Každý z nás se alespoň jednou v životě potkal s nervozitou nebo strachem ať už z vystupování před lidmi, z pracovního pohovoru nebo zkoušky, prezentace nebo při sportovním výkonu. V tomto článku bych Vám ráda představila techniky, které by Vám měly s těmito nepříjemnými pocity pomoci. Mentální trénink je zaměřený na zvýšení mentální kapacity a výkonnosti . Cílem je naučit se pracovat s vlastními myšlenkami a psychikou tak , aby naše psychika nelimitovala výkon samotný.
Mentální trénink ráda rozděluji na 2 odvětví – na zlepšení koordinace, rychlost reakcí a práci na nervozitě a sebevědomí. Zlepšení koordinace a rychlost reakcí se nám může hodit zejména při sportovním výkonu, ale dá se využít i v situacích, kdy se potřebujete co nejrychleji rozhodnout nebo rychle odpovědět na otázku. Odstranění nervozity a zvýšení sebevědomí má své využití ve všech směrech – řešení konfliktů, zlepšení koncentrace, zklidnění ve stresovým situacích. Studentům a pracujícím lidem může mentální trénink pomoci zvládat časovou náročnost studia nebo práce.
Jak mentální trénink vypadá
Mentální trénink si často lidé představují jako sezení u psychologa a i když se to tak ze začátku může zdát, není to tak. Váš lektor mentálního tréninku by Vám měl předat určité techniky, vysvětlit Vám je a později byste si je měli společně i vyzkoušet. Nejvíce práce je ale právě na Vás samotných.
Výhodou docházení ke specialistovi může být větší množství technik a odborná pomoc při řešení konkrétních situací. Pokud ale netrpíte vážnějšími problémy, věřím, že si dokážete poradit sami. Tito specialisté bývají dostupní především pro sportovní týmy a firmy, proto není jednoduché najít specialistu, který se věnuje pouze jednotlivcům.
Pro koho je mentální trénink vhodný ?
Pro každého, kdo má nějaký problém s nervozitou, strachem, ale i pro ty kteří si chtějí procvičit koordinaci a rychlost reakcí nebo si chtějí vybudovat určitou emoční stabilitu. Mentální trénink Vám pomůže zlepšit koncentraci, odbourat strach a trému, pomůže vám získat sebevědomí a dokáže váš výkon udržet na vysoké úrovni dlouhodobě.
Cvičení č. 1: Jak si správně stanovit cíl ? Jakýkoliv 🙂
1. Určete, si co chcete změnit
Až si určíte co chcete změnit, zkuste si říct PROČ? Proč je to zrovna takto? Proč se toho bojím? …
Pokud je to cíl , který si dáváte opakovaně zkuste se také zeptat : Proč to dříve nevyšlo?
2. Určete si co nejvíce detailů
Kde ? Kdy? S kým ? Jak ? Kdy ? Jak často ? Jak dlouho ?
Budete lépe hledat další kroky a můžete snadněji zjistit, jestli se Vám cíl daří plnit.
3. Zjistěte jestli je Váš cíl realistický
Tento bod bude pro asi ten nejtěžší, ale tady doporučuji řídit se intuitivně. Musíte tomu věřit hlavně VY SAMI.
4. Ujistěte se, že je váš cíl formulován pozitivně?
Pokud máte Váš cíl někde napsaný měl by na Vás působit pozitivně . Raději než „přestanu být nervózní „použijte“ jsem naprosto klidný.“ Hned to působí více optimisticky a nebudí ve Vás dojem, že to nezvládnete.
Cvičení č. 2: Soustřeďte se na to co umíte / víte
Nikdy nic není a nebude na 100%. se zaměřujeme na určitou část, kde by se mohlo něco pokazit, tuto část bych mohl zapomenout apod. Místo toho abychom tento nedostatek rozebírali pořád dokola a připouštěli si kolik chyb může nastat. Měli bychom věřit v řešení a nechat to být, protože řešení se vždycky nakonec najde :).
Cvičení č. 3: Papír pozitiv a negativ
Ráno před stresovou situací si zkuste napsat na papír – co nejhoršího a co nejlepšího by se mohlo stát. Potom jej rozstřihněte a tu část s pozitivy si nechejte a těsně před stresovou situací si jej znovu přečtěte. Část s negativy vyhoďte nebo roztrhejte.
Cvičení č. 4: Opisování písmen očima / náhodné počítání
Tyto 2 techniky slouží k tomu, abyste svou mysl upoutali na jiný podnět než na to, že jste nervózní , co všechno se může stát,… . Naše mysl se dokáže soustředit vždy pouze na jednu věc.
Opisování písmen očima : Vybereme si slovo nebo jen náhodná písmena a očima opíšeme tvar písmena jako kdybychom písmeno chtěli napsat.
Náhodné počítání : V tomto cvičení je důležité, aby čísla byla opravdu náhodná a nevybírali jsme si třeba jen sudá čísla, nebo násobky čísel. Jen t tomto případě bude cvičení fungovat.
Cvičení č. 5: Nemysli a věř své intuici
Při samotné situaci věř, že to umíš, že jsi pro to udělal to, co jsi mohl. Nemysli a věř své intuici. Ale jak vlastně takový intuitivní vnitřní hlas poznat? Intuice je často lehce zaměnitelná s naším strachem. Narozdíl od něj je ale méně nápadná. Strach se projevuje svou naléhavostí, bývá velmi negativní, spojen s katastrofickými scénáři a opakuje to samé neustále dokola. Naše intuice je hlas o něco tišší, jemnější. Většinou se ozve jednou, někdy nenápadně, jindy rázně. Zkouší zda si jí všimneme. A když ano, většinou nemáme pochyb, že to tak má být. Vytváří v nás pocit klidu, jistoty a víry v to, že vše zvládneme přesně tak, jak máme.
Psychická odolnost se dá trénovat jako všechno ostatní. Chce to jen trošku cviku a trpělivosti . Tyto techniky by Vám měly pomoci zmírnit nervozitu a strach před stresovými situacemi . V příští části bych ráda rozvedla téma jak trénovat koordinaci, rychlost reakcí, ale přidám i cvičení, které se dají použít i při nervozitě nebo strachu.
O autorce
Aneta Fricová
Anet je studentkou gymnázia. Zajímá se o zdravý životní styl, jógu a psychické zdraví. Snaží se ukázat, že zdravý životní styl nemusí být složitý a každý z nás ho může zařadit do svého života. Dříve se věnovala canisterapii, ale teď už se věnuji jen agility a proto se zajímá také o zdraví zvířat .