Fyzio Otázky 2: Krční páteř

Druhé video s názvem Fyzio Otázky se zaměřuje na problematiku krční páteře. Uvádím několik častých dotazů ohledně této oblasti ve videu a ještě přidávám pár poznámek v tomto článku. Krční páteř a s ní spojené problémy mohou být komplikované. Téma jsem se snažila pojmout obecně.

IMG_5324

Problémy spojené s krční páteří

Krční páteř může být zdrojem hned několika obtíží. A nejedná se pouze o oblast přímo na krku. Bolest se často přenáší do oblasti lopatky, ramene, paže a může se objevit bolest do celé horní končetiny. Ve většině případů dochází k postupnému zhoršování bolestí. To platí především, když k bolestem došlo z nejasné příčiny a nemáte za sebou úraz nebo autonehodu. Bolest se může objevit na jednom místě a poté se dále šířit nebo může trvale zůstávat na původním místě. Bolesti pramenící na krční páteři se mohou projevovat velmi rozmanitě. To se týká jak místa, tak i intenzity.

Protažení

Při již vzniklých bolestech někdy může při běžném protahování dojít k úlevě nebo dokonce k odstranění bolestí. Jestli se Vám podařilo se protáhnout a bolest je pryč, tak je to velmi dobrá známka. Vaše tělo si říká pouze o více pohybu (obecného rázu, nikoli specifické cvičení) a často je většinou i potřeba napravit držení těla. Pravidelně se hýbejte, držte hlavu vzpříma a vyvarujte se vytahování hlavy vpřed.

Jiná situace vzniká v případě, že ani po protažení se bolest výrazně nelepší. Zde je často nutné vybrat pouze jeden cvik, který uleví od bolesti. Ten napomáhá tkáním na krku k navrácení se do správného postavení. Vychýlené těchto tkání můžeme nazvat blokádou. Toto vychýlení bývá na určitou stranu. Správný cvik pomůže tkáně posunout kam patří. Naopak ostatní cviky mohou vychýlení ještě více podpořit. Při kombinaci správného cviku a cviků ostatních je často bolest ve výsledku stejná.

Bolest krku, hlavy a pracovní výkonnost

Bolest krku a hlavy je jednou z nejhůře snášených bolestí. Je to logické, jelikož obě tyto oblasti jsou velmi citlivé. Také je daleko horší takovou bolest ignorovat a to nás ruší od práce. Ve výsledku jsme rychleji unavení a nemůžeme se soustředit. Bolest zabírá podstatnou část naší pozornosti a následně si hůře pamatujeme, zapomínáme na důležité úkoly a přehlížíme chyby. Není tedy divu, že dochází ke zhoršení pracovní výkonnosti. A nejen té. Dochází i ke zhoršení kvality osobního života, vztahů a spánku.

Brnění a mravenčení

Tlak na krční páteři může způsobit tlak na nervový kořen. Tento tlak se následně může projevit kdekoli na krku nebo horní končetině. Mezi časté příznaky patří mravenčení nebo brnění ruky. Někteří pacienti mohou dokonce zaznamenat zhoršení hybnosti ruky nebo vypadávání předmětů z ruky. Při poškození nervového kořene může dojít i ke ztrátě síly paže. Takový stav je vhodný začít řešit s neurologem nebo rehabilitačním lékařem.

IMG_2697

Bolest hlavy

Bolest hlavy opravdu může být způsobena krční páteří. A nejčastěji to bývá v jejím horním úseku. Nutno však podotknout, že bolesti hlavy mohou pramenit i jinde. Někdy se vyskytnou jako vedlejší účinek léků nebo při vysokém krevním tlaku. Výrazným faktorem je také stres a celkový psychický stav. Dále to je nedostatek tekutin, nedostatek určitých minerálů a vitamínů, nedostatek spánku a vliv mohou hrát i genetické faktory. O bolestech hlavy více v jednom z příštích videí.

A co dál?

Kdybych měla zmínit, co je důležité pro zdraví krční páteře, pak by to bylo následující. Dbejte na dobrou fyzickou kondici a správné držení těla. Fyzickou kondici udržujte pohybovou aktivitou, která Vás baví a zapojíte při ní většinu svého těla. To udržuje svaly silné, šlachy a vazy zase pružné, a páteř ohebnou. Vaše tělo je tak daleko více odolné. Když Vás poté jednou za čas čeká větší fyzická práce (třeba na zahradě nebo v létě na chalupě), pak bude daleko menší šance, že dojde k přetížení struktur na krku a tedy k rozvoji bolesti. Chápu, že je někdy složité přinutit se k pohybu, ale pakliže za svou motivace zvolíte své zdraví a život bez bolesti, tak by to nemuselo být příliš těžké.

Správné držení těla je klíčové pro zdraví. A to nejen krční páteře. A nejen páteře. Přispíváte tak ke zdraví Vašeho srdce, plic a zajišťuje optimální fungování Vašeho zažívání. A jak na to? Docela jednoduše, zkuste následující tipy:

  • Vsedě si zkuste sáhnout na zadní stranu krku. Linie krku by měla být lehce prohloubená, ale docela plynulá až po temeno hlavy. Důlek pod temenem hlavy by neměl být výrazně prolomený. Když je, tak lehce sklopte bradu níže a znovu krk rukou zkontrolujte
  • Držte ramena do široka. Pozor není to tak, že byste se je snažili zalomit za sebe.
  • Když hovoříte dívejte se vpřed. Častým zvykem bývá dívat se na strop nebo naopak na podlahu.
  • Nepodpírejte si hlavu rukou. Nejen, že to není zdravé na páteř, ale také to přispívá k artróze a rychlejšímu stárnutí čelistního kloubu.
  • Seďte vzpříma. Snažte se držet páteř napřímenou, ale ne za cenu toho, že budete celí napjatí.
  • Stoupněte si před zrcadlo. Na chvíli si stoupněte s ochablým držením těla a po chvíli vše vylepšete. Tak? V jaké poloze vypadáte lépe?

Je ještě něco, co Vás o krční páteři zajímá? Klidně pište do komentářů nebo mi napište přes tento jednoduchý kontaktní formulář. Těším se na jakékoli dotazy nebo podněty 🙂