Proč je vlastně sezení špatné

Tento článek je inspirovaným videem od autora Murat Dalkilinç a celé video můžete shlédnout v angličtině s možností českých titulků. Je velmi hezky vizuálně zpracované a člověk má hned více motivace k tomu, aby na chvíli vstal od počítače a protáhnul se.

Asi teď zrovna sedíte, abyste si mohli přečíst tento článek. A když sedíte několik minut, je to více méně v pořádku. Ale čím déle zůstáváte sedět, tím neklidnější bude vaše tělo. Pokud sedíme naše tělo odpočítává minuty, dokud se opět nepostavíte a nevezmete ho na procházku.

Může to znít zvláštně, protože naše tělo přece rádo sedí, že? Vlastně ani ne. Samozřejmě sezení po krátkou dobu pomáhá zregenerovat a ulevit od stresu nebo sportu. V dnešní době ale mnohem více sedíme, než se hýbeme. Naše tělo jednoduše není přizpůsobeno a připraveno na to delší dobu, kdy by mělo sedět. Popravdě je tomu právě naopak.

A hned se můžeme podívat na důkazy, které máme uvnitř každého těla. Lidské tělo obsahuje přes 360 kloubních spojů, okolo 700 kosterních svalů, které zajišťují pohyb. Unikátní fyziologické struktura nám umožňuje vzpřímeně stát proti gravitační síle.

Krevní oběh závisí na tom, jak se pohybujeme, jelikož při pohybu jsou jednotlivé části těla daleko lépe prokrvovány. Pohyb přináší lepší funkčnost nervových buněk. A naše kůže je elastická tak, aby se mohla přizpůsobit každému jednotlivému pohybu.

Každý kousek našeho těla čeká na pohyb. Co se ale stane, když je pohybu nedostatek?

S problémy začněme u páteře. Páteř je dlouhá část našeho těla tvořena obratli a meziobratlovými disky (ploténkami). Klouby, svaly a vazy drží vše pohromadě. Běžný způsob sedu je v mírném předklonu a rameny posazenými dopředu. Tato pozice však vytváří nadměrnou zátěž působící na celou páteř. Postupem času to má za následek poškození plotének a přetížení vazů a úponů svalových šlach, zkracuje svaly. Následně dochází ke stlačení hrudníku, tedy  plíce nemají dostatečný prostor k pohybu při dýchání a to snižuje přísun kyslíku k dalším vnitřním orgánům a mozku.

Okolo kostí jsou cévy, vazy a svaly, které formují měkké tkáně našeho těla. Dlouhodobé sezení stlačuje všechny tyto struktury. Pocítili jste někdy necitlivost či otékání končetin? V místě, kde dochází k největšímu ohnutí, jsou cévy a nervy utlačovány, což způsobuje zhoršení nervového zásobení a následní zhoršení citlivosti. Stlačení cév zhoršuje krevní cirkulaci, což může mít za následek otékání především koncových částí těla. Dlouhodobé sezení také snižuje činnost lipoproteinové lipázy,enzymu ve stěnách cév, který má rozbourávat tuk v krvi.

Jaký dopad má to vše na náš mozek?

Většinou sedíme právě proto, abychom používali náš mozek. Ale při sezení naopak náš mozek pracuje méně. Menší obsah kyslíku v našem těle ovlivňuje výrazně mozkovou činnost. Snižuje se koncentrace a celková aktivita se zpomaluje.

Bohužel dlouhodobé sezení nemá jen tyto krátkodobé následky, ale dlouhodobě přináší mnohá rizika jako zvýšené riziko srdečních chorob a některých typů rakovin. Sezení je také spojováno s výskytem diabetu (cukrovky), plicních onemocnění a poruch ledvin. Ve světovém měřítku je 9% předčasných úmrtní spojovány s nedostatkem pohybu, to je před 5 milionů lidí.

Naštěstí řešení je velmi jednoduché a přístupné pro každého. Pokud v práci musíte sedět, změňte stereotyp sedu a seďte rovně, ne v předklonu. A kdykoli můžeme trochu se pohybujte, udělejte si krátkou procházku. A snažte si užívat toho, že naše tělo je přizpůsobeno pohybu a ne strnulé poloze.

A proč se nepostavit a neudělat pár kroků právě teď? Udělejte něco pro své tělo i pro sebe!