Bolest hlavy: možnosti léčby II

V dnešním článku navazuji na první část, v kterém jsem uváděla efekt fyzioterapie a mindfulness meditace na bolesti hlavy. Bolesti hlavy jsou velmi komplikovaným zdravotním stavem, který postihuje stále více a více lidí. V dnešním článku se budu věnovat dalším možnostem léčby a jejich efektu na bolesti hlavy. Jestli Vás zajímá něco více o bolestech hlavy, pak se podívejte na moje video, kde zodpovídám časté dotazy pacientů.

Psychoterapie

Ačkoli se Vám nemusí zdát, že by psychoterapie byla adekvátní léčbou při bolestech hlavy, může přinést určitý efekt. Vzhledem k tomu, že faktorem pro vznik bolestí je i stres a emoční vypětí, pak psychoterapie může pomoci vyřešit tyto příčiny a dostat se ke zdroji obtíží. Dle výzkumů může dojít k výraznému snížení bolestí hlavy a obtížemi s nimi spojenými (v práci, při komunikaci, v rodině). Navíc se ukazuje, že by psychoterapie mohla být úspěšná i u léčby migrén. Efekt je zkoumán i u dospívajících, jelikož bolestí hlavy u této věkové skupiny přibývá. Na dospívající a mladé dospělé jsou v dnešní době kladeny velké nároky, co se týká studia a následného zaměstnání. Psychoterapie může napomoci takovou situaci zvládnout a tím snížit riziko bolestí hlavy. Zatím není běžně praktičtí lékaři nedoporučují psychoterapii v rámci léčby bolestí hlavy, ale v budoucnu můžeme očekávat, že se tento krok začne dít. Výzkum dává psychoterapii zelenou.

Meditace a jóga

I u meditace a jógy můžeme nalézt velmi zajímavé výsledky při zjišťování efektu na bolesti hlavy. V této studii https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4600642/ došlo k výraznému snížení frekvencí bolestí hlavy, tedy pacienti měli bolesti méně často. Ačkoli měli účastníci bolesti hlavy méně často, tak meditace nedokázala snížit intenzitu bolesti. I jóga samotná (cvičení ásán, dechová a relaxační cvičení) může přinést úlevu od bolestí. A lze očekávat efekt v rámci  frekvence i intenzitě bolesti. Následně může dojít i ke snížení nutnosti braní léků proti bolestem.

Strava

Poslední mým zkoumaným okruhem byl vliv stravy na bolesti hlavy. Jistě určité alergie na potraviny mohou způsobit bolesti hlavy a další potíže. Jak ale strava samotná může ovlivnit bolest hlavy? Uvedené poznatky se většinou týkaly jak bolestí hlavy tak migrén a nebylo toto příliš odlišeno. I tak došlo u pacientů s bolestmi hlavy ke snížení těchto bolestí, pakliže pacienti stravu s nízkým obsahem tuků, ale zvýšením příjmu omega 3 a 6 mastných kyselin. Tato strava vedla k nižší frekvenci bolestí.

Při výzkumech jsou v dnešní době prováděny jakési dva směry. První se snaží omezit potraviny, které by mohly bolesti spouštět (káva, alkohol, cukr…) a druhý se zaměřuje na stravu, která působí preventivně proti bolestem hlavy. Jedním z hlavních spouštěčů bolestí hlavy je kofein a alkohol (červené víno, vodka…). Při jejich vynechání může dojít ke snížení obtíží. Dalšími spouštěči bývají průmyslově zpracované potraviny (konzervovaná jídla, mražené pokrmy, omáčky) a namísto toho jsou doporučeny čerstvé potraviny (ovoce a zelenina). Tato kombinace se ukazuje jako vhodná pro ty, kteří trpí opakovanými bolestmi hlavy.


Při zkoumání různých studií jsem přišla na to, že různá opatření (ať už v rámci stravy nebo meditace) vedou především ke snížení frekvence bolestí samotných. To opravdu může vést k předpokladu, že tyto techniky snižují spouštěče bolestí hlavy. Avšak tehdy, kdy již bolest nastane, je většinou stejné intenzity. To může naznačit jen částečný úspěch při léčbě a vysvětluje, proč jsou všeobecná doporučení nakloněna kombinaci více přístupů.


Zdroje:
Psychoterapie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22712503
https://migraineagain.com/cognitive-behavioral-therapy-could-help-ease-kids-chronic-migraines/
https://psychcentral.com/blog/migraines-and-headaches-can-therapy-help/
Meditace: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4600642/
Jóga: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4540885/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17501846
Strava: https://headaches.org/2016/11/15/research-shows-diet-impacts-migraine-two-ways/
https://www.sciencedaily.com/releases/2016/11/161101103541.htm
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27699772