Běh po artroskopii kolene

Artroskospie kolene je jednou z nejčastějších ortopedických operací a jednou z nejčastějších operací u mladých lidí, kteří sportují. Proto je častou otázkou, kdy vlastně začít s během po takové operaci. Běh po artroskopii kolene je aktivita, které se nemusíte vzdávat, ale je důležité se na ni připravit.

Jakousi propustku do běhu musíte dostat od svého operatéra. Podle typu operaci a procesu hojení to bývá od 6 týdnů do 3 měsíců. Svolení od operatéra je v tomto případě opravdu nutné, protože on jediný ví, jaký zásah koleno při operaci utrpělo a jaká doba je potřeba na zahojení. Myslete ale na to, že většina doktorů Vám toto nesdělí automaticky, ale budete se muset na běh zeptat. A jakmile máte svolení, tak se můžete pustit do běhy. Tedy když i ostatní kvality kolene jsou připravené do běhu. A jaké to jsou?

Plný rozsah pohybu (především propnutí)

Rozsah kolene je zde opravdu důležitý. Při nedostatečném propnutí zůstává noha o něco kratší při chůzi i běhu a může způsobit nejen bolesti kolene, ale také kyčlí nebo zad. Proto je potřeba pravidelně, i několikrát za den, koleno procvičovat a snažit se docílit stejného rozsahu pohybu jako na druhé noze.

S tímto souvisí i kulhání. Jestliže při běhu (nebo při chůzi) kulháte, tak je potřeba vytrvat ve cvičení o něco déle než se pustíte do běhu. Na běh je také příliš brzy ve chvíli, kdy se při běžné chůzi objevují bolesti. Ať už chcete běhat sebe víc, tak v tomto případě bude potřeba ještě několik týdnů příprav než se pustíte do běhu. Bolest se nesmí objevit ani při samotném běhu.

Dobrá svalová síla

Operovaná končetina musí dohnat oslabení, které vzniklo nejen po operaci, ale také v době po úraze a při čekání na operaci (ačkoli bychom rádi viděli pacienty ještě před operací, aby oslabení nebylo tak výrazné). V minulosti jsem připravila několik článků o tom, jak posilovat po operaci kolene, a tak se můžete na toto cvičení podívat.

Posilování po artroskopii kolene

Posilování po artroskopii kolene – s pomůckami

DSC01268

Potíže při běhu

Jakmile se objeví bolest při běhu od samého začátku, pak je na běh ještě brzy. Jestliže každý krok a dopad na nohu bolí, bude potřeba ještě nějaký čas posilovat a věnovat se průpravným běžeckým praktikám.

V případě, kdy se ale bolest objeví třeba za 10-15 minut, tak není potřeba běh zcela vynechat, jen bude ze začátku lepší běhat v kratších časových úsecích. A to ideálně tak, že bolest ani nepřijde. Můžete například zkoušet každých 10 minut běh proložit chůzi a pak se dále pustit do běhu. To je již více specifické a je potřeba poslouchat vlastní tělo.


Dočtěte se více:

Čekací lhůta na rehabilitace: po operaci

Po plastice zkříženého vazu

Bolest kolene: úspěch operace a fyzioterapie

Fyzio Otázky 6: Artroskopie kolene


Běh po artroskopii ve videu