Fyzioterapie: Odpovědi na časté dotazy pacientů

Ke článkům o tom, jak vypadá návštěva na fyzioterapii (vstupní vyšetření a následné terapie), jsem se rozhodla doplnit odpovědi na často kladené dotazy pacientů. Pakliže byste měli další dotaz, určitě se ptejte v sekci komentáře nebo pomocí kontaktního formuláře na tomto webu.

Jaké si vzít oblečení?

Zda budete oblečení na cvičení potřebovat nebo ne, záleží na Vašem terapeutovi, a tak bych se zeptala přímo jeho. Velmi zde záleží na části těla, s kterou pracujeme a také na povaze daného pracoviště. V některých případech se setkáte s tím, že cvičíte jen na ambulanci u terapeuta a jindy můžete chodit cvičit do větší společné tělocvičny. 

Jak si zapamatovat vše, co terapeut říká?

Požádejte terapeuta o nákres cviků nebo alespoň o papír, na který si můžete zapsat to nejdůležitější. Myslím, že především na začátku terapie je vhodné pacientům postup ulehčit a nevytvářet na ně tlak tím, že je budeme obviňovat, že si nepamatují každé naše slovo. Je nutné mít na paměti, že při bolesti se snižuje naše soustředění a hůře si pamatujeme. Takže je čas na tužku a papír!

Je třeba kontrola u lékaře po skončení terapie?

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpověď. Někteří lékaři vysloveně chtějí, aby pacient po skončení návštěv na rehabilitaci přišel na kontrolu. Podle mého by to tak mělo být a i díky tomu může lékař vidět, zda má či nemá daná terapie (a terapeut) úspěch. Na druhou stranu, když lékař návštěvu vysloveně nevyžaduje, tak je většinou pravidlo takové, že pakliže je pacient bez obtíží, na kontrolu nemusí. Když bolesti přetrvávají a nebo je nutné prodloužit terapii je vhodné se objednat na kontrolu. 

Dostanu nějakou výstupní zprávu?

Na fyzioterapii žádnou výstupní zprávu nedostáváte. Jediné o co můžete požádat je výpis ze zdravotní dokumentace (to je placené), kde je sepsán postup terapie, průběh návštěv atd. Spousta pacientů se na toto ptá, když jdou na kontrolu k lékaři, ale my opravdu žádnou zprávu pro lékaře nepíšeme. On sám by měl posoudit stav před a po terapii, což má velkou výpovědní hodnotu, protože Vás často vidí v akutní fázi a může tak dobře porovnat výsledek terapie. 

Je vhodné na fyzioterapii docházet pravidelně?

Mým cílem u mých pacientů je odstranit u nich bolest a vrátit je do běžného života bez omezení (zde záleží na závažnosti obtíží). Ideálně tak aby mohli buď cvičit sami nebo třeba docházet na skupinové lekce či do sportovní skupiny. Na konci návštěv ode mě většinou dostanou instrukce, které patří k prevenci a dále co dělat, kdyby se náhodou stejná bolest obejvila znovu. Nejraději je tedy propouštím do světa bez nutnosti docházet pravidelně. 

Nejsem velký zastánce si pacienty udržovat (protože i tak někdy naše zdravotnictví pracuje) a jsem ráda, když se vidíme co nejméně (v dobrém slova smyslu). Jedinou možností u mě je následně chodit na cvičení, kompenzační cvičení nebo třeba relaxační cvičení. Prostě cvičení určené pro zdravé lidi, kteří chtějí své zdraví podpořit o něco více. Potom už to ale podle mě není zcela fyzioterapie, ale spíše obecné cvičení s určitým cílem. 

Lze fyzioterapii prodloužit?

Ano, to jistě lze. V některých případech je dokonce nutné, a tak se pacient vrací k lékaři pro nový FT poukaz, na kterém jsou další návštěvy. U některých pacientů trvá léčba o něco déle, a tak se může i léčba protáhnout. Sám fyzioterapeut ale počet návštěv nemůže prodloužit a je potřeba předpis lékaře (pracoviště, která mají vlastního rehabilitačního lékaře to mají jednodušší, protože může fyzioterapeut zařídit dřívější minikontrolu a prodloužení návštěv). 

Mohlo by Vás také zajímat