Péče o tělo v těhotenství

Péče o ženské tělo v těhotenství dostává docela nový rozměr. Už to nejste jen Vy sama, ale péče najednou znamená čas pro Vás a Vaše miminko. Díky chvílím, které máte sama pro sebe, můžete prohlubovat vztah se sebou i svým miminkem. Jednoduché techniky podpoří Vaše zdraví, podpoří emoční ladění a dodají Vám potřebnou energii.

Olejová masáž

Především oblast bříška a prsou si zaslouží každodenní masáž a to již od prvních týdnů těhotenství. Není zárukou, že se Vám nebudou tvořit strie, ale olej bude mít vliv na lepší elasticitu, lepší prokrvení a může redukovat nepříjemné svědění. Olej aplikujte před nebo po sprše či koupeli a několikrát do týdne promasírujte celé tělo. K aplikaci je vhodné vybírat oleje v bio kvalitě, ale nemusí se jednat o speciální oleje pro těhotenství. Zvolte ty jednodruhové jako sezamový, jojobový, arganový nebo třeba slunečnicový olej. 

Olejová masáž, zvaná abhyanga, se využívá v ajurvédě pro harmonizaci a ochranu vlastní energie. Takovou masáž je vhodné provádět před koupáním a pomáhá udržovat dobré psychické a duchovní ladění. Masáž provádějte jemnými krouživými pohyby po celém bříšku a prsou. Pusťte si relaxační hudbu, mantry nebo zůstaňte v tichu a snažte se při masáži být co nejvíce přítomni svou myslí. 

Vedená relaxace

Relaxace má významný vliv na Vaše pocity během těhotenství, ale také po něm. Učíte se v ní hluboce uvolnit, snížit napětí svého těla a zvýšit vnímání svých pocitů a také miminka. Nabídka je velmi široká, můžete zvolit obecnou relaxaci nebo některé z nabízených v rámci Hypnoporodu (inspiraci najdete na stránkách Jemné zrození).

V relaxaci najdete chvíli ticha, jistoty a sebedůvěry v sebe a své vlastní tělo. Budete moci procítit, že Vaše tělo je připravené k těhotenství i porodu a že Vaše tělo je tím nejlepším místem pro Vaše miminko. Nikde by mu nebylo lépe než právě u Vás. 

Masáž hráze

Masáž hráze je technika připravující k porodu, která je prevencí natržení či nutností nástřihu hráze. Masírujte hráz každý den Vy sama nebo požádejte partnera. Především v posledních 3 měsících je masáž vhodná každý den. Dbejte na čistotu při této masáži a olej ideálně dávkujte pumpičkou nebo pipetou. 

Suché kartáčování

Suché kartáčování především nohou slouží k podpoře krevní a lymfatického oběhu. Ty mají často tendenci stagnovat v dolních končetinách, působit otoky nebo pocity těžkých nohou. Zvolte suché kartáčování před tím, než jdete do sprchy. Vždy postupujte tahy směrem vzhůru, směrem k srdci. 

Poloha pro spánek

Postupem času s velkou pravděpodobností zjistíte, že je potřeba polohu spánku změnit. Leh na břiše se po prvních měsících stává nepříjemným a leh na zádech se stává rizikovým. S tím jak miminko zvyšuje svou hmotnost, může se stát, že vleže na zádech dojde k útlaku dolní duté žíly a proto se nedoporučuje dlouho ležet na zádech nebo v této poloze spát. Pro odpočinek můžete zvolit polohu na zádech s vypodložením horní části těla. Ke spánku nejlépe zaujměte polohu na levém boku. K tomu Vám dopomůže těhotenský polštář nebo několik menších polštářů vhodně umístěných mezi koleny, pod bříškem a za Vašimi zády. 

Uvolňující polohy

Možná na skupinovém těhotenském cvičení nebo protažení doma zjistíte, že některé polohy Vám dělají opravdu dobře, ulevují od bolesti či tahu. Tyto polohy je dobré cvičit nebo v nich krátce setrvat každý den, prodýchat je a podpořit tak uvolnění Vašeho těla. Všímejte si, co dělá Vašemu tělu dobře, intuitivně vnímejte úlevu a využijte ji pro lepší regeneraci. 

Požádejte o pomoc

Nebojte se požádat o pomoc partnera, někoho blízkého nebo odborníka. Každá žena prožívá těhotenství zcela ojediněle a je jen na Vás svému okolí říci, jaké jsou Vaše potřeby a přání. A nestyďte se za ně! Okolí je většinou velmi rádo, že může těhotné ženě pomoci a Vy se nebudete cítit, že je vše jen na Vás. I při menším nepohodlí nebo strachu si řekněte o to, co byste potřebovala nebo vyhledejte odborníka. Vždy je lepší požádat o radu dříve než se obtíže stanou nesnesitelnými. Dopřejte si péči jakou potřebujete. 

Myslete na to, že každá žena je jiná, stejně tak každé těhotenství a každé miminko. Tento seznam je malým náhledem do péče o tělo ženy, ale tu vždy přizpůsobte sama sobě. Nejsou zde žádná pravidla a záleží jen na Vás jak se cítíte a co víte, že je pro Vás vhodné. 

Více najdete ve videu 

(vychází již brzy)