Ptejte se svého lékaře

Je pravdou, že někdy je těžké klást otázky u lékaře. Někdy proto, že se stydíme a jindy proto, že nejsme připraveni na odpověď. Každopádně je důležité vést se svým lékařem nebo jiným zdravotním pracovníkem otevřený a upřímný rozhovor. To napomáhá vhodně zvolené léčbě i oboustranné důvěře.

Máte právo se ptát

Každý pacient má nárok na seznámení a vysvětlení postupů léčby nebo vyšetření. Lékařská terminologie je složitá a často pro laika nesrozumitelná. Ptejte se než odsouhlasíte něco, čemu nerozumíte a nakonec třeba ani nebudete souhlasit. Není nic špatného na tom přiznat, že tomu, co lékař říká nerozumíte. Nechte si problém vysvětlit. I když se někdy může stát, že narazíte na lékaře, který je dotazem otráven, tak se nenechte odradit. Spoustu lékařů Vám danou věc vysvětlí zcela bez problémů.

Raději se ptejte

Raději se ptejte svého lékaře, který zná celý Váš případ a zná i Vás než abyste následně sami diagnostikovali svoje potíže online. Samozřejmě následně můžete najít velmi dobré informace o průběhu léčby, lécích nebo obecných doporučeních. To však je většinou na stránkách, kam přispívají odborníci. Na diskuzních fórech je plno mylných informací a hledání své vlastní diagnózy online může být docela rizikové (když vememe v potaz, že většina příznaků často ukazuje na rakovinu). Pakliže nemáte dostatek času, zeptejte se svého lékaře, kde byste mohli najít více informací o Vašem problému. Možná Vás odkáže na vhodnou literaturu nebo webové stránky.

Máte právo na svůj názor

Pakliže s léčbou nesouhlasíte nebo chcete znát jiné možné postupy tak to řekněte. I pro lékaře je taková situace daleko jasnější. V takovou chvíli byste ale měli vědět, proč se stanoviskem nesouhlasíte a toto lékaři vysvětlit. Otevřeně komunikujte, není vůbec třeba, aby došlo k hádce.

Máte právo na změnu

Pakliže nejste spokojeni s podáváním informací od Vašeho lékaře a i přes to, že jste se snažili doptat na další informace beznadějně, pak máte samozřejmě právo na změnu lékaře. Někdy může být daný lékař opravdu výrazně proti komunikaci se svým pacientem a pak neváhejte a začněte hledat jiného lékaře v daném oboru. Někdy se však i může stát, že Vám lékař (nebo si navzájem) prostě “nesedne”. Jsme jen lidé a ne s každým musíme najít společnou řeč. Jako lidé. Nejen jako lékař a pacient.

Když se ptá lékař

A je tu i druhá strana mince. Pakliže se ptá lékař Vás, tak buďte upřímní. Nechtějte lékaři jen “udělat radost”. Jde tu v první řadě o Vás a o Vaše zdraví. Nedělejme svůj stav lepší nebo naopak horší než je, ale řekněme, jak to s námi opravdu je. Všichni děláme chyby a je lepší věci říci na rovinu. Když si nejste jistí, tak je i toto dobré říci a třeba informace doplnit později.

Terminologii v rehabilitace

Terminologie v rehabilitaci může být komplikovaná a dost často nesrozumitelná. Proto jsem se rozhodla připravit několik slovníčků pro lepší pochopení, o čem lékař mluví nebo co se dočtete v lékařské zprávě. Další informace si můžete přečíst zde a nebo se podívat na Fyzio Otázky na mém YouTube kanále.