Jak běhat pravidelně

Mnoho lidí má silnou motivaci pro první běhy, ale ta často opadne a z prvních běhů se stanou běhy poslední. Přitom běhání přináší mnoho výhod jak pro fyzickou tak i mentální kondici. Nechte se inspirovat tipy, především pro začátečníky, a vydržte běhat pravidelně. Článek je také doplněn o video Jak běhat pravidelně.

Četnost běhu

Nejprve je dobré zvážit, kolikrát týdně byste rádi chodili běhat. Každý den je pro začátek opravdu příliš. Já bych volila běh 1 až 2x týdně a když Vám vyjde čas, tak běhy přidejte. Stanovte si běhy, které jsou opravdu uskutečnitelné a dále si můžete stanovit další den s otazníkem, tedy když se Vám bude chtít, tak vyrazíte běhat. 

To současně dodává Vašemu rozvrhu flexibilitu. Ta je podle mě také důležitá. Neměli byste se cítit, že musíte jít běhat, ale že máte tu možnost a když se Vám bude chtít, tak vyběhnete. 

Čas věnovaný běhu

Není to jen samotná doba běhu, ale celkově čas který potřebujete k běhání. To obnáší přípravu věcí, protažení po běhu, sprchu nebo i dopravu na místo běhu. A tak se může jednoduše stát, že z 30 minutového běhu je najednou hodina a to už může narušit Váš denní rytmus. Proto mějte při plánování na paměti, kolik času běhání zabere. 

Vhodné datum a čas

Některé dny jsou k běhu vhodnější než jiné. A to samé platí pro čas. Někdo má volnější víkendy a někdy jiný má zase flexibilní pracovní dobu. Proto zvolte dny, které Vám budou nejlépe vyhovovat. Víkendy jsou obecně dobré, protože většina z nás nechodí do práce. A následně je dobré vybrat jeden den v druhé polovině pracovního týdne. 

Čas je také velmi specifický pro pravidelné běhání. Máte čas před a nebo naopak po práci? Vyberte si čas, který Vám sedí a který pro Vás bude schůdný zařadit do týdne.

Plán nebo diář

Připravte si, alespoň orientačně, plán a zaznamenejte si své běhy do diáře. Tak s tímto časem budete počítat a běhání se stane běžnou součástí Vašeho týdne. I to může být způsob jak běhat pravidelně. 

Příprava věcí

Připravte si věci na běhání den dopředu (pro ranní běhy) nebo ráno (pro večerní běhy). Věci budete mít na očích a budou Vás tak podvědomě vybízet k běhu. I příprava věcí může být klíčem k tomu, jak běhat pravidelně. 

Reálné cíle

Cíle, které si stanovíte, jsou často rozhodující. Příliš vysoké cíle jako zaběhnout 10 km nebo účast v určitém závodu Vás může nakonec od běhání odradit. Tak nakonec je jednodušší běhání vzdát, protože jsou cíle prostě příliš náročné. A to hlavně pokud jste běžec začátečník. Zkuste si raději první měsíc stanovit jen cíl Jít běhat pravidelně. Ať už je to jednou nebo dvakrát, na 10 nebo 30 minut střídání běhu a svižné chůze. To už tak strašlivě nezní. Možná je i lepší si dát o něco lehčí cíl, kterého lépe dosáhnete a který pro Vás bude odrazovým můstkem třeba i k těm 10km. 

Revize plánu

Máte již několik týdnů pravidelného běhání za sebou? Pak je na čase se znovu podívat na svůj běžecký plán a trochu přidat. Asi po měsíci je dobré začít přidávat na objemu nebo si trochu pohrát s běžeckými tréninky. Přidejte více technické běhy do a z kopce, střídejte rychlé a pomalé tempo a možná si také stanovte vzdálenost, kterou byste rádi zaběhli. Po prvním měsíci už svoje tělo znáte o něco lépe, a tak budete moci lépe odhadnout jaká vzdálenost je pro Vás třeba za měsíc možná. 

Podívejte se na video o tom, jak běhat pravidelně

Nechte se inspirovat tipy k běhání pro začátečníky

Video ke shlédnutí zde

Vylepšete běžeckou techniky díky tomuto videu

Video v angličtině