Ajurvéda nabízí mnoho doporučení pro období šestinedělí. Není to jen ajurvéda, ale mnoho východních kultur přistupuje k ženě po porodu jako k posvátné a dopřává jí dostatek času a péče pro správné hojení a regeneraci po celém těhotenství a porodu. Přibližně 6 týdnů po porodu udává zdraví ženy na dalších 42 let a proto bychom mu měli věnovat svou pozornost. Dnešní článek je souborem poznámek, které jsem si připravila pro natočení videa, které najdete na konci tohoto článku.
Odpočinek
Hlavní doporučení, které nám ajurvéda dává, je dopřát si po porodu dostatek odpočinku. Noční spánek je zcela přirozeně v docela jiném rytmu než před porodem, ale není to jen spánek, který přináší odpočinek. Většinu času v prvních týdnech po porodu je vhodné strávit v posteli, vleže a omezit většinu aktivit. Návštěvy, které přichází, by žena neměla hostit, ale naopak návštěvy by měly nabídnout pomocnou ruku. Ať už přinesou domácí jídlo, uvaří, pomohou s úklidem nebo s péčí o miminko. Nejbližší okruh rodiny a přátel je tu jako opora pro ženu a vytváří jí zázemí. Dostatek odpočinku a vybírání si spíše polohy vleže je třeba k hojení, zavinování dělohy a ustálení vnitřních orgánů v původní pozici. Přílišné sezení, stání nebo chůze může tento proces narušit a velká námaha vytvářející tlak na svaly, které nejsou připravené k práci, může zapříčinit mnohé potíže.
Není to však jen fyzické tělo, ale také psychika a emoce, pro které je odpočinek důležitý. S novým životem vstupuje také mnoho změn, žena ztrácí pocit vlastní identity a mohou se objevit poporodní deprese. Již před porodem je dobré snížit svá očekávání a pakliže je to možné, na první týdny po porodu si nezadávat žádné úkoly a plány, soustředit se jen na sebe a své nově narozené miminko.
Klidné prostředí
Klidné prostředí a celková příprava bydlení na období po porodu napomůže odpočinku a sníží celkové napětí. Vhodné je si svou ložnici předpřipravit ještě před porodem a obklopit se tím, co v nás vzbuzuje pocit klidu. Vhodné jsou svíčky, jemné osvětlení, aroma lampa a zklidňující esenciální oleje. Po ruce je dobré mít také oblíbenou knihu nebo relaxační hudbu. Pro své pohodlí si můžete také připravit pohodlné oblečení, které budete mít vždy po ruce.
Vyzkoušejte relaxaci Doma ve svém těle
Strava
Ajurvéda je známá svými doporučení pro vhodnou stravu. Období šestinedělí je charakterizováno prvkem Váta (prostor, vzduch, vítr) a při její nerovnováze dochází k různým obtížím, které je možné vyrovnávat právě úpravou jídelníčku. Vzdušná váta způsobuje potíže se zažíváním, které bývá velmi slabé, objevují se problémy s vyprazdňováním, nadýmání. Pokožka bývá suchá. S tím také souvisí psychická rozladěnost, neklid, pocit nejistoty a zklamání ze sebe sama. Následující doporučení pomáhají vátu zklidnit, uzemnit a cítit se ve svém těle více doma.
- První 4 týdny co nejvíce stravu zjednodušit, vybírat lehce stravitelná jídla. Poté postupně přidávat více potravin a sledovat, jak na ně naše tělo reaguje.
- Teplá jídla a nápoje.
- Navýšit příjem olejů. Ajurvéda vyzdvihuje ghee, přepuštěné máslo, které pomáhá trávení a také vyprazdňování.
- Vhodné přidávat koření do každého jídla: černý pepř, zázvor, kurkuma, kardamom, skořice.
- Vyhnout se jídlu, které nadýmá jako syrová zelenina fazole, květák, cizrna, sýry, vejce.
- Ovoce jíst samostatně.
- Jíst silné vývary, zeleninové polévky, kitchari, ovesné kaše. Jako přílohu zvolit bílou rýži.
- Podpora laktace: mléko s kurkumou a pepřem, čaj z fenyklu, jídla s římským kmínem, ashwaganda, shatavari.
Sezamový olej
Vhodná je masáž sezamovým olejem bříška a chodidel co nejdříve po porodu. Sezamový olej pomáhá vyvažovat vátu, krotí nepříjemné pocity a celkově zklidňuje. Po dobu šestinedělí je vhodné provádět masáž celého těla pro zklidnění před nebo po sprše.