Bolest zad: prevence

Vznik bolesti zad je úzce spojen s naším životním stylem. Bolest zad tak nemusí být součástí našeho života, když zapracujeme na vhodné prevenci. Vlastně nejde jen o prevenci bolesti zad, ale celkovou péči o sebe a o své zdraví.

prevence bolesti

Vztah k bolestem zad: Ochablé sezení zatěžuji nadměrně naši páteř. Po krátkou dobu to zvládne bez problému, ale čím více hodin trávíte špatným sedem tím více zatěžujeme naši páteř. Proto je dobré napravit sezení a dělat si pravidelné přestávky.

Celkový vliv na zdraví: Správný sed je úzce spjat se zažíváním. Ochablý sed při a po jídle může vést k problémům se zažíváním. Ve chvíli kdy je sed ochablý, tlačíme více na žaludek a střeva, které jsou následně limitovány ve své funkci. To může vést k překyselení žaludku, nadýmání nebo nepříjemným bolestem. Proto je dobré myslet na to, jak sedíme nejen vzhledem ke zdraví zad.

prevence bolesti (1)

Vztah k bolestem zad: Špatné držení těla většina znamená větší předsun hlavy, ramen a kulatá záda. Takto naše tělo vytváří větší páku svou vahou na páteř a tím se mohou objevit bolesti zad.

Celkový vliv na zdraví: Správné držení těla vsedě, ve stoji, chůzi nebo i při odpočinku má vliv i na náš oběhový a dýchací systém. Při ochablém držení často předsouváme ramena vpřed a tím tlačíme na hrudník koš. To vede k více povrchovému dýchání a často menšímu okysličení. Nejedná se o život ohrožující stav, ale nedostatečné prokrvení může zapříčinit zhoršení funkce mozku, krevního oběhu nebo prodloužit dobu hojení. Proto je dobré vylepšit celkové držení těla a svému dýchání dopřát více prostoru pro ideální fungování.

prevence bolesti (2)

Vztah k bolestem zad: Nedostatečný rozsah pohybu vede ke kloubní blokádě, která bývá nejčastější příčinou bolestí zad. Proto je třeba protahovat do plného rozsahu nejen naši páteř ale i naše klouby.

Celkový vliv na zdraví: Protažení každý den napomáhá krevního a lymfatickému systému (a ty následně třeba i naší imunitě). O to více je takové protažení potřeba jestliže celý den sedíte nebo stojíte na jednom místě. Tehdy má často krev i lymfa tendenci stagnovat v nohách a mohou se tvořit křečové žíly, otoky nebo bolesti a těžkost nohou. Proto si každý den udělejte chvilku na protažení celého těla a jakousi cévní gymnastiku.

prevence bolesti (3)

Vztah k bolestem zad: Pravidelné cvičení nás udržuje v dobré fyzické kondici. Naopak nedostatek fyzické aktivity je spojen s častějším výskytem bolestí obecně.

Celkový vliv na zdraví: Při pravidelném cvičení nebo sportu je běžnou součástí pocení. Právě pocení je pro naše tělo velmi důležité, protože pocení je jednou z možností vyplavení odpadu našeho metabolismus. I proto je dobré jednou za čas zvýšit tepovou frekvenci a trochu se zapotit.

prevence bolesti (4)

Vztah k bolestem zad: Při stresu je běžné, že máme tendenci k horšímu držení těla a tím větší zátěži na páteř. V dnešní době není zcela jasné jakou formou stres působí na bolesti zad, ale je zjištěno, že při stresu se bolesti zad objevují častěji.

Celkový vliv na zdraví: Stres je spojen s mnoha nemocemi a proto jeho management může pomoci fungování celého těla. Od našeho myšlení, pozornosti přes dobrou hormonální rovnováhu až po správný chod imunitního systému.

Více informací o možnostech prevence bolestí zad najdete ve videu.

 

Pro nová videa odebírejte kanál Veronika FyzioFitness na YouTube

Přečtěte si více o bolesti bederní páteře. Právě tato oblast bývá nejčastěji postižena bolestí. 

Číst více

Zamysleli jste se někdy nad tím, zda je vhodné posilovat při bolestech zad?

Odpověď najdete zde

Již nějakou dobu trpíte bolestmi zad, ale zatím to není tak špatné. Přečtěte si, kdy je na čase vyrazit k lékaři a svoje probléme začít řešit. 

Číst více