Chlad a klouby. Je to špatně?

Jakmile udeří zima a chlad s tím spojený, automaticky sáhneme do skříně pro více vrstev oblečení, abychom nepropustili ani jeden klesající stupeň teploty. Je to, ale ten nejlepší způsob, jak zabránit nepříjemnému pocitu mrazu a často zmiňovaným bolestem kloubů?

Během zimy si lidé, převážně starší populace, stěžují na potíže s klouby. Jedním z důvodu je méně pohybu venku a obava z možného uklouznutí na zledovatělé ploše. Dochází tak ke špatné cirkulaci krve, klouby tuhnou, zhoršuje se hybnost, vzniká kloubní blokáda a ta zapříčiní bolest. Pak stačí už jen chvíle na vymrzlé autobusové zastávce a imunitní systém trpí.

Častým důvodem bolestí kloubů v zimě je nedostatek pohybu a obava z něj

Není to tedy ten obávaný chlad, který Vašim kloubům škodí. Je to již zmíněný nedostatek pohybu spojený s tím, že přes zimu trávíme méně času venku, více sedíme a méně se pohybujeme. Prakticky u drtivé většiny pacientů s bolestmi kloubů není vhodnou léčbou teplo a klid, ale naopak dostatečný a vhodně zvolený pohyb. O průkaznosti vlivu chladu na vznik artrózy nemáme žádné důkazy, a tak se pohybu venku v zimě určitě nebojte. Chlad může mít navíc na naše tělo vlastně pozitivní účinky a to hlavně tehdy, kdy se pravidelně otužujeme a to s rozmyslem a rozvahou. 

Vystavte své tělo zimě

Je fyziologicky dokázáno, že máme mnoho genů, které jsou připraveny na chlad, jenže my je nespouštíme. Na co, když doma nám hajcuje radiátor o 24°C, sedneme do auta a tam máme 23°C. Přece nebudeme trpět, když se můžeme mít tak dobře. Proč bychom tedy měli vystupovat ze své komfortní zóny?

Nemusíte rovnou skákat šipku do zamrzlého rybníku

To byste pěkně narazili. Využijte nejdostupnější a nejlevnější formu otužování a zvyšování imunity, do níž patří pobyt na čerstvém vzduchu v průběhu celého roku. Stačí, když si v zimě oblečete o jednu vrstvu méně oblečení.

Také se můžete sprchovat studenou vodou od konečků prstů až postupně každý den po větší část těla. Pokud se pravidelně odhodláte a otočíte kohoutek na modrou barvu, zvýší se vám dlouhodobě hormony štěstí, melatoninu, což je nejdůležitější regulátor regenerace a hlavně, překonáte sami sebe. Pak, až budete připraveni, se můžete klidně vrhnout na vysekávání ledu na rybníku. Pro šetrné otužování vám doporučuji si nastudovat Wim Hofovu metodu.

Léčba chladem

Když už nastanou problémy s klouby, ať už zánětlivým onemocněním nebo chronickým při artróze, pomůže kryoterapie. Při této rehabilitační a léčebné metodě je člověk vystaven na krátkou dobu extrémně nízkým teplotám (-110°C až -170°C). Receptory těla na tyto podmínky zareagují a pošlou do mozku signál, jenž vyplaví endorfiny, neboli látky, které tiší bolest. Poté bezprostředně následuje pohyb, díky němuž se lépe rozproudí krev, zrychlí se regenerace a odtékají škodlivé látky.

Ať už si vyberete jakoukoliv variantu léčby či prevence, postupujte krok za krokem, nepřeceňujte síly a hlavně poslouchejte své tělo a reakce s ním spojené. Pro více informací nakonec tohoto článku přidáváme několik odkazů, které Vám mohou pomoci začít se otužovat nebo uvědoměle vyzkoušet Wim Hof metodu. 

 

Rádi byste se začali otužovat, ale nevíte jak na to? V tomto videu najdete 7 způsobů, jak začít. Vyberte si ten, který Vám nejlépe sedí.

A nakonec tu máme několik odkazů na Wim Hof metodu (v angličtině)

O autorce: brzy doplníme 🙂