Často je těžké odlišit, kdy již bolest zad dosáhla takového stavu, že je nutná návštěva lékaře. Nechceme s každou maličkostí docházet do ordinace, ale na druhou stranu bychom naše bolesti neměli ignorovat a dojít k lékaři až ve chvíli, když jsou bolesti nesnesitelné nebo nás omezují v běžném životě. Proto jsem se rozhodla sepsat alespoň pár příkladů, kdy není třeba čekat s návštěvou lékaře.
Bolest se šíří do nohy nebo ruky
Tehdy, kdy se objevuje bolest v zádech a následně se šíří z beder do hýždě, stehna a dále do nohy nebo z oblasti krku do ramene je opravdu na čase navštívit svého lékaře. V některých případech se objevovaly bolesti v zádech již dlouho a postupně se rozšířily právě až do končetin. Ale může dojít i ke stavu, kdy bolest zad a ruky nebo nohy přišla současně. Nečekejte a objednejte se k lékaři. Může se jednat o stav, kdy je v oblasti páteře vytvářen tlak na nervový kořen, přes který se bolesti šíří dále. Na těchto obtížích je vhodné zapracovat s fyzioterapeutem, který najde správné cvičení nebo techniku k odlehčení nervů a pomůže Vám s odstraněním bolestí i prevencí.
Mravenčení prstů
Další známka toho, že v oblasti páteře mohou tkáně ve větší míře tlačit na nervový kořen. A to i přesto, že třeba bolesti v zádech vůbec nemáte. I to se může stát a není to neobvyklý scénář. Samozřejmě mravenčení prstů u nohou či rukou může mít různé příčiny, ale ať už jsou jakékoli je dobré zajít k lékaři a začít takový problém řešit.
Vypadávání předmětů z rukou, zakopávání a problémy s hybností
Pakliže se Vám stane, že z ničeho nic upustíte hrnek, propisku nebo často zakopáváte, máte problémy s chůzí do schodů je nejvyšší čas zajít k lékaři. Zde opravdu není na co čekat. Takový stav bude vyžadovat co nejrychlejší zjištění příčiny obtíží a co nejčasnější začátek terapie či léčby. Ve chvíli, kdy se již objeví zhoršení hybnosti, je třeba aby lékař zjistil, zda problém vychází z páteře, čemuž tak často je. Ale samozřejmě ne vždy, porucha hybnosti může být projevem i jiného onemocnění.
Vysoká intenzita bolesti
Ve chvíli, kdy jsou bolesti již velmi silné, berete každý den nebo většinu dní v týdnu prášky na bolest, abyste vůbec mohli fungovat, je dobré navštívit lékaře. Léky na bolest pouze tlumí vnímání bolesti, ale samotný problém zůstává neměnný. Jestli máte silné bolesti již více než týden a nejste zároveň třeba doma s chřipkou (kdy se objevuje celková únava a svalové bolesti), tak zajděte za svým lékařem nebo fyzioterapeutem.
Omezení v běžných denních činnostech
Ve chvíli kdy bolest snižuje kvalitu Vašeho života je vhodné navštívit lékaře. I když Vám třeba ani nepřijde, že je bolest tak intenzivní nebo se šíří do končetin. Může se ale stát, že máte obtíže vykonávat pracovní i osobní povinnosti. Možná se v práci nemůžete kvůli bolestem soustředit a klesla Vaše výkonnost i chuť k práci. Jindy zase může bolest omezovat volnočasové aktivity, sportování nebo třeba i chůzi. Tehdy je opravdu dobré začít s bolestí pracovat. S takovou bolestí přichází i dávka stresu a to už jsou dva faktory, které mohou zapříčinit více zdravotních obtíží.
Nebojte se zajít si k lékaři a odhoďte pomyšlení na to, že to vlastně nic není nebo že jsou lidé, kteří mají větší bolesti. To jistě jsou. Ale to nic nemění na tom, že byste se měli dát do pořádku. A možná právě i pro ty, kteří Vás budou potřebovat, když jim nebude nejlépe. I proto je dobré na bolesti zapracovat.
Noční bolesti
K lékaři je jistě vhodné zajít tehdy, kdy nemůžete spát nebo si musíte před spaním dát každý den lék proti bolesti. Když se několikrát za noc vzbudíte pro bolest, musíte se různě přetáčet, hledat polohy nebo se jít projít je opravdu správný čas vyrazit k lékaři a tento stav zkonzultovat.