Knihy v těhotenství mohou být příjemnou inspirací a podporou těhotenství samotného, ale také budoucího rodičovství. Není nutné, aby se z každé nastávající maminky stal odborník, je důležité poslouchat vlastní tělo, intuici a více než kdy dříve upravit svůj životní rytmus potřebám sebe sama. Pro dnešní článek jsem se rozhodla otevřít svou těhotenskou knihovnu a možná Vám dát několik tipů na to, jaké knihy si stojí za to přečíst.
M. F. Monganová: Hypnoporod
Hypnoporod se v posledních letech stává velmi populární a já jsem za to velmi ráda. Hypnoporod by se dal popsat jako soubor technik podporující nejen porod, ale také průběh těhotenství a doby po ní. Pomáhá se naladit na vlastní tělo, miminko a zvyšuje vnímavost k našemu tělu. Následně přináší konkrétní techniky v péči o tělo a také přímo k porodu a jeho hladší průběh. Spousta nemocnic nebo dalších zařízení nabízí kurzy hypnoporodu, ale i s knihou se můžete spoustu naučit. Knihu je dobré doplnit o audio nahrávky relaxací, které můžete najít na YouTube nebo online ke stažení.
Dr. Laura Markhamová: AHA rodičovství
AHA rodičovství odpovídá na velmi časté otázky rodičů a upřednostňuje uvědomělý přístup ve výchově dětí. Kniha je napsaná velmi prakticky a jasně, takže někdy stačí jen nalistovat kapitolu, která Vás zajímá. Tato kniha učí především rodiče být více v klidu a pohodě a klade důraz na vytvoření si vztahu s dětmi. Její podtitul je podle mě velmi výstižný: Jak přestat křičet a žít s dětmi v harmonii.
Shefali Tsabary: Conscious Parenting (Otevřená rodina)
Podobné laděná kniha jako AHA rodičovství. Doktorka Tsabari je celosvětově uznávanou odborkyní na rodinné problémy a ve své praxi pomáhá nespočtu rodičů a dětem. Pro mě je velmi sympatické, že mluví o tom, že je potřeba, aby my jako rodiče, jsme sami k sobě začali přistupovat více uvědoměle a všímali si toho, co přenášíme na své děti (naše strachy, ale také naše cíle a přání). Zdůrazňuje to, že děti nejsou stejné jako my, mají svoje vlastní myšlenky, emoce a nadání.
Simone Davies: The Montessori Toddler
Montessori přístup ve výchově dětí mě zaujal svou praktičností a také jednoduchostí. Ačkoli si nemyslím, že bych se striktně řídila Montessori stylem, určitě je zde mnoho postupů a doporučení, které stojí za to vyzkoušet. Od praktických dovedností až po tipy, jak trávit s dětmi volný čas.
R.A. Abrams, MD: BodyWise
Následující knihy jsou o něco více zaměřené na celkové zdraví a pohodu nastávající maminky, ale také tatínka nebo kohokoli, kdo bude o děti pečovat. Knihu BodyWise mám vždy po ruce a často do ní nahlédnu. Pomáhá se naučit tzv. tělesné inteligenci a tedy vnímání vlastního těla a zdraví. Jednotlivé kapitoly jsou věnovány oblastem života, kterých bychom měli dávat více pozornosti a které jsou z dlouhodobého hlediska klíčové pro naše zdraví. Na stránkách autorky lékařky Rachel Abrams najdete také audio cvičení pro zlepšení zdraví vnitřních orgánů (nahrávky jsou v angličtině).
Lonsdorf, Butler, Brown: A Woman´s Best Medicine
Kniha o ajurvédě a ženském zdraví obecně. Jedna kapitola je věnována těhotenství a také období šestinedělí. Osobně se mi moc líbí, kolik doporučení ajurvéda v těhotenství dává a jak je podle ní důležité zdraví a psychická pohoda ženy. Právě to je základem zdraví miminka, ale i následujícího rodičovství. Západní medicína nám poskytuje skvělou odbornou péči v případě zdravotních komplikací, ale pro celkovou rovnováhu našeho zdraví můžeme sáhnout po inspiraci v ajurvédě.
Don Miguel Ruiz: Čtyři dohody
Kniha, která není ani o těhotenství ani o rodičovství, ale přitom přináší mnoho. Pro ty z Vás, kteří knihu četli, tak jistě porozumíte tomu, že se kniha objevila na mém seznamu. Jen si představte, že byste se již jako děti s dohodami seznámili a mohli s nimi proplout celý svůj život. A tak si tuto knihu čas od času otevřu, čtu si ji nahlas ale i potichu a budu ji číst i svým budoucím dětem. Má pro mě velkou sílu a kouzlo.
Doreen Virtue, Ph.D.: Poselství archandělů
Poslední je spíše můj intuitivní výběr. Od začátku těhotenství jsem měla pocit jakési ochrany od archanděla Michaela a to jsem chtěla ještě podpořit. Vím, že andělské karty nejsou pro každého, ale mohou dodat důvěru v sebe i v dění kolem. Balíček se skládá z karet a malé knížky doplňující význam jednotlivých karet. Způsob používání je čistě na vás. Já si většinou před tím, než si vytáhnu kartu, položím otázku Co teď nejvíce potřebuji slyšet/znát/procítit nebo Co mi vzkazuje miminko. Poté si kartu nechám ležet na nočním stolku do té doby, než zase sáhnu po kartě nové.
A jaké jsou vaše oblíbené knihy pro období těhotenství? Budu moc ráda za jakýkoliv komentář nebo tip. Vím, že knih i zdrojů na internetu je spousta, a tak je někdy fajn dostat přímo doporučení. Za sebe bych si ještě ráda pořídila knihu S láskou o dětském spánku a poté nějakou knihu v rámci péče o děti laděnou spíše holistickým směrem.