Fyzio Otázky 8: Artroskopie ramene

Artroskopie ramene je zákrok, který se volí u pacientů s různými obtížemi v oblasti ramene. Rameno je docela složitý kloub. Je velmi pohyblivý a těchto pohybů se účastní velké množství svalů. Diagnostika bolestí ramene je složitá a když selže konzervativní léčba, tak je čas na operaci. Ta však není stoprocentní zárukou bezbolestného stavu.

Artroskopie ramene (artroskopická operace)

Artroskopická operace je miniinvazivní zákrok. Nemusí se jednat jen o rameno, ale mohou se tak provádět zákroky i na jiných částech těla (jiné klouby nebo břišní operace). Výhodou jsou menší krevní ztráty, menší poškození okolních tkání, nižší riziko infekce a rychlejší zotavení po operaci. V oblasti operace se provede jen několik malých řezů pro zavedení chirurgických přístrojů a kamery.

pexels-photo-247786.jpeg

Díky tomuto průběhu mohou jít pacienti docela druhý nebo třetí den po operaci domů. Komplikace se objeví u velmi malého procenta pacientů.

Kdy se operuje

K operaci (artroskopie ramene) dochází po závažném zranění nebo tehdy, kdy pacient trpí bolestmi a omezením pohybu a konzervativní léčba nepřináší zlepšení. U chronických stavů by měla dostat přednost rehabilitace před operací, jelikož přináší menší rizika a často stejný výsledek. V dnešní době může operace přinést úlevu a zlepšení funkčnosti ramene, ale nemusí vždy takový výsledek přinést. Poměrně velká část pacientů trpí bolestmi i po operaci.

Omezení po operaci

První týdny po operaci pacienti nosí ortézou, kterou odkládají při koupaní nebo nebo převlékání. Ale jinak ji většinu dne nosí. Je dobré ortézu odkládat a občas procvičit loket a zápěstí. Často se stává, že tyto klouby ztuhnout a následně s jejich rozcvičením mají pacienti velký problém. Pohyby provádějte pomalu, aby nedocházelo k bolestem ramene.

Jelikož všichni ruce ke svému životu potřebujeme je omezení pacientů po operaci docela velké. Od běžných věci jako koupání, převlékání nebo příprava jídla až po různé pracovní činnosti. Pacienti s náročným zaměstnáním, fyzicky, bývají na neschopence několik měsíců, aby došlo k úplnému zahojení tkání. Ale i práce v kanceláři bývá pro čerstvě operovaný kloub příliš. Takže drtivá většina pacientů zůstává doma pár týdnů.

IMG_4540

Omezení se odvíjí od možnosti ramenního kloubu se hýbat. Většina činností, které lze vykonávat v úrovni pasu a nejsou těžké, pacienti zvládají docela brzy po sundání ortézy. To může být třeba příprava jednoduchého jídla. Při oblékání je náročné zvednout paži nad hlavu, proto bývá jednodušší nosit svršky, které lze rozepnout. Ženy mívají problémy s oblékáním podprsenky velmi dlouho. Pro běžný chod domácnosti je nutná pomoc další osoby.

Další omezení přichází se zátěží. Rameno není dobré přetěžovat, aby se mohlo zahojit. Po tuto dobu dochází k oslabení svalů. Následně trvá dlouho než se síla docvičí. I když je rameno rozcvičené, bývá těžké zvednout věci nad hlavu. Vyhýbejte se zvedání těžkých břemen a to především při natažení horní končetiny. Náročné bývá sundávání věcí z horních polic nebo i věšení záclon.

Průběh po operaci

První týdny trávíte v klidu s ortézou, kterou odkládáte jen v nejnutnějších případech. Přibližně dva týdny po operaci, Vám lékař odstraní stehy a provede první kontrolu kloubu. Následně Vám většinou předepíše poukaz na rehabilitaci a Vy se tak můžete objednat.

Fyzioterapeut následně pracuje na uvolňování jizvy, rozcvičováním kloubu a aktivaci svalů. Postupem času přichází i posilovací cvičení. Je dobré zkontrolovat i okolní oblasti jako je zápěstí, loket a krční páteř. Pro nedostatek pohybu v minulých týdnech bývají tyto části ztuhlé a je většinou zapotřebí rozcvičit i je. Terapeut řeší i s pacientem konkrétně činnosti, které mu nejdou a v běžném životě jsou potřebné. Může se jednat o různé nácvik oblékání nebo úpravu pracovního prostředí. Někdy je nutné i upravit polohu při spaní, aby vyhovovala, jak operovanému rameni, tak i zádům, které mohou bolet.

Pacient dodržuje cvičení i doma a snaží se zařadit i další opatření (v práci nebo doma). Po skončení rehabilitace většinou přichází další kontrola u operatéra. Ten určí, zda je nutné pokračovat s rehabilitací nebo má pacient pokračovat ve stanovém plánu sám.

Jak si udržet fyzickou kondici i po artroskopii ramene?

Více v tomto článku

Trápí Vás bolest ramene? Podívejte se na možné příčiny i možnosti léčby. 

Více v tomto článku