Fyzio Otázky 10: Zobrazovací metody

Zatím poslední video Fyzio Otázek je věnováno zobrazovacím metodám a vysvětlení několik pojmů. V předešlých částech jste se mohli dočíst o bolestech zad, hlavy, kolen a také o artroskopické operaci kolene nebo ramene. Předchozí epizoda byla o sedu a jeho důležitosti. Dnes se pustím do častých dotazů pacientů ohledně snímků z různých zobrazovacích metod jako je rentgen, CT nebo magnetická rezonance.

Nutnost pořízení snímku

Nutnost pořízení snímku se odvozuje od trvání stavu. V akutních případech (tzn. v případě úrazu, zranění, pádu nebo autonehody) je nutné pořídit snímek k vyloučení závažného poškození. V takovém případě jdete na pořízení snímku okamžitě (ve velké většině případů) a vracíte se zpět k danému lékaři pro zjištění dalšího postupu léčby.

U chronických, tedy dlouhotrvajících stavů je doporučeno od rutinního snímkování spíše odstupovat. Není totiž v dnešní době určit, která tkáň může za vzniklé bolesti. Navíc velká část populace bez obtíží má na snímcích obdobný nález jako ti, kteří trpí bolestmi. Zobrazovací metody jsou technologicky velmi dobré, ale my nejsme v tuto chvíli schopni správně diagnostikovat, jak bolest vzniká.

Degenerativní změny

Pakliže vidíte na zprávě od svého lékaře degenerativní změny, tak se nemusíte hned lekat. Jde o obecný nález o změnách, které jsou s věkem naprosto běžné. Opotřebení chrupavky, jemné trhlinky v tkáních a další přicházejí s věkem stejně jako vrásky na kůži. Bohužel tento pojem není často lékaři správně vysvětlen a pacienti se začnou bát o svůj zdravotní stav.

Výhřez meziobratlové ploténky

Výhřez meziobratlové ploténky je častým nálezem z magnetické rezonance. Většinou se pacient k takovému vyšetření dostane pro bolest zad. Takový nález, ale neznamená, že budete trpět bolestmi již navždy. Výhřez ploténky mohou mít i ti, co jsou zcela bez bolesti.

Možná takový stav znáte i na sobě, ačkoli trpíte bolestmi zad. Jsou chvíli, kdy jste bez bolestí a někdy to jsou i dny. To znamená, že Vaše tělo je schopné být bez bolesti, ačkoli výhřez ploténky je stále přítomný. Proto neberte takový nález jako známku toho, že bude již celý život trpět bolestmi. S pomocí fyzioterapeuta je možné bolesti odstranit nebo alespoň zmírnit a takový stav udržovat.

Znamená poškození chrupavky nebo menisku konec sportu?

Neznamená. Pohybovou aktivitu můžeme doporučit prakticky všem nehledě na poškození chrupavky nebo menisků. Takové poškození přichází s věkem zcela normálně. Naše tělo se vyvíjí a stárne. Ve chvíli, kdy dochází k bolestem, je dobré podstoupit vhodnou léčbu, ale není pravidlo, že byste s takovým nálezem měli přestat sportovat. Naopak, sport je prospěšný pro zdraví kloubů, páteře, srdce, plic a prostě celého organismu. Důležité je docílit bezbolestného stavu a ten když máte, tak se nemusíte ve sportu omezovat. Daleko škodlivější je být nečinný, dlouho sedět a celkově vést pasivní život. Některé studie poukazují i na to, že poškození u aktivních lidí je menší nebo minimálně stejné jako u těch, kteří se nehýbou. Navíc lidé, kteří sportují mají menší riziko vzniku chronických nemocí nebo nadváhy.

Časté pojmy a zkratky

  • C: označení krční páteře. Většinou bývá doplněno o číslo. Číslo určuje pořadí obratle a číslování jde od hlavy směrem dolu. Toto číslování platí pro celou páteř, ale v každém úseku začíná zase od 1.
  • Th: označení pro hrudní páteř.
  • L nebo LS: označení pro bederní páteř
  • Genu: označení pro koleno. Pojem vychází z latiny.
  • N.: zkratka pro nerv. Většinou následuje název příslušného nervu.
  • C5/6: dvě čísla za zkratkou části páteře většinou označuje příslušný nervový kořen nebo ploténky. Oblast mezi 5. a 6. obratlem.
  • LCA: přední zkřížený vaz v koleni
  • HK: horní končetina, HKK: obě horní končetiny
  • DK: dolní končetina, DKK: obě dolní končetiny