Letní problémy při běhu a jak jim přecházet

Léto je jako stvořené pro to, abychom trávili co nejvíce čas venku. A spousta z nás si užívá letní běhy. Nejčastěji ráno nebo k večeru, kdy je teplota o něco snesitelnější. Celkově není tak těžké se donutit si jít v létě zaběhat a my tak můžeme zapracovat na naší běžecké kondici. Někdy se ale mohou vyskytnout docela nepříjemné problémy a právě jim a jejich prevenci bych ráda věnovala dnešní článek.

Dehydratace

Dehydratace je takovou běžeckou klasikou. Dehydratace, následná malátnost, točení hlavy a někdy až zvracení. To může běh pořádně znepříjemnit a navíc Vás to může vyřadit z provozu na dalších několik hodin. Pitný režim nepodceňujte.

bottle pouring water on glass

Řešení: Pijte dostatečně celý den. Nesnažte se dohánět příjem tekutin těsně před během, Váš žaludek by asi velkou radost neměl. Následně je vhodné si vzít na delší běh vodu s sebou. Samozřejmě záleží na vzdálenosti, ale ve velkém horku, je dobré si vzít vodu s sebou, když běžíte déle než hodinu. Zvolit můžete z několik možností. Existují různé běžecké lahve, pásy nebo batohy s brčky. Je to na Vás, jak často se na takové běhy vypravíte a jak hodně chcete investovat. Některé parky mají fontánky s pitnou vodou a v horách lze zase vodu doplnit u lesních pramenů.

Nedostatek elektrolytů

Všichni se potíme. Někdo více a někdo méně. Pocení tělo ochlazuje, ale současně se tělo zbavuje i nesmírně důležitých prvků, které jsou pro chod našeho organizmu nezbytné. To může vést ke svalovým křečím, velké únavě, bolestem žaludku nebo omdlení. Samozřejmě zde opět záleží na tom, jak dlouho běžíte a jak hodně se potíte.

summer landscape with sea and horizon over water

Řešení: Když se chystáte na dlouhý běh a nebo se potíte můžete zvolit přidat trochu soli do Vaší vody. Také existují drinky, které tyto prvky obsahují, ale často mají i vysoký obsah cukru. Dobrou volbou na dlouhé běhy mohou být speciální gely nebo spreje.

Přetrénování

Je krásné počasí a vy najednou chodíte běhat skoro každý den. A nejednou se občas objeví bolest lýtky, kolene, chodidla nebo zad. Ačkoli si běh neskutečně užíváte, začnete si všímat, že se sem tam nějaká bolest objeví. Je dobré sledovat objem naběhaných kilometrů a ten postupně navyšovat. Navíc je vhodné zařadit i dny pro odpočinek. Neznamená to, že musíte jen ležet a nic nedělat. Je to odpočinek od běhu. V takových dnech můžete vyrazit na kolo nebo si jít zaplavat.

exercise female fitness foot

Řešení: Jestliže máte bolesti, tak si dejte na pár dní pauzu. Někdy naše tělo potřebuje jen pár dní k regeneraci a je znovu fit. Jestli ale bolesti přetrvávají, pravděpodobně budete muset ubrat na naběhaném objemu. Zařaďte více protahování a svaly masírujte. To hlavně v oblasti bolestí. Dopřejte si dostatek spánku a můžete zajít na masáž. Když bolesti stále neustupují nebo se dokonce horší, zkuste zajít k fyzioterapeutovi. Teď v létě je docela výhoda, že nejsou dlouhé čekací lhůty. Chronickým pacientům je často lépe a ačkoli máme více zraněných, tak ti bývají docela rychle fit. Zkuste najít terapeuta, který se zajímá o běžeckou problematiku a sportovní zranění.

Ztracení se na cestě

Vyjeli jste na dovolenou a dali jste si předsevzetí, že alespoň několikrát půjdete běhat. Vždyť na to konečně máte dostatek času a nemusíte se cítit provinile vůči své rodině. Na dovolené je opravdu dobrý čas pro běh. Tělo má dostatek času k regeneraci, vy můžete odpočívat a celkově nikam nespěcháte. Problém ale může nastat, když se vydáte na běh ve zcela neznámém prostředí. Každá druhá cestička potom může vypadat úplně stejně a na druhou stranu cesta zpátky může vypadat úplně jinak, než si pamatujete.

low angle photo of forest

Řešení: Než se vydáte k běhu, mrkněte se na mapu. Zkuste si všimnout nějakých záchytných bodů po cestě. To může být kostel, pomník, větší křižovatka nebo místní obchod. Zkuste si alespoň přibližně říct, kudy se chystáte běžet. A o takovém svém plánu řekněte svým blízkým, s kterými jste na dovolené. Také se jim zmiňte o tom, jak dlouho se chystáte jít běhat. Toto je vhodné především pro ty, kteří se chystají do přírody a běhají delší vzdálenosti.

Možná jste doma zvyklí nechat mobil doma, ale na takový nový běh si telefon raději vemte. Na cestě Vám mohou pomoct mapy. Ty je možné si stáhnout i offline. A i když nemusíte běžet přímo s navigací, je dobré mít takovou možnost právě v případě, kdybyste se ztratili. Navíc jestli si jdete zaběhat do míst, kam lidé moc nechodí, tak se může mobil hodit někomu zavolat. Určitě běhání na nových místech nepodceňujte.