Operace a bolest zad

Bolí Vás záda? Už dlouho? Je operace řešení pro bolest zad? Pokud uvažuje nad operací, jelikož už jste podstoupili nesčetně léčebných pokusů a stav se nijak nelepší, možná Vás právě to dohnalo až k tomuto krajnímu řešení. Chápu, že žít s bolestí není jednoduché a na soukromý a pracovní život to má negativní vliv. Proto bych se s Vámi ráda podělila o několik informací, které mohou některé věci objasnit.

U koho se volí operační řešení?

Rozdělila bych tuto do 3 kategorií. Neodkladně se volí operační řešení při výskytu akutních neurologických potíží. Syndrom cauda equina při poruše vylučovacích a dalších funkcí (jen opravdu ve zkratce pro představu), kdy opravdu není jiné řešení.

Dále je diskutabilní u lidí, kteří mají bolesti zad (nebo ale také mít nemusí) a současně mají poruchu citlivosti nebo hybnosti na horních nebo dolních končetinách. Dělá Vám problém uchopit tužku, brní Vás prsty nebo necítíte část ponožky na noze? Je dobré navštívit lékaře, který předepíše rehabilitaci nebo Vás eventuálně pošle na nějaké vyšetření, i když s rentgenem nebo rezonancí bych zatím ještě počkala. Pokud toto cítíte pouze na pravé nebo levé straně je vysoce pravděpodobné, že problém začíná v některé části páteře. Obtíže na obou stranách mohou být jiného charakteru a pro ně dobré vyhledat neurologa.

pexels-photo-997126.jpeg

Bolí Vás “jen” záda? Ano, v tomto případě používám jen, jelikož v porovnání s předešlými stavy tento stav postihuje přeci jen menší lokalitu. Pokud patříte do této kategorie, od operace bych Vás, co nejvíce odradila. Operace se totiž zcela nerovná úlevě od bolesti. Většina pacientů 80-90% má šanci na úzdravu bez operačního řešení.

Co očekávat po operaci? Jaký je výsledek?

Diskutabilní může být výsledek chirurgického řešení. U těch, kteří mají bolesti či jiné obtíže do končetin můžeme očekávat příznivější výsledek ve smyslu odstranění obtíží (až kolem 90%). Přibližně 30% pacientů se po operaci již není schopno navrátit do zaměstnání a až u 70% se objevují různě silné bolesti. Takže ve výsledku šance, že se zbavíte bolestí vlastně není příliš velká. Výskyt opakujícího se výhřezu disku se uvádí mezi 5% a 10%. Operace bývají úspěšnější tehdy, kdy se bolesti objevují v dolní končetině, při bolestech v zádech nedochází k tak dobré redukci symptomů.

A co očekávat po operaci z dlouhodobého hlediska?

Pokud nezměníte své pohybové návyky, třeba to jak sedíte, tak je poměrně vysoká šance, že se bolesti zad objeví znovu. Proto určitě stojí za to zvážit rehabilitaci, naučit se správně sedět, přidat dostatek pohybu a pokud trpíte nadváhou nebo obezitou, tak zapracovat i na tomto faktoru, který vždy bude obtíže zhoršovat (ve smyslu bolestí i třeba hojení po operaci). Bolesti se avšak s největší pravděpodobností budou v různé intenzitě vracet. I u problémů do nohou se nedá říct, že by veškeré problémy byly pryč, ale sporadicky se mohou objevovat. Celkově operace zlepšuje kvalitu života.

Nechte si poradit aneb co je dobré vyzkoušet

MDT terapeut (také certifikovaný MDT terapeut)

McKenzie terapie je celosvětově uznávaná metoda zaměřující se na bolesti páteře a i dalších kloubů. Na stránkách české odnože této instituce můžete nalézt seznam odborníků v místě Vašeho bydliště. Tato metoda má velmi dobré výsledky při léčbě bolestí zad a následně se zabývá i prevencí vzniku bolestí. Vyškolený terapeut dokáže zdiagnostikovat, zda je pro Vás terapie vhodná, což bývá u většiny pacientů a poté následně terapeut navrhuje léčbu. Pokud tato terapie vhodná není, terapeut Vám poradí, na jaké pracoviště byste se měli následně obrátit.

