Něco málo o výhřezu meziobratlové ploténky

O meziobratlové ploténce neboli disku se docela často mluví. Nejsem si však jistá, že je vždy jasné, co to vlastně je a proč se na ni tak často zlobíme. Lékař nebo fyzioterapeut nemá vždy čas vysvětlit, a tak se objevuje mnoho mýtů a zavádějících informací. Proto jsme se rozhodla do ploténky trochu pustit a snad objasnit některé otazníky, které kolem visí.

“Mám ploténku tak jako každý, ne?”

Ano, je to přesně tak. Meziobratlové ploténky máme všichni. Tímto výrazem však někdy vysvětlujeme obtíže, který způsobuje posun disku – tedy ploténky. Avšak ne za každou bolestí stojí ploténka a není pravda, že každý musí trpět bolestmi zad. Vlastně nejsme tak daleko, abychom mohli přesně říci, co nám vlastně způsobuje bolest v zádech. Pokud problém s ploténkou máme, pak je to nejčastěji v oblasti krční nebo bederní páteře. Pakliže ploténka tlačí na nerv, tak se může objevit bolest, mravenčení nebo zhoršení pohybu ruky či nohy.

Operace mě zbaví bolesti

Tak to bohužel úplně nefunguje. Často máme pocit, že operace vše spraví. Jen se odstraní nebo nahradí jedna součástka a je to. Tak ale lidské tělo nefunguje, není to věc, ale složitý komplex, kde jsou jednotlivé části úzce provázány. K operaci se přichází ve chvíli závažného poškození nervu a cílem je, aby byla navrácena jeho funkce, to je ve zkratce citlivost a hybnost. Pro bolest samotnou se naštěstí v dnešní době neoperuje. Operace totiž zbaví bolesti jen docela malé procento pacientů. Neměli bychom tedy bolesti zad přehlížet a čekat, že nám je potom někdo opraví. O své tělo musíme pečovat a chovat se k němu tak, aby nám dlouho vydrželo.

Jakmile mám výhřez ploténky, tak budu mít bolesti napořád

Naštěstí toto tvrzení není pravdivé. A to i proto, že řada lidí s výhřezem ploténky žádné obtíže nemá. Vlastně o tom ani neví. Vyklenutá ploténka sama o sobě není nemocí, každý mám nějakou odchylku a naše záda nevypadají jako v anatomickém atlase. To ale vůbec nevadí. Lidské tělo je nebývale odolné a spoustu věcí, ačkoli nejsou zcela podle normy, zvládne ustát. Problém může nastat, když nedbáme o dobré držení těla, když nemám dostatek pohybu, když máme nadváhu a vliv mám jistě i stres a schopnost jeho zvládání. Toto jsou některé faktory, které přispívají ke vzniku bolestí vedle samotného výhřezu. Čím méně jich máme, tím menší je šance, že nás záda budou bolet.

Moji maminku bolí záda již několik, bolesti zad máme v rodině

Velký mýtus o dědičnosti bolestí a zdravotních problémů obecně. Za geneticky podmíněné považujeme asi 5% problémů, ostatní jsou způsobeny naším životním stylem a dalšími faktory. Daleko častěji dědíme zvyky našich rodičů např. vztah k pohybu nebo stravovací návyky než nějakou závažnou vadu páteře. Každý bychom měli přebrat zodpovědnost za své vlastní zdraví a pracovat na něm. Takovéto tvrzení stejně ničemu nepomůže a pro nás je to často jen výmluva, proč se ani nepokusit o změnu, která povede ke zlepšení.

S ploténkou již nejde hnout

Dříve se předpokládalo, že jakmile dojde k posunu, tak se již nedá vrátit. Ploténka je ale dynamický struktura reagující na úhel zatížení. Pakliže není posun příliš velký, tak je prokázáno, že lze správným pohybem posunout disk zpět a tím odlehčit tlak, který působí na nervy a okolní struktury.

Náhodná rychlá fakt:

  • Na objem ploténky má vliv i dostatečná hydratace organizmu
  • Výrazný vliv má špatné držení těla
  • Sed je častým faktorem přispívající bolestem zad
  • Bolestmi zad trpí čím dál častěji mladší lidé
  • V poslední době se ustupuje od chirurgických zákroků na páteři