Kundalini yoga není zatím příliš známý druh jógy, i když se pomalu dostává i do některých jógových studií. Tato jóga na první pohled vypadá docela jinak, techniky jsou docela jednoduché na provedení, zato se praktikují v delších časových úsecích, často za zpěvu manter a doplněné o meditace. Jestli toužíte po hlubší práci na svém zdraví na úrovni nejen fyzické, ale také psychické, emoční, nervové a duchovní, tak Kundalini yoga v těhotenství je tou správnou cestou.
V dnešním článku bych se ráda zaměřila na Kundalini yogu v těhotenství, ale kdyby Vás zajímalo více z obecného pohledu mohu doporučit tyto stránky. Kundalini yoga přináší doporučení pro těhotné ženy a její praktikování podporuje zdraví maminky i dítěte v docela nové dimenzi. Vždy je dobré konzultovat jakékoli cvičení a změny životního stylu se svým lékařem a přistupovat ke cvičení a dalším technikám s ohledem na své zdraví a také své aktuální rozpoložení.
Kundalini yoga pomáhá navodit nejen dobrý pocit, ale celkově prohloubit vnímání vlastního těla, miminka a jednotlivé techniky slouží k energetické očistě a ochraně. Ačkoli se v mnoha uvedených případech jedná na první pohled o čistě fyzické cvičení, je dobré vědět, že pohyby mají vliv i na Vaše emoce a nervový systém. Jednotlivé kriye, jak se říká jednotlivým technikám, se doporučuje provádět po dobu 3 minut, jestliže není uvedeno jinak. Praxi můžete doplnit poslechem manter, relaxační hudby nebo cvičit jen tak v tichu. A co tedy Kundalini yoga doporučuje?
Před samotnou praxí
K zahájení praxe si sedněte do sedu se zkříženýma nohama, zavřete oči a spojte ruce před hrudníkem. Nadechněte se, vydechněte, znovu nadechněte a zazpívejte úvodní mantru
ONG NAMO GURUDEV NAMO
Mantru opakujte 3x. Tímto způsobem je zahajuje každá lekce kundalini yogy.
Několik z doporučených kriyí (jógové techniky)
1. Ve zkříženém sedu je první technikou přerušované dýchání na 8 dob, po kterém následuje 1 dlouhý plynulý výdech. Tento typ dýchání je velmi energizující a po jeho provedení ucítíte zcela nový příval energie.
2. Úklon k natažené noze v sedě je skvělá technika k protažení nervu života. Provádějte na obě strany.
3. Ruce si připravte do pěsti a se zavřenými očima poklepávejte předloktí na 3 místech – na zápěstí, uprostřed a pod loktem. Tato techniky slouží k energetické ochraně Vás i Vašeho miminka a také k posílení nervové soustavy.
4. V sedě na patách nechte ruce volně spočinout na stehnech s nádechem se prohněte v zádech, vypněte hrudník a s výdechem záda zakulaťte. Při nádechu si vduchu představte mantru SAT, při výdechu NAM.
5. 6 minut dřepů je skvělá techniky k posílení svalů dolních končetin a přípravě k porodu. První 3 minuty provádějte dřepy s rukama před sebou, kdy je pravá dlaň poležená přes levou. Další dvě minuty propleťte prsty nad hlavou a poslední minuta je s rukama propletenýma za záda.
6. Následuje klasická poloha kočky v dynamickém pojetí. S nádechem prohněte záda, s výdechem záda zakulaťte. Provádějte s ohledem na stupeň těhotenství.
Další doporučení
Mezi další doporučení se řadí sprchování studenou vodou a to až do 7 měsíce těhotenství. Začněte běžnou sprchou, kterou zakončíte studenou nebo vlažnou vodou a to od nohou, přes ruce, následující záda a přední část těla. Otužování se také řadí mezi techniky podporující hormonální rovnováhu a zvyšující plodnost. Proto se doporučuje s otužováním začít tehdy, kdy se snažíte otěhotnět.
- Vyvarujte se polohám na břiše, v pozdějších měsících vleže na zádech a také cvikům, při kterých dochází ke zvýšení tlaku do bříška.
- Chůze na každý den v délce 8 km nejlépe v doprovodu blízké osoby.
- Pravidelná masáž hráze.
Inspirací pro tento článek mi byl online seminář na Rama TV, který můžete v angličtině zhlédnout zde. Více doporučení v rámci Kundalini yoga v těhotenství také najdete v angličtině na stránkách 3HO.
Z osobní praxe: Praxi se snažím věnovat každý den (kromě dní, kdy na sobě cítím velkou únavu) a většinou si vyberu několik ze zmíněných kriyí. Každý den cvičím 6 minut dřepů, poklepy zápěstí, vybírám nějaké dechové cvičení a přidávám vedenou relaxaci či tichou meditaci.