Bolest kolene a menisektomie

Nedávno jsem se dostala k překladu článku na toto téma a to mě inspirovala k hledání dalších informací a zdrojů. Bolest kolene je poměrně častým problémem a chirurgický zákrok bývá jedním z poměrně častých řešeních, ačkoli výsledky aktuálních výzkumů nepřikládají artroskopickým operacím takovou hodnotu, jaká je často uváděna lékaři.

Bolest kolene a poškození menisků

Bolest kolene má různé příčiny a jednou z nich může být poškození měkkých struktur, vazů či menisků. Jenže zde se dostáváme k jednomu problému, o kterém se příliš často nemluví a netýká se pouze kolene, ale také ramene či páteře. Tímto problémem je to, že u velké části populace najdeme na snímcích jako je rentgen, CT či magnetická rezonance nějaké změny či poškození. Jenže ne každý s tímto popisem nějaké bolesti má. Nejsme tedy ve většině případů schopni odlišit, zda bolesti pocházejí z těchto struktur a zda jejich poškození vede k bolestem a to především tehdy, kdy se střídá období bolesti a období, kdy Vás nic nebolí. Pokud Vás bolí koleno a dojde na nějaké snímkování tak počítejte, že jistě něco ukáže, to ale neznamená, že Vás automaticky čeká operace.

Co je menisektomie?

Menisektomie je artroskopická operace kolenního kloubu, při které dochází k ošetření vnitřních struktur, menisků. Artroskopická operace je miniinvazivní zákrok, při kterém se používají artroskopické nástroje, a tak nemusí dojít k otevření celého kloubu. Během operace je meniskus očištěn, sešit či připevněn tak, aby byl více stabilní. Také může dojít k částečnému nebo úplné vyjmutí menisku. Tento typ operací se provádí od 70. let minulého století a jejich využití se nadále zvyšuje. Nese minimální rizika a následuje krátká nebo žádná rehabilitace.

Efektivnost menisektomie

Výsledky randomizovaných studií uvádějí efekt menisektomie stejný jako při konzervativním postupu, kdy se jedná především o cvičení. Výsledky studií se v tomto shodují v posledních 12 letech. To platí u mladší i střední věkové kategorie. Studie pacientů středního věku uvedla stejné výsledky s 2 ročním odstupem po proběhlé operaci nebo fyzioterapii a tak je výsledkem doporučení začít s konzervativní léčbou. Studie provedena ve Finsku uvedla přes 140, kteří odsouhlasili podstoupit menisektomii a nepravou operaci, při které nedošlo k ošetření menisků. Samozřejmě pacienti nevěděli, kterou z těchto procedur podstoupí. Určitý počet pacientů podstoupil artroskopii s ošetřením menisků, tedy menisektomii a druhá skupina byla kontrolní, která podstoupila artroskopii bez zákroku. Pooperační průběh vypadal stejně pro obě skupiny, zahrnoval cvičební režim a ve výsledku pacienti bez menisektomie měli o něco lepší svalovou sílu. Srovnání po 1 roce bylo pro obě skupiny shodné vzhledem k bolestem a svalové síle.

Proč nedochází ke změně postupu?

Jedním z důvodů je historicky zavedený postup, který se užívá již několik desetiletí, ačkoli nyní máme přístup ke klinicky velmi kvalitním výsledkům. Nadále dochází ke vzdělávání ortopedů k tomu, aby tyto operaci prováděli. Tím se dostávám k dalšímu důvodu, jímž je finanční stránka. Více provedených operací znamená vyšší tok peněz, a tak bude těžké přistoupit ke konzervativní léčbě, která je pro operatéry ztrátová. I když ve Švédsku audit pojišťoven odhalil určité množství neopodstatněných operací, což vedlo k tomu, že je vyžadován názor nestranného operatéra pro určité typy operací. Další překážka ke změně je také způsob komunikace s pacienty, kdy jsou ve většině případů staveni k pouhému odsouhlasení názoru lékaře. Už jim však není řečeno, jaké jsou další možnosti léčby, jaký je efekt operace a jak vypadá aktuální výzkum.

Bolest kolene: první volba léčby

Dnešní klinická doporučení uvádějí jako metodu první volby při bolestech kolene konzervativní léčbu pod dohledem fyzioterapeuta. Plán by se měl sestávat z neuromuskulárního tréninku a postupného posilovacího cvičení vhodné zátěže. Cílem je zlepšit stabilitu kolenního kloubu a samozřejmě snížit bolesti, nepříjemný tlak kloubu a posílit svaly kolene. Pokud máte bolesti a současně omezený rozsah pohybu je vhodné cvičit dle tzv. směrové preference, kdy vhodný směr pohybu přináší úlevu od bolestí a zvyšuje se rozsah. Plán cvičení by měl být přizpůsoben a připravit plnou funkčnost kolene do aktivit, které provádíte. U někoho jsou tyto aktivity pracovní, volnočasové nebo sportovní.

Zdroje:

http://www.medscape.com/viewarticle/818399

http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1305189#t=article

http://www.bmj.com/content/354/bmj.i3740

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27474105

http://blogs.bmj.com/bjsm/2014/06/15/time-to-stop-meniscectomies-for-degenerative-tears-practice-must-catch-up-with-evidence/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28217206

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28184957

http://www.journalofphysiotherapy.com/article/S1836-9553(16)30082-0/abstract