Bolesti krční páteře: Jiná léčba než fyzioterapie?

Bolest krční páteře je velmi častá a téměř každý se s ní za svůj život setká. Většinou jsou bolesti docela rychle pryč, ale někdy mohou trvat i delší dobu. Fyzioterapie bývá většinou první volbou. V některých případech přichází jako první analgetika. Jaké jsou ale další možnosti léčby těchto bolestí? Sice jsem fyzioterapeut, ale zajímají mě i další postupy, které by pacienty zbavily bolestí. Nemůžu totiž tvrdit, že fyzioterapie je vždy při odstranění bolestí účinná. To mě vedlo se trochu více podívat na to, jaké další možnosti léčby existují. A zde jsou některé z nich, které se používají hlavně při chronických bolestech krku.

Kognitivně behaviorální terapie

Co je kognitivně behaviorální terapie? Kognitivně behaviorální terapie je postup v rámci psychoterapie pod vedením kvalifikovaného psychologa nebo psychoterapeuta. Pacientům pomáhá v konkrétních životních problémech k uchopení daných situací, nastavení cílů a možnostech jejich zvládání. Jedná se o praktickou metodu s aktivní spoluúčastí pacienta.

pexels-photo-298842.jpeg

Kognitivně behaviorální terapie (CBT) je metoda v psychoterapii, která může být v léčbě bolestí krku stejně účinná jako fyzioterapie. CBT pomáhá pacienty zbavit obavy z pohybu dokonce lépe než cvičení. Především při chronických bolestech, kdy pacient nenachází úlevu od bolesti, může CBT napomoci pacienta motivovat a dívat se na problém z více úhlů. Také se může stát, že bolest krku vznikla na podkladě těžké životní situace. Poté může být psychoterapie opravdu tím správným řešením, protože se dostane k samotné příčině obtíží.

Meditace

Je prokázáno, že chronické bolesti krku mohou vést až ke stavu deprese. Tito pacienti často uvádí velký podíl stresu, a tak se do hry dostává meditace. V dnešní době již víme, že meditace snižuje hladinu stresu a také dokáže ovlivnit intenzitu bolesti. Některé studie dokonce poukazují, že meditace je účinnější než některé druhy cvičení nebo fyzioterapie. Meditace ovlivňuje nejen bolest, ale také zlepšuje celkovou kvalitu života v různých aspektech.

IMG_5368

Mindfulness meditace, o které se v dnešní době hodně mluví, vznikla právě při léčbě pacientů s chronickými bolestmi. A měla u nich velmi dobrý výsledek. Mindfulness, meditace vhledu, je dobře uchopitelná i pro začátečníky a může Vám pomoci od bolestí, snížit stres nebo zlepšit kvalitu spánku. Více si můžete přečíst zde.

http://mindful.cz/mindfulness/

http://vnitrniprostor.cz/vsimavost/

http://www.mindfullife.cz/2016/01/12/nejsme-sami-najdi-si-sveho-ucitele-mindfulness/

Nesteroidní analgetika při zánětu

Pakliže je prokázán zánět pak na řadu přichází léky proti zánětu. Nutno říci, že zánět není součástí chronických, tedy dlouhodobých bolestí, ale jde o bolesti akutní. Ty by ale na řadu měly opravdu přijít ve chvíli, kdy se jedná o zánět a nikoli běžnou bolest. Celodenní bolest, nenacházení úlevy nebo noci, kdy nemůžete spát, jsou častou známku zánětu.

pexels-photo-576831.jpeg

Vliv má i strava

Na bolesti může mít vliv i strava a její pestrost. Maso, mléčné výrobky a velký podíl tučných jídel podporuje obecně zánětlivé procesy v těle a tyto potraviny mohou zvýšit Vaše bolesti. Naopak čerstvá zelenina, ovoce a dostatek tekutin napomáhá regeneraci a hojení tkání. Důležité jsou i luštěniny a obiloviny, které jsou bohaté na minerály a vitamíny. Pomoci od bolestí také může hořčík, který snižuje napětí svalů.

IMG_5398

Cvičení obecně

Cvičení obecně má velmi dobrý vliv na bolesti. Mezi jednotlivými druhy cvičení nebo fyzioterapeutickými přístupy zatím nebyly nalezeny výrazné rozdíly v jejich účinnosti. Prostě cvičení je dobrý bojovník proti bolestem. To znamená, že pohyb pomáhá od bolesti daleko více než setrvání v klidu. A to především, co se týká chronických bolestí. Pohyb má nejen vliv na intenzitu bolesti, ale působí celkově příznivě na naše celé tělo. Redukuje stresové hormony, udržuje vhodnou váhu, podporuje trávení a zlepšuje dýchání. Ať už Vás bolesti trápí nebo ne, tak by pohyb měl být běžnou součástí Vašeho každého dne.

Pakliže trpíte ještě jiným onemocněním poraďte se se svým lékařem, jaká fyzická aktivita by pro Vás byla vhodná. Pro chronickou bolest není nutné zůstávat v posteli, naopak pohybem svému tělu můžete pomoci. Většinou první možností je začít s chůzi, která je tělu velmi přirozená. Můžete přidat i lehký strečink nebo zdravotní cvičení s lektorem. Postupně na řadu může přijít plavání, lehká turistika, pilates nebo jóga.

Poznámka autora: Snažila jsem se sledovat, jak si stojí výzkumné studie při léčbě bolestí. Narazila jsem také na výsledky studií třeba ohledně akupunktury, která neměla příliš dobrý vliv na stav bolesti. Vzhledem k tomu, že se zajímám i o alternativní medicínu, tak myslím, že často jsou tyto postupy ve studiích neúčinné pro neadekvátní použití vzhledem k tomu, že se jedná o celostní medicínu. Na západě si často vybereme jeden postup, ten otestujeme a zhodnotíme, že prostě nefunguje. Často nám ale uniká, že v tradici těchto léčení je často aplikováno širší spektrum metod a je i na pacientovi, aby docílil určitých změn. Ale o tom více zase někdy příště.

Zdroje:

https://www.sciencedaily.com/releases/2015/02/150225094105.htm

http://www.cochrane.org/CD010664/BACK_cognitive-behavioural-treatment-neck-pain

https://www.webmd.com/pain-management/medicines-that-can-help#1