Trochu pohybu do každého dne

O pohybu mluvím dnes a denně, ale stále vidím, že pohyb není součástí běžných dní u mnoha lidí. Přitom pohyb je nesmírně důležitý a v našem životě by měl mít své místo. Nemusíme být vrcholoví sportovci, ale trochu pohybu bychom měli zařadit do každého dne. A neměla by to být otrava, ale něco na co se těšíme třeba už od rána.

Měl by to být takový pohyb, který trvá alespoň 15-20 minut v kuse. Může to být sport nebo třeba i trochu náročnější domácí práce. Ještě než si řeknete, že na něco takového nemáte čas, tak Vás zastavím. Času máme všichni stejně a je jen na nás, jak ho využijeme. Neříkejte si “Nemám čas”, ale buďte k sobě upřímní. Možná jsou jiné aktivity zatím důležitější. Nebo si přeci jen na trochu pohybu chvíli najdete?

Chůze

Chůze je dle mého nejjednodušší pohyb, který můžeme nenápadně přidat do každého dne. Jděte do práce nebo z práce pěšky, jděte nakupovat do vzdálenějšího obchodu nebo vytáhněte partnera či partnerku na večerní procházku. I trocha chůze každý den je lepší než nic a jestli trávíte většinu dne vsedě, tak právě chůze je skvělou kompenzací sedu.

IMG_5509

Tip: otužujte se při chůzi. Odhoďte jednu vrstvu oblečení a jděte se na 5 minut projít. Zní to šíleně? Postupné otužování je ale velmi zdravé a navyšuje celkovou odolnost organismu. Já i teď v zimě občas zajdu na pár minut ven jen v tričku a kraťasech. Dopřeji si pohyb a zároveň  trénuji i mindfulness, takže taková procházka je nakonec i meditací.

Cvičení pro uspěchané

Nedávno jsem zde přidávala krátký článek s cviky pro uspěchané. Je to takový základ, který rozhýbe tělo a stačí na něj jen pár minut. Proto odhoďte výmluvy a pusťte se do cvičení.

HPMB5294

Tip: většinou když už začnu cvičit a řeknu si, že vydržím 5 minut, tak nakonec cvičím daleko déle. Jde o to překonat počáteční nechuť a pak už to jde tak nějak samo. Není třeba si dávat vysoké cíle, ale řekněte si, že budete cvičit 5 minut. A jestli budete pokračovat delší dobu, jen jen na Vás.

Pozdrav slunci

Chcete každodenní cvičení posunout o vyšší úroveň? Zapojte nejen své tělo, ale i mysl, dech a vnitřní pozornost. Pozdrav slunci je pro tělo harmonizují a sestava klasického pozdravu není složitá. Nejprve se naučte postup cviků a poté jednotlivé polohy provádějte v rytmu svého dechu. Když budete chtít cvičení ještě prohloubit, můžete připojit mantry a soustředí se na čakry.

img_4259

Tip: pozdrav slunci je skvělým začátkem dne. Vždy když si zacvičím hned ráno, tak mám dopoledne takové příjemně nabité a cítím se lépe, než ve dny kdy necvičím.

Úklid, práce na zahradě nebo doma (nebo třeba v lese 🙂

I práce kolem domu mohou zastoupit pohybovou aktivitu. Jistě se doma nebo na zahradě najdou činnosti, které jsou náročnější a je potřeba je udělat. A kdyby ne, tak vždy můžete projít kousek lesa nebo parku a posbírat odpadky. Často jsou tyto činnosti v předklonu, a tak dbejte na to, abyste se jednou za čas narovnali a ve stoji se trochu protáhli. Po celé činnosti ještě přidejte pár záklonů vleže na břiše.

ebgl5964

Večerní cvičení

Když nemáte přes den chvíli na cvičení, tak si zkuste zacvičit večer. Nemělo by se jednat o cvičené o vysoké intenzitě, jelikož by Vás hodně nabudilo a bylo by těžké usnout. Zvolte pomalejší druhy cvičení. Klidně jen několik protahovacích cviků nebo si najděte příjemnou lekci na YouTube. Já mám nejraději jógu s Adrien.