10x prevence bolestí zad

Pojďme se podívat na 10 způsobů, které předchází vzniku bolestí zad. Všechny jsou běžně dostupné pro každého a je jen na Vás, jestli alespoň některé vezmete v potaz. Výhodou těchto je, že nejsou jen prevencí bolestí zad, ale i  prevencí vzniku dalších onemocnění jako je obezita, cukrovka, srdeční infarkt nebo cévní mozková příhoda. Tak proč pro sebe něco neudělat.

  • Dostatek pohybu

Podle Světové zdravotnické organizace bychom se měli hýbat alespoň 150 minut týdně a to ve střední intenzitě cvičení. To je doporučené minimum a dá se splnit třeba 3x týdně hodinovým během, plaváním nebo o trochu delší jízdou na kole. Věnujte se tedy nějakému pohybu alespoň 3x týdně. Ne vždy je toto ve Vašich možnostech, pak si můžete zkusit dát denní plán po kouskách. Třeba si počítejte vzdálenost, kterou ujdete. Nebo počet kroků. Obecně je doporučeno 10 tisíc kroků denně. Zvládnete to?

IMG_4030

Tip: veďte si deník. Uvidíte, jak se Vám daří hýbat se. Nejde o žádné velké výkony, ale o to že se Vám daří být aktivní.A každý den třeba o kousek více.

  • Správné sezení

Sezení je součástí našich životů a u mnoha z nás zabírá většinu dne. Naše tělo však během evoluce nebylo formováno pro sedavý způsob života. Proto je se sedem spojováno hned několik obtíží jako bolesti zad, zhoršené trávení, dýchání nebo zhoršení srdeční činnosti. Za tím vším může být ochablý sed.. Pro svá záda i zbytek těla proto seďte správně. S napřímenou páteří, mírně prohnutými bedry a bez předsazení hlavy. Některý židle mají již bederní opěrku a nebo existují bederní role. Je to výzva, že?

IMG_5273

Tip: na okraj obrazovky počítače si přilepte poznámku: Narovnej se. Kdykoli se na ni podíváte, tak zlepšete sezení. Po čase změňte místo nebo barvu papíru. Ať poznámku po čase jen neignorujete.

  • Pružná páteř

Udržujte svou páteř pružnou a v jejím plném rozsahu pohybu. To je nesmírně důležité pro její správné fungování a to znamená fungování bez bolesti. Protáhněte se. Každý den. Jak na to? Úplně jednoduše, zabere Vám to jen pár minut.

Tip: mějte jeden čas během dne vyhrazený pro protažení. Ráno, před obědem nebo večer.

  • Málo stresu

Ne vždy můžeme ovlivnit dávku stresu, která v našem životě je. Ale můžeme ovlivnit náš postoj ke stresu a jeho zvládání. A není to jen stres, s kterým se potýkáme. Jsou to také různé druhy úzkostí, strachu, deprese. Pakliže nás takovéto pocity trápí, tak je skoro nemožné najít motivaci k dalším bodům v tomto příspěvku. Každý má jiné strategie zvládání stresu, ale mezi časté patří: praktikování mindfulness, meditace, kognitivně behaviorální terapie, jóga, taichi, dechové a další techniky. Myslíte si, že je toho na Vás příliš? Zkuste se začít zajímat, jak lépe odolávat stresu.

Tip: Nevíte si v tomto bodě rady, tak zkuste jen párkrát za den 3 hluboké nádechy a výdechy. Při těch se soustřeďte jen na dýchání na nic jiného. Trochu se zklidníte a vystoupíte z ruchu dne.

  • Dostatečná hydratace

Všechny tkáně našeho těla potřebují dostatek vody. A to platí i o páteři a meziobratlových ploténkách, které jsou z většiny tvořeny vodou. Ostatně jako naše celé tělo. Pijte dostatečné množství vody a udržujte tak i svá záda hydratovaná a vyživená.

water-glass-heat-drink-161425.jpeg

Tip: mějte lahev s vodou vždy u sebe. V práci, na cestách nebo na zahradě.

  • Zdravá váha

Nesmírně důležitý bod bez kterého to bude velmi těžké. Obezita a nadváha je přímo spojena s bolestmi zad a kloubů dolních končetin. Teď nemluvím o pár kilech nadváhy, ale o desítkách kil přes únosnou mez. Navíc člověk s nadváhou má s největší pravděpodobností nadbytek tukové tkáně, která je nejvíce náchylná k zánětlivým onemocněním a tedy přispívá k zánětu v těle. A to se může dotknout i oblasti zad.

Tip: nebojte se zeptat svého lékaře, jestli je Vaše váha optimální. Někdy potřebujeme dohled a odborný názor nás může motivovat.

  • Dobré držení těla

Správné držení těla je důležité pro sed, stoj i při chůzi. Jakmile máme ochablé držení těla, pak naše svaly moc nepracují a daleko více zatěžujeme páteř samotnou. Pakliže chodíme s kulatými zády, pak svým tělem působíme páku do oblasti beder a nadměrně zatěžujeme struktury bederní páteře. Narovnejte se. Nejen že je to zdravé, ale taky to daleko lépe vypadá.

IMG_0215

Tip: stoupněte si před zrcadlo. Nejprve si stoupněte “ochable” se špatným držením těla. Chvíli se na sebe dívejte. Potom se narovnejte. Kdy vypadáte lépe? To samé můžete zkusit vsedě.

  • Pestrá strava

Naše tělo potřebuje vitamíny a minerály. A to každá část našeho těla. Pro jejich správné vstřebání nezapomeňte na dostatečný příjem vlákniny. A pamatujte, nejlepší je hledat přímo u zdroje tedy čerstvé zeleniny, ovoce, luštěnin a obilovin. U doplňků stravy je většinou jen malé množství látky vstřebáno do našeho organismu.

Tip: mějte něco zdravého vždy po ruce. Jablko, mrkev nebo oříšky.

  • Dobrá nálada

Mějte se dobře. Buďte veselí, usmívejte se, buďte šťastní. Toto je naprosto kritické pro zdravá záda i zdravé tělo. Když jsme nešťastní, tak ani nevidíme důvod, proč bychom pro sebe měli udělat něco dobrého. Běžte do přírody, setkejte se s přáteli, poseďte s rodinou. Budete vidět daleko více důvodů, proč o sebe lépe pečovat.

IMG_1320

Tip: udělejte něco hezkého pro druhé. Dobré skutky jsou většinou odměněny Vaší dobrou náladou.

  • Prevenci začněte včas

Myslete na svoje záda a celkově na sebe ještě ve chvíli, kdy Vám nic není. Chovejte se k svému tělu hezky a dejte mu, co potřebuje. Někdy se zlobíme, že máme bolesti. Ale docela často je to proto, že sami sebe nějakou dobu přehlížíme. Proto zkuste myslet na nějakou tu prevenci již docela brzy. Udržujte svá záda zdravá pořád a začněte nejlépe hned teď.