmě zvolená “lehká” vzdálenost je velmi individuální a pro každého tedy jiná. Lehkých cílů dosáhnete lépe a neodradí Vás od běhu, a tak proběháte i ty chladné měsíce. 

Běh jako čas venku

Na podzim a v zimě jsme daleko méně venku, a tak můžete běhání vidět i jako čas na čerstvém vzduchu. Ten je přínosný nejen pro Vaše tělo, ale také mysl. Pobyt v přírodě se celkově doporučuje pro podporu imunitního systému, dýchání a dobré nálady. Především pro ty, kteří mají sedavé zaměstnání je skvělé po celém dni vyběhnout nebo se jít alespoň projít. 

Udržujte si motivaci

Čím dále v zimě jsme, tím většinou motivace opadává. Proto je dobré udržovat se motivovaní. Motivací mohou být třeba knihy o běhání, podcasty nebo zajímavé články na internetu. Já se moc ráda dívám na běžecké dokumenty a videa na YouTube a vždy mám po jejich shlédnutí pocit nadšení pro běh. 

Výhody běhání v zimě

Jestli hledáte ještě silnější motivaci, myslete na to, že běh v zimě je pro Vaše tělo skvělým tréninkem. V zimě se svým způsobem otužujete a tím posilujete svůj imunitní systém. Navíc i posilujete svou mentální stránku, protože vyrazit ven a přemluvit se k běhu, není tak lehké. Svoje výhody má běh i pro Vaše srdce a celý oběhový systém i dýchání. Svaly, šlachy a klouby udržujete v pohybu a tím se zlepšuje jejich metabolismus a pomaleji stárnou. Běhání v zimě má spoustu výhod, tak si je dopřejte. 

Podívejte se také na: