Intermitentní půst se stává v poslední době jakýmsi trendem. Je ale intermitentní půst určen jen pro hubnutí nebo může mít i jiné výhody pro Vaše zdraví?
Co je intermitentní půst
Intermitentní půst je vlastně prodloužená doba, kdy během 24 hodin nejíte. Nejedná se tak o několikadenní půst, ale je prodloužení doby mezi snídaní a večeří. Tato doba může být různá, ale všeobecně se za intermitentní půst považuje doba bez jídla mezi 14-18 hodinami. Poté zbvý 6 až 8 hodinové okno pro jídlo. Intermitentní půst neobnáší redukci objemu jídla. Jí se při něm stejné množství jen v kratší časové době.
Intermitentní půst v praxi
Ačkoli intermitentní půst sám o sobě nemusí znamenat redukci jídel, spousta lidí při něm jí méně, protože prostě nemají tak brzy hlad. Je běžné, že tak přes den sníte 2 hlavní jídla a jedno menší podobné svačině.
Někteří lidé volí formu klasické pozdní večeře kolem 8 hodiny a další den je jejich první jídlo oběd. Jiné dávají přednost večeři o něco dříve a následující den si dopřejí pozdní snídani. Zde je dobré vyzkoušet, jaká forma Vám více sedí fyzicky a také jakou formu můžete lépe vložit do svého dne.
Půst je vhodné dodržovat každý den, ale svou délkou se může lišit. Zde je dobré poslouchat své vlastní tělo a délku půstu přizpůsobit třeba i fyzické aktivitě. Každý den může být jiný, ale delší pauza mezi jídly by měla být i tak dodržena.
Nezapomeňte na to, že půst je pouze pro jídlo, ale pít je třeba celý den. Dodržujte tak dostatečný pitný režim. Voda pomáhá Vaše tělo čistit a udržuje vnitřní orgány zdravé. Vyhněte se slazeným nápojům a těm s kofeinem.
Menší pocit hladu
Po nějakém čase, po přibližně týdnu, kdy překonáte častější pocit hladu, můžete zjistit, že nakonec tolik hladoví nejste a že své tělo můžete docela dobře natrénovat. Především tehdy, kdy se neživíte fyzicky náročnou prací, není potřeba jíst 5 jídel denně. Většina z nás je ale zvyklá jíst poměrně často, a tak je chuť k jídlu často spíše zvyk než skutečný pocit hladu. Po několika dnech můžete zjistit rozdíl mezi hladem a pocitem, že je na čase jíst. S tím se často dostaví menší pocit hladu a dokonce se začnete cítit lépe.
Pauza pro zažívání
Ve chvíli, kdy jíte 4-5 jídel denně, je Vaše zažívání neustále v pracovním provozu. Proces zažívání sám o sobě spotřebuje dost energie a jakési tělesné pozornosti. Ale stejně jako náš mozek potřebuje odpočívat, tak i naše zažívání potřebuje pauzu. A v této pauze si zažívání odpočine a my naopak můžeme potřebnou energii využít jinak. Ať už fyzicky nebo mentálně.
Přínosem intermitentního půstu je tak často zlepšení koncentrace, řešení problémů v práci a celkově lepší přemýšlení.
Půst je dále také tréninkem naší trpělivosti a může patřit k formě zvládání emocí. V dnešní době je jídlo pro mnoho lidí únikem při stresu a těžkých situací. To může vést k přejídání, nadváze a následně i dalším zdravotním problémům. Proto je dobré se odnaučit při stresu sáhnout pro sladkém, slaném nebo tučném jídlu a i zde může být intermitentní půst přínosný.
Kdy se půstu vyhnout
Samozřejmě intermitentní půst není pro každého. Někomu možná nesedne sám o sobě, ale je důležité vědět, že pakliže trpíte zdravotními problémy nemusí být vhodné prodlužovat dobu mezi jídly. To platí u diabetiků a dalších pacientů s různými poruchami metabolismu. Dále není vhodný v těhotenství a při snaze o otěhotnění.
Vedlejší účinky
Při intermitentním půstu je dobré začínat s ohledem na vlastní tělo. Zpočátku se mohou objevit lehké abstinenční příznaky (především pokud jste zvyklí na více cukru) jako bolest hlavy, nutkání k jídlu (i bez pocitu hladu) nebo nervozita. Proto začněte nejprve s kratším oknem mezi jídly a postupně ho prodlužujte. Dbejte na dostatečný příjem tekutin a také na dostatečný příjem kalorií přes den. Jestliže trpíte zdravotními problémy, užíváte léky nebo si nejste jisti, zda je pro Vás půst vhodný, konzultujte vše se svým lékařem nebo nutričním terapeutem.
Vyzkoušeli jste nebo uvažujete o intermitentním půstu? Podělte se o své zážitky s ostatními do sekce komentářů. Jste pro a nebo zcela proti?