Jak si udržet kondici po artroskopii ramene

Operace ramene přináší poměrně dlouho dobu léčení a pacienti nacházejí velké množství omezení ve svém životě. Jedním z těchto omezení je i redukce pohybové a sportovní aktivity. To přináší určitá rizika jako zvýšení tělesné hmotnosti, zvýšení krevního tlaku nebo úbytek svalové hmoty. Rameno jistě potřebuje klid na hojení a poté postupné rozcvičování. To ale neznamená, že se pohybu musíte úplně vyhýbat. Jen bude potřeba trochu cvičení upravit do té doby, než bude Vaše rameno fit.

Kdy začít?

S pohybem můžete začít několik (3-4) týdnů po operaci. Začněte pomalu, Vaše tělo není zvyklé na pohyb a mohlo by dojít k přetížení svalů. To může vést k vytvoření zánětu v tělu a operovaná končetina je k zánětu o něco více náchylná. Vyhněte se rychlému cvičení a zvolte běžné cviky pro trup nebo dolní končetiny. Cvičte uvědoměle, abyste neporanili operovaný kloub. Ze začátku cvičte 20-30 minut, dostatečně pijte a omezte konzumaci mléčných výrobků po cvičení.

Jízda na stacionárním kole nebo rotopedu, stepper

Jízda na kole venku je riziková vzhledem k možnosti pádu a opření o ruku vytváří příliš velký tlak na operované rameno. Proto je ze začátku lepší zvolit variantu rotopedu nebo stepperu. Zvolte ty stroje, o které nemusíte být opřeni rukou. Dobrá je kombinace rotopedu a stepperu, když máte takovou možnost. Na stepperu je výhoda napřímení páteře, ale na druhou stranu může být bolestivé mít paži volně spuštěnou podél těla.

Posilování zaměřené na spodní část těla

Posilování spodní části těla může být variantou, jak se udržet svalovou hmotu alespoň v dolní části těla. Díky tomuto cvičení také dostatečně zatížíte své kosti, což je nesmírně důležité v rámci prevence osteoporózy. K operacím ramene většinou dochází v období středního věku, kdy se postupně riziko osteoporózy neboli řídnutí kostí zvyšuje. Pohybem udržujeme tlak do kostí a tím pomáháme udržet kostní hutnost. Zkuste následující cviky. Cvičte pomalu a vědomě. Pakliže ucítíte bolesti operovaného kloubu, tak daný cvik vynechejte.

Mírný podřep

Mírný podřep je vcelku jednoduché cvičení, které zapojí svaly na nohách. Dobré je přidat výdrž ve spodní poloze. Tím můžete ubrat na počtu opakování. Čím pomaleji budete cvičit, tím více budete cítit práci svalů stehen. Brzy po operaci je dobré podepřít operovanou končetinu. 

Operovanou končetinu také můžete opřít třeba o židli. O ruku se neopírejte, jde o odlehčení ramene nikoli nohou.

Zvedání ze židli s oporou operované paže

Obdoba předešlého cviku je zvedání se ze židle. Jde vlastně také o takový dřep. Pozor na to, abyste se nezvedali švihem. Pohyb proveďte pomalu.

Statický výpad

Další možností je provádění statického výpadu. Chodidla přední nohy zůstává opřené celou plochou, ale zadní noha je po celou dobu opřená jen o prsty. Cvik proveďte několikrát než vyměníte strany. Tento cvik se nezdá, ale je docela náročný i na stabilitu. Pokud si nejste zcela jistí, cvičte zdravou stranou u zdi, abyste se v případě nouze mohli přidržet.

Výpony na špičkách

Pro zapojení lýtek zvolte výpony na špičky. Ruce opřete o židli nebo o kuchyňskou linku pro odlehčení ramene. Pro zvýšení zátěže můžete výpon provést na 1 noze.

Výstup na stupínek

Posledním cvikem je výstup na schod nebo stupínek. Podle pocitů zvolte variantu rukou. 

Zkuste chůzi, ale s během počkejte

Chůze je jednou z prvních aktivit, které můžete vyzkoušet. Může se to zdát jako docela málo pohybu, ale je to alespoň něco. Zprvu to mohou být třeba jen 15 minutové procházky. Rameno totiž může ve visu bolet a bolest není dobré přemáhat. Choďte tedy tak daleko, jak Vám rameno umožní bez bolesti. Postupně můžete zvyšovat zvyšovat rychlost nebo náročnost terénu. S během ale vyčkejte. Pohyb paže při běhu a otřesy a také váha paže samotné je velkou zátěží pro hojící se kloub po operaci. Navíc v pooperačním období dochází k úbytku svalů ramene a tak není možné, aby rameno bylo správně zpevněno pro běh.

Možná bude potřeba upravit jídelníček

Poměrně málo lidí myslí na to, že by bylo vhodné upravit po operaci jídelníček. Bohužel ani situace ve zdravotnictví neumožňuje pestrou a vyváženou stravu, která by podpořila hojení. Daleko více lidí se ptá na různé doplňky stravy, které ve výsledku nemají velký účinek, a zapomínají na to, že je docela jednoduché získat dostatek vitamínů a minerálů z pestré stravy. Mějte dostatek zeleniny, ovoce, semínek, ořechů a luštěnin. Kromě vitamínů a minerálů tyto potraviny obsahují dostatek vlákniny, která pomáhá čistit střeva a tím se všechny živiny daleko lépe vstřebávají. Uberte na masných a mléčných výrobcích, které podporují zánětlivé pochody a o něco zpomalují regeneraci. Jestliže jste běžně hodně aktivní, pak bude asi potřeba o něco málo ubrat na porcích, abyste se zbytečně v této době nepřibrali. A nakonec je i důležité myslet na dostatečný pitný režim. Vyvarujte se slazených nápojů a nápojů s kofeinem. Umožněte svému tělu se správně zahojit tím, že mu dodáte kvalitní potraviny plné barev.