Relaxační polohy při stresu a úzkosti

Jste vyčerpaní, unavení a cítíte, že toho je prostě na Vás příliš? Velká pracovní zátěž, rodinné problémy nebo těžká finanční situace může zapříčinit, že jsme v neustálém pocitu napětí. A ačkoli můžete mít pocit, že je potřeba veškerý čas věnovat vyřešení stávajících problémů, někdy je lepší si dát krátkou pauzu, načerpat energii a získat nadhled nad situací. Poté se často stane, že jsme schopni vidět své problémy v novém světle a přicházet na nová řešení. Proto Vás zvu na několik málo minut ke společnému cvičení, ve kterém si vyzkoušíte relaxační polohy.

Proč vyzkoušet relaxační polohy?

Ve chvíli, kdy jsme ve velkém stresu, může být těžké na nějaký čas nereagovat na myšlenky, které se nám honí hlavou. V takových chvílích je lepší zvolit více aktivní relaxaci, takovou při které několikrát změníte polohu a svou mysl zaměstnáte novými vjemy, které přichází při každé změně polohy. V případě, že zatoužíte po klidnější relaxaci vleže, na konci této stránky najdete dvě krátká videa, která Vás relaxací provedou.

Jak se k relaxaci připravit?

Vezměte si pohodlné oblečení, na zem rozložte podložku na cvičení nebo deku. Najděte si klidné místo u Vás dome, kde budete moci být nějakou chvíli sami. Nemusíte mít celou místnost na cvičení, můžete cvičit v ložnici u postele nebo třeba v koupelně. To že možná nemáte na první pohled ideální prostor, neznamená, že si nemůžete zacvičit. Pro příjemnější atmosféru si můžete zapálit vonnou tyčinku, zapnout aroma difuzér nebo zapálit svíčku. Pusťte si relaxační hudbu nebo cvičte v tichu. Pro větší komfort si můžete připravit i deku a polštářek, ale lze cvičit i bez pomůcek.

Jednotlivé polohy

Opření o zem v kleku

Poloha dítěte

Nízká kobra

 

Leh na zádech, zevní rotace kyčlí, dlaně na břiše

 

Objetí vsedě

 

V každé poloze setrvejte tak dlouho, jak zvládnete. Někdy můžete pocítit určité nepohodlí a to je zcela v pořádku. Prohlubte svůj dech a i v tomto nepohodlí nějakou chvíli zůstaňte. Netlačte však své tělo na úplné maximum. Všímejte si, zda je toto nepohodlí fyzické (pocit tahu, bolesti) nebo spíše emoční (touha změnit polohu, hýbat). Především u psychického nepohodlí zkuste ještě na chvíli v poloze vydržet, prodýchat ji a vnímat, zda nepříjemné pocity pomalu odchází.