Rozhovor: Hipoterapie

Hipoterapie. Zatím spíše neznámý druh terapie především pro dětské pacienty ale i dospělé. Proto jsem se rozhodla přidat rozhovor na toto téma i na svoje stránky o fyzioterapii. Otázky jsem pokládala své kamarádce Kristýnce, která je také fyzioterapeut a současně se věnuje hipoterapii. Nebudu to dlouho protahovat, mrkněte na rozhovor.

? Kdy jsi poprvé slyšela o hipoterapii?

To už si přesně nepamatuji. Koně jsou v mém životě už od dětství, takže jsem věděla, že hipoterapie existuje. Ale o co přesně jde jsem se dozvěděla až když jsem začala studovat fyzioterapii.

? Co tě přimělo k tomu, aby ses hipoterapii věnovala?

Narazila jsem na bezvadný hiporehabilitační tým Centrum hiporehabilitace Mirákl, který se věnuje handicapovaným dětem. Moc mě zaujalo, jak lze modifikovat fyzioterapeutické metody, tak aby byly pro dětské pacienty zábavou a zůstaly účinné. Terapie prostě nemusí probíhat nudně a v ordinaci. Takto pracovat mě hrozně moc bavilo a naplňovalo a tak jsem se k Miráklu připojila. A co si budeme povídat spojit svoji profesi a koníčka, to je sen každého.

? Co tě na práci baví?

Je toho hodně. Baví mě pracovat s dětmi, baví mě pozorovat jak koně na děti reagují a naopak. Baví mě, že u práce musím myslet a že to není jednotvárná práce. A hlavně mě baví, že to funguje a máme výsledky.

? A je něco, co tě třeba občas štve nebo bys chtěla změnit?

Toho moc není . Jediné co je špatné jsou finance. Není to zrovna výdělečná činnost a je těžké uživit zvířecí terapeuty a zaměstnance. Pro udržení provozu jsou nutné dotace od nadací a od sponzorů.

? S jakými pacienty se nejčastěji setkáváš?

Setkávám se pouze s dětmi a to s nejrůznějšími diagnózami. Nejčastěji asi s diagnózou dětská mozková obrna nebo Downův syndrom.

? Jaký přínos pro pacienty terapie má?

Přínos je pozitivní vliv na pohybový aparát pacientů a mimo to je výhoda zábavná forma terapie. Teď jsme začali dělat celoročně pouze intenzivní týdenní hiporehabilitační pobyty. Jejich přínosem je intenzita terapií. Celý týden je nabitý programem podobně jako v lázních. Kromě hipoterapie 2x denně ještě děláme canisterapii, běžnou fyzioterapii, arteterapii a muzikoterapii.

? Je terapie hrazená pojišťovnou?

Většinou ne. V některých hiporehabilitačních střediscích již ano, ale myslím, že bude ještě dlouho trvat, než bude hipoterapie proplácená plošně. Je totiž spoustu překážek, které skoro znemožňují hiporehabilitačním střediskům získat smlouvu s pojišťovnami. Například se musíte stát zdravotnickým zařízením, což není tak jednoduché jako se může zdát. Musíte získat dostatečné a vyhovující prostory a na to mít dostatek financí. Nicméně naše středisko se o uznání a spolupráci s pojišťovnami snaží již dlouhou dobu a stále se posouváme blíže k cíli. Věřím, že brzo i u nás bude možné proplácet terapie pojišťovnami.

? A kde tě můžeme najít?

Hipoterapii děláme v Bohuslavicích nedaleko Telče. Je tam zřízené úplně nové krásné bezbariérové středisko v prostorách Hospodářského dvora Bohuslavice.


Moc děkuji za rozhovor a přiblížení toho, co hipoterapie umožňuje. Je skvělé, že se taková metoda postupně dostává do popředí a to především u dětských pacientů. Myslím, že jakkoli můžeme vylepšit kvalitu života dětí, tak bychom to měli umožnit. Jak Kristýnka nastínila, tak se postupně začínají podílet i zdravotní pojišťovny, i když je tento proces dosti pomalý. Jestliže máte jakékoli dotazy, tak prosím pište do komentářů nebo přes kontaktní formulář. Rády Vám odpovíme na všechny otázky.