Za jakými obtížemi může stát krční páteř

Krční páteř je často zmiňovaná pacienty jako bolestivá oblast. Nemusí to však být jen krk, který bolí. Od krční páteře může být bolest přenesená i na jiné části těla. A jaké to jsou?

Bolest ramene

Velmi často za bolestmi ramene stojí právě krční páteř. Někdy to může být i hrudní. Myslím, že bolesti ramene jsou jedny z nejvíce špatně diagnostikovaných bolestí. Bolest totiž nemusí pramenit v místě, kde se nachází. Setkávám se tak často s pacienty trpícími bolestí ramene, které trvají dlouhou dobu. Mají za sebou několik rehabilitací, ale stav se nelepší. Pakliže špatně stanovíme příčinu bolesti, tak se při léčbě také soustředíme špatně. Léčíme rameno, ačkoli je problém na páteři. Proto se nedaří pacienta zbavit bolesti.

Bolest z krční páteře často vzniká špatným držením těla, nedostatkem pohybu nebo naopak nadměrnou zátěží (není tak těžké najít tu správnou mez, věřte mi). Problémy vidíme i u lidí, kteří hodiny sedí v práci a poté se rychle pustí do sportu bez řádné přípravy. Když se cokoli ze zmíněného děje dlouhodobě, dochází ke změně postavení struktur na krku. To vede k tomu, že se tkáně musí zapojit jinak, než jak je přirozené. Vytváří změnu tlaku a tahu měkkých tkání a vytváří nadměrnou zátěž.

Při ochablém držení těla se více namáhá vazivový aparát a to následně dráždí receptory bolesti. To se děje proto, že se svaly příliš takového držení těla neúčastní a namísto toho “visíme” na své páteři. K takovému mechanismu nedochází jen při bolestech ramene, ale i při dalších obtížích vznikajících v oblasti krku.

Brnění a mravenčí prstů nebo ruky

Takové příznaky nás často navádí na příčinu obtíží na krku. K takovým pocitům dochází tehdy, kdy je v oblasti krku velký tlak na nervy. Ty následně vedou do paže, předloktí a až po konečky prstů. Mimo mravenčení se může postupem času zhoršit i hybnost ruky. Může být problematické uchopit menší předměty a někdy Vám mohou vypadnout věci z ruky. V takovém případě je opravdu vhodný čas navštívit neurologa a začít pracovat na odstranění bolestí. Nutno ještě říci, že pocity mravenčení nebo brnění se mohou objevit nejen v prstech, ale i na předloktí nebo paži.

IMG_2697

Bolest lokte “pseudo” tenisový loket

Ačkoli to není tak časté jako u bolesti ramene, tak i za bolesti lokte může stát krční páteř. Především u lidí se sedavým zaměstnáním a předsunutým držení hlavy se s setkáváme s tím, že za bolest lokte může právě krk. Stejně tomu může být i u bolesti zápěstí. Bolest lokte tedy ne vždy znamená tzv. tenisový nebo golfový loket. Příčina těchto obtíží je ve svalech předloktí a tedy léčby musí být odlišná. A to je úkol nás fyzioterapeutů. Zjistit, jaká jaká oblast je v nepořádku a teprve potom začít řešit napravení problému.

img_39971.jpg

Bolest hlavy

Bolest hlavy může mít často svůj původ na krční páteři. Je ale nutné zmínit, že bolesti hlavy bývají velmi často podmíněné více faktory. Celková únava, dehydratace, nedostatek minerálů či vitamínů, špatný spánek nebo hormonální nerovnováha.

sad-505857_1920

Sami můžeme zjistit, zda nám třeba protažení krku nebo nějaká poloha dělá dobře. Nebo naopak může být pohyb, který obtíže zhorší. Každopádně když s pohybem nebo polohou cítíme změnu bolesti, navádí to na příčinu bolestí na krku. Pro lékaře nebo fyzioterapeuta toto může být velmi dobré vodítko při určení postupu léčby.

Krční páteř je docela záludná oblast těla. Právě pro tyto své přenesené bolesti. Na druhé straně ale můžeme vidět, jak je lidské tělo vzájemně propojené a musíme se tedy na něj dívat jako na celek. Když chceme “opravit” oblast, která bolí, tak se to nemusí dařit. Roli může hrát více faktorů, které my jako fyzioterapeuti musíme odhalit. Důležitou roli ale hraje i pacient. On sám je schopný přijít na spoustu důležitých informací a když své tělo poslouchá, tak na snížení bolesti dokáže zapracovat sám.