Co mohu pro své zdraví udělat právě teď?

Tento článek doprovází video (které najdete na konci této stránky) a ráda bych v něm zmínila jednotlivé body praktického cvičení, díky kterému můžete zjistit, co právě Vy potřebujete pro podporu svého zdraví. Toto cvičení je na první pohled jednoduché, ale skrývá se v něm velká síla. 

ČASOVÁ NÁROČNOST

Cvičení zabere okolo 10 minut. To je asi takový základ, ale můžete toto cvičení prodloužit i na delší dobu podle Vašich časových možností a podle toho, jak si při cvičení budete cítit. 

CO JE POTŘEBA

Ke cvičení budete potřebovat klidné, tiché místo. Může to být ložnice nebo klidně koupelna. Na tomto místě byste se měli cítit dobře a měli byste mít možnost zde být sami. Dále si připravte papír nebo sešit a tužku na psaní. 

Jak cvičení provádět?

Cvičení probíhá vsedě. Ať už na zemi, na židli nebo klidně na posteli. Tato poloha by Vám měla být příjemná. Cvičení lze provádět i vleže a někteří lidé se dokáží vleže lépe uvolnit. 

TÉMA CVIČENÍ

Pro cvičení samotné je důležité zvolit si otázku, s kterou budete daný den pracovat. V tomto článku se soustředím především na zdraví, ale můžete zvolit jakoukoli jinou sféru Vašeho života. Vyberte si jednu z následujících otázek, tu  která Vás nejvíce osloví nebo si připravte vlastní. 

 • Co právě teď potřebuj?
 • Co mohu udělat pro své zdraví?
 • Potřebuji něco ve svém životě změnit? Co to je?
 • Jak se právě teď cítím?

PRŮBĚH CVIČENÍ

 • Posaďte se na Vašem vybraném místě a na  papír si napište (ideálně velkým písmem) s jakou otázkou dnes chcete pracovat
 • Následně zavřete oči  a přibližně 5 minut seďte v tichu. Nechte svou mysl plynout, nějak se ji nesnažte ovlivnit nebo zastavit
 • Po 5 minutách jemně otevřete oči a krátce se zadívejte na svou vybranou otázku
 • Poté znovu zavřete oči a otázky si položte (nahlas nebo potichu)
 • Neposuzujte odpověď, která přijde ani způsob kterým odpověď vnímáte. Tato odpověď může přijít jako fyzický pocit, vnitřní hlas nebo jinou formou. Nesnažte se v tuto chvíli analyzovat nebo upravovat odpověď, i když nedává třeba na první pohled smysl
 • Odpověď si zapište na papír (většinou je to jenom pár slov, nebo jen jedno) a opět zavřete oči
 • Otázku můžete opakovat (když máte čas) nebo jen minutku posedět
 • Poté se znovu podívejte na svou odpověď  a tentokrát se zkuste zamyslet nad tím, zda s odpovědí můžete pracovat. Může to být náznak, nápověda toho, co potřebujete změnit, ubrat, přidat nebo  opustit. Tato odpověď může být dalším krokem k Vašemu zdraví a to podle toho, o co si řekne Vaše tělo bez vlivu Vaší mysli.

Jak často cvičit?

Cvičení je dobré provádět tak často, jak Vám to vyjde. Každý den můžete volit jinou otázku a být den ode dne konkrétnější. Čím konkrétnější otázka, tím cílenější můžete dostat odpověď. Takto se můžete dotazovat sami sebe na cokoli a právě ta první odpověď, ještě bez velkého přemýšlení a uvažování je Váš vlastní vnitřní hlas, Vaše intuice a Vaše tělesná inteligence. Jakmile se s ní naučíte pracovat, můžete ji ve svém životě využívat a díky ní se posouvat vpřed. 

Pro koho je cvičení vhodné?

Pro každého bez ohledu na věk či zdravotní stav. Každý se díky tomuto cvičení může o sobě dozvědět něco nového a svůj život žít opravdu podle sebe. Vhodné je pro každého, kdo ve svém životě pociťuje hodně stresu, trpí chronickým onemocněním nebo má za sebou náročnou událost. Toto cvičení může být prvním krokem na cestě k tomu se zahojit. A to nejen fyzicky, ale také psychicky, emocionálně a duchovně. 

Na postup cvičení se můžete podívat ve videu

Toto cvičení patří ke konceptu Jak je důležité se zahojit. V rámci měsíce října sdílím svůj pohled na to, jak je důležité pečovat o své fyzické, psychické, emoční i duchovní zdraví. Veškeré materiály najdete na tomto odkaze.