Běhání na podzim a v zimě

Chladné měsíce jsou před námi, ale to neznamená se zcela vzdát běhu a venkovní pohybové aktivity. Dnes bych se s Vámi ráda podělila o několik rad, jak běhat i v zimních měsících a jaké výhody běh na podzim a v zimě vlastně přináší. 

Oblečení

Zde je to velmi individuální, ale obecně se doporučuje se obléknout, jako by venkovní teplota byla o 10 stupňů vyšší a Vy jste šli na procházku. Z tohoto pohledu je dobré běhat celoročně a postupně si zvykat na okolí teplotu a také vědět, jestli se hodně potíte a jak Vaše tělo celkově snáší chlad. 

Na horní část těla je dobré vrstvit oblečení a na nohy většinou stačí o něco teplejší dlouhé kalhoty. Kromě klasického oblečení je vhodné přidat čepici, rukavici a šálu. Pakliže běháte za tmy je navíc vhodné doplnit oblečení o reflexní prvky a třeba zvolit jednu část oblečení ve výrazné barvě. 

Běhejte pomaleji

Ze začátku když začínají teploty klesat pod 10 stupňů je dobré zpomalit a všímat si toho, jak hodně se potíte. Při běhu není dobré se zpotit a následně běhat v mokrém oblečení. Proto než vychytáte kolik oblečení si vzít, zpomalte své tempo. 

Dýchejte nosem

Studený vzduch má v nosní dutině daleko lepší šanci se ohřát než při průstupu ústy. Pro Vaše průdušky a plíce je přirozenější dostávat vzduchu alespoň trochu ohřátý, takže se snažte dýchat nosem. To souvisí i s rychlostí běhu, která by měla být spíše menší, abyste se příliš nezadýchali.

Hlavně v zimě, kdy je vzduch opravdu ledový, je dobré zvolit nejprve svižnou chůzi a poté postupně přejít do běhu. Nechte své tělo si zvyknout, že je venku zima.Kratší běhy

Při nízkých teplotách Vaše tělo musí vydat více energie než třeba v létě. Regulace vnitřní teploty je tedy náročnější a proto je dobré zvolit kratší běhy. Stejně jako by mělo být přidávání objemu vzdálenosti postupné, tak i zde je dobré přidávat postupně a vědět, že danou vzdálenost zvládnete bez zbytečného přetrénování nebo nadměrné únavy. 

Pokud chcete zachovat stejnou vzdálenost myslete na to, že možná bude potřeba více odpočívat nebo spát. Snažte se také doplnit dostatek kalorií, ale zdravým způsobem. Toho můžete docílit třeba zvětšením běžných porcí. 

Buďte flexibilní

Je dobré si připravit plán, ale na druhou stranu je dobré umět se přizpůsobit aktuálním podmínkám. Při silném dešti, větru nebo námraze je lepší běh vynechat a zvolit buď jinou aktivitu nebo i odpočinek. Nebuďte naštvaní, že se zhoršilo počasí, ale na druhou stranu na sebe nemusíte tlačit. 

Zde je opravdu vhodné umět odhadnout své možnosti a příliš se nepřecenit. Především v zimě hrozí vyšší riziko pádů, a tak i když budete chtít jít běhat za každou cenu a v tréninku se posunout, nemusí to skončit nejlépe. 

Více o běhu v chladných měsících již brzy v druhém dílu…

Více o běhání

Video o tom, jak běhat pravidelně (třeba i v zimě)