Další týden a další téma. Tentokrát jsou v hlavní roli kolena. Bolesti kolen jsou spolu s bolestmi zad nejčastější příčinou, proč pacienti vyhledávají pomoc fyzioterapeuta. Jestliže i Vás bolí kolena a čekáte na rehabilitaci nebo Vás problematika zajímá, tak se můžete podívat na krátké video zodpovídající časté dotazy pacientů. A pro další informace o bolestech kolen čtěte dál.
Důvody bolestí kolen
Důvodů bolestí kolen může být docela hodně. Ve většině případů je však možné tyto důvody ovlivnit a tak docílit úlevy od bolestí. Velmi častý důvod bolestí je nedostatečný rozsah pohyb. Často rozcvičení kloubu do plného rozsahu vede k úlevě od bolesti. Tento faktor je podle mého často přehlížen a přitom je to docela jednoduché.
Bolesti kolen mohou vycházet i z neadekvátního pohybu během dne. Často lidé většinu dne sedí a poté se vrhnout na hodinu intenzivního sportu. To může být pro kolena docela náročná a rychlá změna. I přes den bychom měli udržovat hybnost kolen a poté zvolit vhodný pohyb. Před sportem by mělo přijít alespoň krátké rozehřátí a intenzitu pohybu bychom měli přidávat postupně. Svaly, úpony a šlachy potřebují docela dost času, aby se na sport zvykly.
Velký vliv má také nadváha nebo obezita. Přeci jen je naše tělo stavěné na určitou optimální hmotnost. Kolenům také nedělá dobře sed s nohou přes nohu, křížení nohou pod sebou nebo přílišné vytáčení vsedě.
Klid při artróze?
Naopak. Pohyb, pohyb, pohyb. Kolena stárnou rychleji tehdy, kdy máme pohybu nedostatek. Kloub je totiž nedostatečně prokrven, a tak se mu nedostává dostatečná výživa a hydratace. Výzkum poukazuje na to, že lidé se sedavým zaměstnáním mají větší sklon k artróze než třeba běžci.
Bolesti kolene a celé dolní končetiny
Můžete se setkat s tím, že Vás bolí koleno a současně třeba i stehno, hýždě nebo Vás čas od času brní chodidlo. Takové pocity a bolesti často souvisí s bederní páteří než že by pramenily v oblasti kolene. A to může být i tehdy, kdy Vás záda samotná
nebolí. Lidské tělo je někdy docela záhadné, ale příčina opravdu může být v bedrech, i když Vás nebolí nebo nebolí tolik jako noha nebo koleno.
Když jste u lékaře nezapomeňte zmínit všechna místa, která Vás bolí. I když třeba koleno bolí nejvíce a stehno jen mírně. V rámci diagnostiky je toto velmi důležité. Při léčení bolestí je totiž velká část úvahy o tom, co pacienta trápí, založena právě na informacích, které nám pacient říká.
Jak probíhá rehabilitace kolene?
Rehabilitace se skládá ze dvou hlavních částí. Vyšetření a následná léčba. Při vyšetření se Vás fyzioterapeut zeptá na několik otázek ohledně Vašeho celkového zdraví, bolesti, omezení nebo předešlé problémy s kolenem. Následuje vyšetření, které nejčastěji zahrnuje stanovení rozsahu pohybu v koleni, různé zátěžové testy, chůzi, stoj a další. Také se terapeut pravděpodobně mrkne na Vaši páteř. Postup vyšetření je z části odvozen od vstupních otázek. Podle výsledku vyšetření poté fyzioterapeut určuje oblast, které se bude věnovat a navrhuje průběh terapie. Asi dostanete domácí úkol, buď cvičení nebo opatření do následujících dnů. Většinou první návštěva je hlavně o vyšetření a na moc dalšího nezbývá čas. Ve většině případů máme na pacient asi 30 minut, některá zařízení mají 60 minut.
V terapii potom fyzioterapeut používá techniky k odstranění bolesti, posílení nebo protažení svalů. Vše by se mělo odvíjet od vyšetření a průběh by měl reagovat na pocity pacienta. Terapie by měla být “ušitá na míru” pacientovi. Ačkoli i při následování běžného cvičebního programu můžeme sledovat změny k lepšímu.
Následně by měl fyzioterapeut dovést pacient k navrácení se ke sportovním a pracovním aktivitám. K terapii patří i prevence obtíží. Obecná doporučení, co dělat, aby se bolesti nevracely a krátké vysvětlení toho, co dělat, kdyby se bolest v budoucnu objevila.
Čemu se vyhnout
Neexistuje univerzální odpověď pro všechny. Sport by neměl vytvářet. Tzn. celý den mě koleno nebolí, ale když si jdu zahrát fotbal, tak bolet začne. Zkuste se lépe rozcvičit a rozehřát. Ale přes velkou bolest nesportujte. Jestliže Vás bolí koleno po dlouhém sezení a nemůžete se rozejít, tak to nejčastěji značí to, že máte nedostatek pohybu. Dávejte si častěji pazuy a projděte se. Nebo když nemůžete vstát, tak alespoň koleno párkrát plně pokrčte a napněte vsedě.
Po úraze nebo operacích by měl být pacient poučeno pohybech nebo činnostech, kterým by se měl vyhnout. Čerstvě po operacích není doporučeno si klekat, ale mohou to být i další věci.