Fyzio Otázky 3: Bederní páteř

Ve třetím videu se zaměřuji na bederní páteř a její problematiku. Bolesti bederní páteře zná snad každý z nás. A do jisté míry jsou běžnou a zdravou součástí života. Avšak když bolest trvá delší dobu nebo se často opakuje, pak již mluvíme o problému. A s takovým problémem se v dnešní době léčí více a více lidí.

Bolest zad je normální, nebo ne?

Ano, bolest zad je normální. Podobně jako když to člověk přežene v posilovně, tak i i záda můžou bolet. A není to nemoc. Po velké zátěži nebo náročném dni se bolest může objevit. Problém vzniká tehdy, kdy se bolesti objevují několikrát do měsíce a nebo když trvají delší dobu. Většinou nám tak tělo dává najevo, že děláme něco špatně. Ať už špatně sedíme, málo se hýbeme, jsem ve stresu nebo jsme se naopak vrhli do nějakého nového sportu příliš rychle. Častá a dlouhotrvající bolest zad tedy normální (tím míněno zdravá) není.

Cvičení pomáhá proti bolestem zad

Samozřejmě bolest po úraze nebo vysoká intenzita bolesti bude vyžadovat klidový režim. Těchto případů bývá ale málo. Naopak u běžné bolesti zad je zjištěno, že pohyb prospívá a pomáhá od bolestí. Čemu byste se naopak měli vyhnout je dlouhé sezení. Právě bederní páteř dostává zabrat při dlouhém sedu, kdy zde působí velký tlak a může zhoršit bolesti. 

V rámci prevence a Vašeho celkového zdraví je nesmírně důležitý pohyb. Neberte ale cvičení a pohyb jako něco, co musíte dělat z donucení. Pohyb je lidská přirozenost a dodává tělu energii, zdraví a udržuje tělo mladé.

Důvody bolestí zad

Bolesti zad jsou často způsobeny několika faktory. Možná i proto může být následně těžké se bolesti zad zbavit, jelikož je způsobena součtem několik věcí. Špatné držení těla, časté ohýbání se nebo neudržování hybnosti páteře. Pro bolest zad nahrává i nadváha, stres a nedostatek tekutin. Jsou to docela obyčejné věci, ale když se dají dohromady, tak lehce mohou způsobit dost nepříjemné bolesti. Je na čase přestat své tělo přehlížet a začít se o něj lépe starat. Bezbolestný výsledek stojí za to.

Někdy je jednoduché najít tyto důvody, ale může být velmi těžké na nich začít pracovat. A i když začneme, tak často nemáme dostatek motivace vytrvat a vrátíme se ke svým zlozvykům. Pokuste se zařadit malé změny a to postupně. Mrkněte na možné způsoby prevence.

Genetika nehraje velkou roli

V rámci bolestí zad hrají geny jen velmi malou nebo žádnou úlohu. I když naši rodiče měli nebo mají bolesti zad, tak jsme je po nich nezdělili. Drtivá většina bolestí zad je spojena s naším životním stylem. A to je dobrá zpráva. Opravdu. Protože to znamená, že můžeme bolesti ovlivnit. Neříkám, že je jednoduché se ke změně dopracovat, ale možnost tu je. Pro začátek můžu nabídnout několik oblastí, na kterých můžete zapracovat.

  • Sezení: zrušte ochablé držení vsedě a neseďte déle než 1h v kuse
  • Hybnost páteře: každý den se protáhněte. I kdyby to mělo být jen 5 minut, tak protáhněte svá záda v celém rozsahu pohybu
  • Choďte: když nemáte čas na cvičení, snažte se přes den alespoň co nejvíce chodit
  • Stres: zapracujte na snížení stresu pomocí dechových cvičení nebo meditace
  • Neustálý spěch: podívejte se na svůj časový harmonogram a zamyslete se nad tím, co byste mohli vyškrtnout a mít tak trochu času pro sebe
Nebojte se o svých bolestech mluvit (a ptát se)

Chápu, že zmínění bolesti může vypadat jako slabost nebo známka toho, že nejsme tak dokonalí, jak bychom měli být. Nebojte se o svých bolestech mluvit. Se svým okolím, ale i s Vaším lékařem. Často taková konverzace přichází až po několika měsících bolestí, kdy Vám unikla akutní fáze bolestí. Právě v akutní fázi máme největší šanci se zbavit bolestí. Čím déle bolesti trvají, tím déle většinou trvá i jejich léčba. Tak si nenechte utéct akutní fázi bolestí. Jestliže nevíte, kam se obrátit, tak mi klidně napište pomocí tohoto kontaktního formuláře.

Bolest zad, má to i nějaká pozitiva?

Ano. Pojďme se na chvíli podívat na bolest jako na pozitivní zprávu. Neříkám, že bychom měli po bolesti toužit, ale když už přijde, tak je dobré vědět, že má i své kladné stránky. Bolest zad je  varovný signál našeho těla, že něco není v pořádku. A jak už jsem psala, tak bolesti zad často souvisí s naším životním stylem. A bolest zad může být jedním z prvních signálů, že naše tělo nedostává, co potřebuje a že je čas zapracovat na změně. Bolest zad nás může donutit začít pracovat na našem zdraví a tak předcházet dalším, závažnějším onemocněním. To může být třeba vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, špatné trávení nebo cukrovka.

Díky bolesti zad také můžeme lépe poznat sami sebe. Sice je v dnešní době trendem si dát prášek proti bolesti a problém přehlížet tak dlouho, jak jen to jde. Ale co když to neuděláme? Můžeme se tak o svém těle a sami o sobě něco dozvědět. Třeba to, že naše tělo je vlastně schopné najít cestu od bolesti zad samo. Můžeme si začít všímat drobných nápověd. Třeba to, kdy bolest přichází, co ji zhoršuje a co jí naopak pomáhá nebo co děláme ve dnech, kdy bolesti nemáme. Ve výsledku je to docela dobrý pocit vědět, že my sami můžeme najít řešení a pomoci si od bolestí.