Správné držení těla. Postura. Proč?

Zdravá záda

Z mého pohledu fyzioterapeuta je tento důvod naprosto top. Vadné držení těla jednoduše přetěžuje naši páteř a struktury kolem ní. Ať už je to sed nebo stoj, měli bychom dbát na to, abychom my se přizpůsobili tomu, co naše tělo nabízí. Většinou tomu je právě naopak a roky se tělo přizpůsobuje nám (spíše se snaží), tomu jak ochable sedíme nebo našemu monitoru na jedné straně stolu.

Jenže tímto si spíše vytváříme problém, protože naše tělo se za tak krátkou dobu určitě nestihne přizpůsobit a výsledkem bude bolest zad, jelikož záda přetěžuje jednostranně. Proto je dobré se zamyslet nad tím, jak našemu tělu odlehčit a zaujmout ze začátku možná nepříjemnou pozici, ale ve výsledku pro svoje záda uděláme velkou službu. Pokud už máme vhodnou polohu pro naši práci, přichází na řadu další část a tím je ČAS. Všeobecně nedoporučuji sedět déle než 45 minut. Což znamená, že bychom měli alespoň jednou za hodinu vstát a udělat cokoli v jiné poloze.

IMG_0777

Tip: Všimejte si! Rozhlédněte se kolem sebe po kanceláři, při obědě s kolegy nebo doma u večeře s rodinou. Sami sebe nevidíme, ale i to že vidíme ostatní ve shrbeném sedu nám může připomenout, že my sami bychom se měli narovnat.

Pro naše srdce a plíce

Ano ano. I naše srdce a plíce trpí, pokud se dění denně hrbíme. Samozřejmě diskomfort necítíme ihned. Ale po letech ve shrbené poloze třeba u počítače si můžeme zadělat na problémy se srdcem a mohou se objevit dýchací potíže. Kulatá záda, ramena vpřed a o 5 cm blíže pánvi než v napřímeném sedu formují hrudní koš tak, že více tlačí na naše vnitřní orgány. To může někdy i za následek různé potíže s trávením.

Proti stresu

Ano, je to tak. Tato část je inspirována jedním z mých nejoblíbenějších TedTalks, který je o Power Posing. Naše řeč těla má vliv nejen na naše okolí, ale i na nás samotné. Jednoduše řečeno, pokud stojíme nebo sedíme vzpříma, můžeme snížit kortizol (stresový hormon) a zvýšit testosteron a dodat si tak potřebné sebevědomí a odhodlanost. I naše tělo toto vnímá zevnitř a tak to, jakou zaujímáme polohu, ma vliv na to, jak se cítíme a jak moc si věříme. Pokud se zrovna v práci cítíte ve stresu, zkuste se na chvíli zastavit a změnit polohu, v které jste dosud seděli nebo stáli. Cítíte tu změnu?

IMG_0215

Komunikace a profesionalita

Zkuste si někdy všimnout, jak na Vás působí ti, s kterými často pracujete nebo se setkáváte. Nechali byste si například v bance spíše poradit od někoho, kdo sedí zhrouceně na židli a pohledem spíše směřuje k zemi než na Vás nebo od někoho kdo sedí vzpříměne naproti Vám? Samozřejmě v případě, že od obou dostanete stejné informace. Často zapomínáme, že naše řeč těla velmi působí na ostatní. Pokud tedy pracujete často s lidmi, můžete být díky této změně úspěšnější v práci. Když se narovnáte, budete působit sebevědoměji, profesionálněji a uvidíte, že Váš názor najednou získá daleko větší váhu. Nebojte se této změny, nebudete působit namyšleně, ba naopak dodáte si zdravého sebevědomí a získáte větší úctu Vašeho okolí.

Malý tip: zkuste s někým z Vašich blízkých vyzkoušet jednoduchou věc. Až spolu budete příště mluvit, zkuste jim říci o Vašem dni nejprve ve zhrouceném sedu s kulatými zády a potom se zkuste narovnat a říci vše znovu.

Uberete na kilech

Poslední důvod je spíše estetického charakteru. Pokud se nebudete hrbit a tlačit si tak především tukové polštáře (u někoho možná jen polštářky), při napřímení se budete vypadat o několik kilo lehčí. Z mého pohledu toto záměrně sděluji jako poslední, jsem ráda, když stačí pro změnu první čtyři body, ale i tento stojí za to. Tip: zkuste si doma stoupnout před zrcadlo (ti odvážnější to mohou zkusit ve spodním prádle) a zkuste se nejprve co nejvíce narovnat jakoby Vás někdo vytahovat za hlavu ke stropu. A potom povolte, ramena padnou dopředu a vpřed na břiše se objeví více než kolik toho bylo před chvílí.