Ranní rutina: S úsměvem do nového dne

Ranní rutina pomáhá nastartovat nový den s úsměvem. Navíc již hned ráno můžeme začít zdravě, a tak dodat jakýsi zdravý rytmus celému dni. Dopřejte si klidný čas pro sebe v ranních hodinách a to především tehdy, kdy Vás čeká náročný den. Možná inspiraci pro své ráno najdete v mém článku. 

Moje ranní rutina

Miluju rána! Jsou nejdůležitější částí dne, která rozhodne o tom, zda do nového začátku vkročím s úsměvem. Vstávám okolo páté a začínám velmi pozvolna. Chvilku se převaluji, potom pomalu otevřu oči a protáhnu se v sedě. Do ruky si vezmu tužku a do sešitu si zapíši věci, za které jsem vděčná. Je to skvělý start, který nabudí pozitivní energií. Neurčuji si počet zapsaných vděčností, píši, to co cítím. Zaklapnu ho a jdu si pustit do ložnice trošku čerstvého vzduchu. 

Popřemýšlím nad věcmi, které mě dnes čekají a od okna směřuji  rovnou do kuchyně, kde si připravím vodu s citronem, tu piji teplou. Voda je totiž základní médium pro všechny reakce v našem těle a pomůže nám organismus připravit na nový den. Citron je zdrojem vitaminu C, který nám pomáhá proti nachlazení, se vstřebáváním živin a má spoustu dalších benefitů pro naše tělo. Dát si tuhle kombinaci ráno? Skvělá volba. 

Následně záleží jak se daný den cítím, buď si čtu knížku, jdu na procházku s pejskem, zacvičím krátký trénink nebo se krátce protáhnu. Nejčastěji se podle videa protáhnu jógou, cítím se pak mnohem svěžejší. 

Ráno je skvělý čas pro meditaciMůj tip pro začátečníky – najít si na internetu vedenou meditaci, při které Vás zkušený lektor bude doprovázet po  celou dobu. Po skončení si vyčistím zuby, opláchnu obličej a jdu nakrmit moje čtyřnohé miláčky a sebe. Jídlo volím podle chuti, ale nejčastěji zvítězí sladká snídaně a tou je většinou ovesná kaše. Pokaždé je trošičku jiná, podle toho, co mám doma, ale tady máte krátký receptík. 

Zdravá snídaně

Do hrnce si připravíme ½ hrnečku ovesných vloček (cca 60g) , ½ hrnečku vody a ½ hrnečku mléka (sojové, kravské, mandlové…) 

Vše začneme míchat a čekáme dokud směs nezhoustne. Přidáme skořici a hrstičku rozinek nebo rozkrájených datlí na oslazení.

Přeliji směs do misky a ozdobím. Moje oblíbená kombinace je 35 g borůvek a menší banán s oříšky, ale zase to záleží na vás a můžete si s tím pohrát. Lze přidat protein, ořechové máslo, domácí marmeládu. 

Kromě chuti může být druhý faktor kolik kcal chcete přijmout, tato varianta má cca 450 kcal, bez oříšků už by měla cca 365 kcal. Ale zase pro mě jsou oříšky zdravé tuky, kterých se nebojím a jsem touto snídaní  až do oběda zasycena. Ráda zdobím sezónním ovocem, a tak s blížícím se podzimem přidávám často víno, které nám roste na zahrádce. Sezónní ovoce volím proto, jelikož je většinou chutnější, aby byly třeba jahody, třešně nebo maliny v zimě červené musí se jím dopomoc nežádoucími látkami pro tělo, navíc mají méně vitamínů a chuti. 

Teď mě čeká příprava svačiny do školy a pro Vás možná do práce. Často si dělám žitný chlebík se šunkou a zeleninou, někdy přidám i kousek sýra nebo domácí pomazánky. Do druhé mističky nakrájím  ovoce a do lahve si udělám zelený čaj nebo limonádu z bylinek, které nám rostou na zahrádce – př. meduňková s citrónem – působí proti stresu, nespavosti apod. Nebo třeba mátová, ta pomáhá s trávicím traktem a nachlazením. 

Eko tip

Zeleninu a ovoce si nakupuji na každosobotním farmářském trhu u nás na náměstí. Zelenina  a ovoce je pak od farmářů z okolí a nemusela se sem vozit z daleka, lépe chutná, protože je čerstvá  a šetříme tím přírodu. 

Už zbývá se obléknout, učesat, případně namalovat a okolo 7: 30 – 7:40 vyrazit. 

Osvojit si jakýkoliv nový zdravý návyk trvá přibližně 30 dní, takže se ničím nestresujte, když se vám z mého článku cokoliv zalíbí a přidáte si to do své ranní rutiny, tak časem se to zautomatizuje :). 

Přeji spoustu krásných a klidných rán. 

Tento článek vznikl ve spolupráci s Jasmínou. Jasmína je studentka gymnázia a ráda by se vydala cestou studia fyzioterapie. Od útlého věku se věnuje sportu, nyní převážně taekwondu, motokrosu a posilování. Příležitostně také inline bruslím, běhu či józe. Již 6 let se věnuje zdravému životnímu stylu a pozitivnímu pohled na svět, který by ráda předala dál.


 

Rádi byste pokračovali ve zdravém rytmu i během dne. Podívejte se na nenápadné triky pro zdraví, které můžete snadno přidat do svého dne. 

Více zde

Máte před sebou náročný den a času na cvičení moc nemáte? Zkuste se alespoň protáhnout. Toto cvičení zabere jen 5 minut a díky němu dodáte svému tělu dostatek pohybu. 

Odkaz na cvičení

Zdravá ranní rutina

více tipů pro každý den