Více zde 

Seznam odborníků

Centrum bolesti

Existují tzv. centra bolesti, jež jsou specializovaná centra pro pacienty, u kterých není prokázáno žádné závažné onemocnění, ale i přes tento fakt trpí chronickými bolestmi různé intenzity. U pacienta se stará tým odborníků, nejedná se tedy jen o jednostranně zaměřenou léčbu, ale o komplexní péči o pacienta. Těchto center existuje po republice několik a více se se většinou je možné dozvědět na jejich webových stránkách.

Psychologická a psychiatrická pomoc

V poslední době častěji a častěji čtu pozitivní vliv psychoterapie na chronické bolesti. Některé studie uvádějí větší úspěšnost kognitivně-behaviorální terapie při léčbě chronických bolestí než jaký úspěch má v tomto řešení rehabilitace. Málo který lékař však tuto variantu navrhne, někdy je toto pokryto předpisem pro antidepresiva, což z mého pohledu je nedostačující, jelikož na psychoterapii již pacient nedochází. Velmi často se za bolestmi skrývají psychické problémy a je tedy dobré pracovat i z této stránky.

Interní vyšetření

V některých případech jsou bolesti v zádech přenesené. To znamená, že nějaké jiné onemocnění postihující jiné orgány těla se projevuje bolestí zad. Tedy bolest zad je projevem onemocnění postihující zažívací, dýchací, vylučovací či jiný systém v těle. Toto by měl správně odlišit Váš praktický lékař. Další příznaky, které se mohou objevovat jsou: zvýšená teplota, bolesti na hrudi či břicha, kolikovité bolesti (silné bolesti přicházející ve vlnách), noční bolesti, rychlý váhový úbytek a další.

Neurochirurgie

Pokud jste opravdu přesvědčení, že žádné jiné řešení pro Vás není vhodné než to operační, poté je řada na konzultaci na neurochirurgii. To většinou následuje po vyšetřením neurologem. Pokud Vás na takovou konzultaci neurolog či jiný specialista pošle, ještě to neznamená, že jste vhodným kandidátem na operaci. S tímto se setkávám poměrně často. Lékař (jiný než neurochirurg) pacienta vyděsí tím, že jediná možná léčba je právě operace, pacient je zdrcen a chystá se na neurochirgii, kde mu je sděleno, že operace nutná není. Myslím, že rozhodnutí o operaci by měl rozhodnout právě neurochirurg, který zná jasné indikace k operaci a často jsou jiné než představy ostatních lékařů, kteří se s tímto typem pacientů nesetkává tak často. Na neurochirurgii s Vámi lékař probere jaké máte příznaky, jak vypadá Váš snímek páteře a navrhne, jak nejlépe pokračovat v léčbě. Myslím, že operace se dělají méně často než jaká je obecná představa veřejnosti.


Zdroje:

NAKAGAWA, H. Microendoscopic discectomy (MED) for lumbar disc prolapse. Journal of clinical neuroscience [online]. 2003. vol. 10, issue 2, s. 231-235 [cit. 2014-03-09]. Dostupné z

<http://www.sciencedirect.com.ezproxy.is.cuni.cz/science/article/pii/S0967586802003375>

WILLIAMSON, J. What do patients feel they can do following lumbar microdiscectomy? A qualitative study. Disability and rehabilitation [online]. 2008. vol. 30, issue 18, s. 1367-1373 [cit. 2014-03-09]. Dostupné z <http://web.b.ebscohost.com/ehost/pdfviewer/pdfviewer?sid=a1f00812-8a64-43e2-b42c-423505bf1b57%40sessionmgr113&vid=2&hid=126>.

http://www.knowyourback.org/Documents/herniated_lumbar.pdf