Co nedělat před během

Začít běhat opravdu není tak složité, jak to někteří lidé popisují. Běhání je velmi přirozený pohyb a našemu tělu je vlastní. Je ale fakt, že některé věci, které děláme ještě před během mohou samotný běh docela znepříjemnit. A tak jsem se rozhodla i o těchto docela častých chybách napsat a natočit krátké video.

Špatná hydratace

Snažte se být dobře hydratovaní po celý den a nesnažte se to dohánět na rychlo před během. Není příjemné běhat s plným žaludkem a jestli jste přes den moc nepili, tak může hrozit dehydratace. A tak je dost možné, že bude celý běh stát za nic.

IMG_0303 (1)

Namísto toho pijte průběžně během dne a ve dny, kdy běháte a navíc je velké horko, vypijte 3l vody. Může se to zdát hodně, ale při běhu značnou část vypotíte a tekutiny je dobré doplnit pro celkové zdraví. Snažte se sáhnout co nejvíce po obyčejné, neslazené vodě.

Statický strečink

Protažení je jistě na místě, ale statický strečink přichází až po běhu. Nemusíte tak před během provádět dlouhé protahování lýtek nebo hamstringů v různých předklonech. To si užijte až po doběhnutí.

IMG_5521

Před během se věnujte dynamickému strečinku, který rozhýbe a rozehřeje svaly, šlachy i klouby. Začněte svižnou chůzí hlavně tehdy, kdy jste celý den spíše seděli. Poté přidejte lehký výklus, atletickou abecedu, poskoky stranou a krátké střídání běhu a chůze. Přidejte i rozhýbání ramen pro jejich optimální pohyb při běhu.

Jídlo před během

Vyražte si zaběhat alespoň 2 hodiny po jídle. Jestliže za sebou máte těžký oběd, tak si dejte pauzu i na 3 hodiny. Samozřejmě je důležité se najíst a nejít běhat po tom, co jste neměli čas se celý den najíst. Ale běh s plným žaludkem nemusí být jen nepříjemný, ale může lehce dojít ke zvracení. Proto jídlo před během volte uváženě. Jestli jste neměli přes den se čas najíst a opravdu chcete jít běhat, tak si dejte hodinu před během banán nebo sušené ovoce.

IMG_5190

Když s během začínáte je dobré si dávat trochu delší pauzy po jídle. Po čase ale jistě zjistíte, kolik času potřebujete právě Vy a budete se moci lépe přizpůsobit. S během přichází i jakési poznání vlastního těla a časem budete vědět co a kdy jíst před tím, než jdete běhat.

Příliš vlákniny

Když už jsem u toho jídla, tak to nepřehánějte s vlákninou před během. A to hlavně tehdy, kdy na ni Vaše tělo není zvyklé. Možná jste se rozhodli k radikální změně a udělali jste několik kroků ke zdravému životnímu stylu. Najednou jíte více ovoce, zeleniny, semínek a celozrnných potravin. Při běhu to ale může popohnat střeva v jejich funkci a vy budete muset vyhledat toaletu. Ta ale nemusí být vždy nablízku a proto je lepší to s vlákninou nepřehánět.

pexels-photo-139259.jpeg

Posilovna

Ve dny kdy posilujete nemusí být vhodné jít také běhat. A jestli máte bolesti svalů den nebo dva poté, tak bych s během také počkala. Zase bych byla o to více obezřetná ve chvíli, kdy s během začínáte a ještě zcela nevíte, co si ke svému tělu můžete dovolit. Svalové bolesti povedou ke změně stylu běhu a to může vést ke zranění, pádu nebo jiné nepozornosti. Nechte si během týdne dost času i na odpočinek a nebo zvolte posilování horní části těla, když chcete jít ve stejný den i běhat.

athlete beach bodybuilder bodybuilding

Krátké video pro připomenutí častých chyb před během