Relaxace při stresu

Vyzkoušejte si jednoduché relaxační cvičení, které pomáhá při stresu a úzkosti. Říkat si “Nestresuj se” nebo “To nic není” většinou nemá žádný efekt, a tak je potřeba sáhnout po technice, která nás alespoň na chvíli přenese vnímáním k vlastnímu tělu a mysl si tak na chvíli odpočine. 

Dech je skvělým pomocníkem tehdy, kdy se strachujeme, bojíme se o sebe, své blízké nebo řešíme obtížný úkol v práci. Často se tak dostaneme do kolotoče myšlenek, který je velmi těžké zastavit. Přitom i naše mysl potřebuje odpočinek. Díky odpočinku můžete vidět věci v novém světle a vidět nová řešení. A proto když je těžké vědomě zastavit myšlenky, je lepší nechat je plynout a vyzkoušet jednoduché relaxační cvičení, které může samo o sobě navodit klidnější stav mysli. 

Z mého pohledu je lepší si cvičení natrénovat tehdy, kdy je nám vlastně docela dobře a poté ho aplikovat kdykoli, kdy je toho na nás moc. Cvičení lze provádět vleže, vsedě nebo klidně i při chůzi. 

Relaxační cvičení jednoduše zahrnuje vnímání vlastního dechu a následně dechový vzorec. První část, vnímání dechu, je zaměření své pozornosti na dýchání. Jaké části těla se hýbou s nádechem a jaké s výdechem, dotyk vzduchu na nosních dírkách nebo můžeme vnímat vstup vzduchu do našeho těla. V případě, že je toto vnímání náročné, je vhodné přiložit dlaně na břicho a vnímat dech svými dlaněmi. 

Druhá část je již dechový vzorec 3 ku 5. Jedná se o nádech na 3 doby a výdech na 5 doby. Zpočátku toto může být těžké, a tak klidně počítejte 5 dob výdechu o něco rychleji. Časem se ale snažte, aby byl výdech opravdu delší než nádech. Kdyby se Vám zdálo, že se Vám točí hlava, přejděte opět jen k přirozenému dechu a po chvíli se do cyklu 3 ku 5 vraťte. 

Toto cvičení Vám může zabrat minutku nebo 5 záleží jen na Vás. Po cvičení je vždy dobré si uvědomit, jak se v danou chvíli cítíte a zda jste po cvičení klidnější. Právě to je často motivace k pravidelnému cvičení. 

Podívejte se na video s krátkým úvodem o cvičení a nácvikem. Nácvik začíná v čase 3:21, a tak můžete přistoupit rovnou ke cvičení.

Nechte se inspirovat zdravou ranní rutinou

Jak je důležité věnovat pozornost sami sobě a svému zdraví

Cítíte, že se potřebujete po celém dni protáhnout? Zacvičte si podle jednoduchého cvičení 🙂